Máš aj ty často pocit, že ťa každý nenávidí? Psychológ vysvetlil, prečo tomu tak je

smutné dievča sedí na kresle a pozerá sa z okna

Máš aj ty niekedy pocit, že ťa každý nenávidí? (Zdroj: Unsplash/Dmitry Schemelev)

#Máš občas pocit, že ťa každý nenávidí a všetko v tvojom živote je negatívne. Určite by si mal vedieť, že v tom nie si sám. Psychológovia majú dokonca na tieto desivé negatívne myšlienky vedecké vysvetlenie.

Poznáme to všetci…

Prepadol ťa pocit, že ťa nikto nemá rád, že sa na teba všetci hnevajú, a cítiš sa zbytočný? Popri týchto myšlienkach sa ti vynárajú ďalšie, a ďalšie: „Veď aj tak ma nikdy nikto nemal rád,“ povieš si, a pritom vieš, že to tak určite nie je. V prvom rade je potrebné zachovať chladnú hlavu a mať rád sám seba.

O niečom to vypovedá

Podľa psychologičky Kirren Schnack je pocit „nikto ma nemá rád“ spôsobený viacerými faktormi. Niekedy môže ísť o následok nevedomých a až nezdravých podvedomých myšlienok, inokedy tieto pocity zasa odhaľujú dôležité veci o tvojich medziľudských vzťahoch. Možno ťa niekto odmietol, iný ti zasa niekoľko dní neodpísal, či sa „ghostol“ a nikdy si ho nevidel.

Podľa vyjadrení spomínanej psychologičky majú ľudia tieto obavy najmä preto, že skrývajú strach z názoru iných. Necítia sa docenenými, odmietnutými a neakceptovanými spoločnosťou, boja sa povedať nie.

Otestuj sa!

Schnack radí, že ak máš pocit, že je celý svet proti tebe, polož si niekoľko otázok: Je to, čo si myslím, pravda na základe faktov, alebo je to len moja domnienka? Aké dôkazy o svojich tvrdeniach mám? Mám dôvod si myslieť, že ma nikto nemá rád? Dal mi niekto jasný signál, že sa na mňa hnevá? Aké mám ďalšie možnosti?

Pýtaj sa!

Máš pocit, že sa na teba kamoška hnevá? Odborníci majú jednoznačnú radu – spýtaj sa jej na to!

Portál Vice uvádza, že psychologička Diante Fuchs, ktorá pre nich zodpovedala viacero otázok k tejto téme, odporúča pýtať sa ľudí priamo: „Musíme si uvedomiť, že nevieme čítať myšlienky, a všetky pokusy sa končia domnienkami, ktoré často ničia vzťahy. Ak máš obavy, požiadaj o objasnenie!“ hovorí Fuchs.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najdrahšia látka na svete: Má extrémne vysokú cenu a je náročné ju vyrobiť. Koľko stojí antihmota?

Rada na záver

Negatívne myšlienky sú len znakom emocionálneho radaru – možno je to len o tebe, ale tiež to môže byť aj o ľuďoch ktorými si obklopený. Pocit, že sa na teba niekto hnevá v tebe môže vyvolávať stavy osamelosti, úzkosti, či vo vážnych prípadoch až depresiu. Skús prehodnotiť svoje okolie a priority, možno sa ti uľaví.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame