Ochutnal by si vodu starú miliardy rokov? Ak nemáš odvahu – zisti, ako životodarná tekutina chutila vedcom

Ruka drží pohár s vodou – ochutnal by si vodu starú miliardy rokov?

Vedci objavili vodu starú miliardy rokov (Zdroj: Unsplash/Anderson Rian)

#Tak ako, mal by si odvahu ochutnať vodu starú miliardy rokov? Iste, voda je tekutina nevyhnutná pre život, ale nikto ju nechce piť, akonáhle ostane odležaná na stole alebo v taške niekoľko dní. Tento predsudok však zrejme neplatí pre vedcov, ktorí sú ochotní nepoznané nielen skúmať, ale očividne aj ochutnávať. Dal by si sa na to nahovoriť aj ty?

Nie je voda ako voda. Ochutnal by si vodu starú miliardy rokov?

Máme obrovskú výhodu, že máme, ešte stále ako – tak, dostatočné množstvo pitnej vody v našej krajine. Stačí otočiť vodovodný kohútik a napiť sa. Čo by si urobil, keby ti niekto ponúkol vodu a povedal, že je 2,6 miliardy rokov stará?

Skupina vedcov objavila túto vodu už v roku 2013, viac ako dva kilometre pod povrchom Zeme v kanadskej bani. Konkrétne, v meste Timmins, kde ležala celé roky nedotknutá a izolovaná. Voda bola uväznená v tenkých trhlinách v skale podobnej žule, o čom informoval aj Unilad.

Vedúca výskumníčka a profesorka Barbara Sherwood Lollar zrejme svoju prácu miluje natoľko, že neváhala podstúpiť to, čo by asi väčšina iných ľudí odmietla. Miliardy rokov starú vodu ochutnala a podelila sa aj so svojou skúsenosťou.

Vedec skúmajúci miliardy rokov starú vodu
Voda stará miliardy rokov chutí naozaj nečakane (Zdroj: University of Toronto)

Bol to šialený experiment alebo seriózny vedecký prístup?

Prvá vec, ktorú si na chuti vody všimla, bola slanosť. Rozhodne niečo, čo nečakáš, keď sa napiješ čistej a neochutenej vody. Vysvetlila, že: „Kvôli reakcii medzi vodou a skalou je extrémne slaná.“

Pridala aj detailnejší rozbor: „Je viskóznejšia ako voda z vodovodu. Má konzistenciu veľmi svetlého javorového sirupu. Keď vyteká nemá farbu, ale akonáhle sa dostane do kontaktu s kyslíkom, sfarbí sa do oranžova, pretože sa v nej začínajú tvoriť minerály – najmä železo.“

Profesorka potvrdila, že iným ľuďom radila, aby túto vodu neochutnávali. Ona sama ju však z času na čas ochutnala. Výskumnícky tím zaujímajú najslanšie vody, pretože sú najstaršie a ochutnávanie je rýchlym spôsobom, ako zistiť, ktoré sú tie najslanšie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máš aj ty často pocit, že ťa každý nenávidí? Psychológ vysvetlil, prečo tomu tak je

Ani Profesorka Lollar nemohla tušiť, že to bude trvať len tri roky, kým objavia vodu, ktorú budú považovať za ešte staršiu. Pochádza z tej istej oblasti a jej vek je najmenej o päťsto miliónov rokov starší ako predchádzajúci nález. Nie je jasné, ako chutila táto voda, ale po skúsenostiach sa dá predpokladať, že nie dobre.


Ochutnal by si vodu starú miliardy rokov?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame