VIDEO Pozri sa, ako sa ľudstvo v priebehu rokov približovalo k oblakom: Už o dva roky vznikne mrakodrap vysoký 1 kilometer

Zdroj: YouTube/FilmCore

#Ľudstvo sa každoročne snaží prekonať samé seba. Nehovoríme teraz o znečisťovaní a ničení fauny a flóry, ale o stavebníctve. Od prvých mrakodrapov na Manhattane sme sa posunuli závratným tempom až ku Burdž chalífe v Dubaji, ktorá meria 828 metrov. Tejto budove momentálne patrí aj titul najvyššej budovy sveta. No nič netrvá večne.

YouTube kanál FilmCore prišiel so zaujímavým videom, ktoré ukazuje postupný vývoj stavieb „smerom do výšky“. Aby toho však nebolo málo, nezastavil sa pri spomínanej Burdž chalífa. Predstavil aj dva vznikajúce projekty. Prvým z nich je Jeddah Tower, ktorá by mala byť dokončená už o dva roky. Pôjde o prvú budovu na svete, ktorá dosiahne výšky jedného kilometra (presne 1008 metrov).

V Bratislave postavia prvý slovenský mrakodrap: Pozri, ako bude vyzerať a kedy bude stáť

Čerešničkou na torte je Dubai Creek Tower, ktorá by mala po dokončení dosahovať výšky až 1345 metrov. Podľa informácií iného YouTube kanálu Checoblett je však jej výstavba pozastavená a nikto nevie, čo sa s ňou bude diať. Podľa pôvodného zámeru mala byť dostavaná už v roku 2022, no vyzerá to tak, že tento termín neplatí.

Pre porovnanie, najvyššou budovou Slovenska je momentálne čerstvo postavená Nivy Tower, ktorá má výšku 125 metrov. Už o pár rokov ju prekoná Eurovea Tower, ktorá sa so 168 metrami stane prvým slovenským mrakodrapom.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, euroveatower.sk, nivytower.stanicanivy.sk
Odporúčame