Úžasný objav – milióny rokov sa skrývala v kuse jantáru: Najväčšia fosília kvetu, akú svet kedy videl

Fosília kvetu skrytá v jantáre

Fosília kvetu bola objavená v Baltskom lese (Zdroj: Museum für Naturkunde Berlin/Carola Radke)

#O tom, že niektoré výskumy trvajú roky, by vedci vedeli hovoriť. Už 150 rokov poznajú kus jantáru, ktorý skrýva fosíliu kvetu, ale až pred pár dňami potvrdili, že ide o jedinečný kúsok. Po neuveriteľne dlhej dobe bol kvet definitívne identifikovaný ako nový druh. S týmto faktom súvisia aj nové informácie o klíme a ekosystémoch v minulosti.

Najväčšia fosília kvetu na svete sa našla v Baltskom lese

Kus jantáru, a v ňom fosíliu kvetu, sa podarilo objaviť ešte v roku 1872 v Baltskom lese na severe Európy. Dnes ho vedci považujú za najväčší, aký sa kedy na svete našiel. Pozoruhodne dobre zachovaný kvet je uchovaný v jantáre so šírkou asi 28 milimetrov a je trikrát väčší, ako ďalší najväčší kvet v jantáre, ktorý bol doteraz objavený.

Najväčší kúsok pochádza z obdobia neskorého eocénu, približne z obdobia pred 38 miliónmi až 33,9 miliónmi rokov. Keď bol exemplár prvýkrát objavený, vedci klasifikovali ukrytú rastlinu ako Stewartia kowalewskii – vyhynutú vždyzelenú rastlinu. Nasledujúce storočie a pol bola fosília umiestnená v Prírodovednom múzeu v Berlíne a vedci spochybňovali skutočnú identitu kvetu.

Ako informuje Livescience, aby sa vyriešila neistota okolo druhu kvetu, vedci extrahovali peľové škvrny a porovnávali ich spolu s anatómiou kvetu pod mikroskopom. Zistili, že kvet nie je Stewartia kowalewskii a ani nepochádza z tohto rodu. Skôr ide o druh Symplocos vytvárajúci kvitnúce kríky a malé stromy. Dnes sa v Európe nevyskytuje, ale je rozšírený vo Východnej Ázii. Kvet dostal nový názov, Symplocos kowalewskii.

Rastliny v jantáre sú vzácnosťou

Rastliny v jantáre sú vzácnosťou, ale paleobotanikom poskytujú množstvo informácií aj o vývoji klímy a ekologickej diverzite. Za spresnením informácií o najväčšej fosílii kvetu stojí postdoktorandská výskumníčka Eva – Maria Sadowski z Prírodovedného múzea v Berlíne. V tomto prípade, ide o náhodný objav, pretože fosíliu začala skúmať bez akýchkoľvek očakávaní. Jej zvedavosť však viedla k napraveniu 150 rokov starého omylu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Odhalili konečne archeológovia Poseidonov chrám? Staroveký grécky historik to vedel už pred 2-tisíc rokmi

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame