Tvoj mobil má viac baktérií ako záchodová doska: Na čo všetko si ešte daj pozor?

Photo by Paul Hanaoka on Unsplash

#Sú síce neviditeľné, to však neznamená, že by sme mali podceňovať ich silu. Kde je najviac baktérií? Nachádzajú sa nielen na kľučkách dverí či rukách, ale aj na displeji našich mobilov.

Podľa výskumov Univerzity v Arizone sa na displejoch nachádza až 10-krát viac baktérií, ako na doske od toalety. A to je teda celkom nechutné zistenie. Zvlášť keď sa svojho telefónu dotýkame nespočetnekrát za deň. Pozri si spolu s nami prehľad vecí, ktoré sa ti oplatí robiť, ak sa chceš baktériám a vírusom vyhnúť.

#1 Daj si pauzu od objatí a bozkov

Počas obmedzení skús fyzický kontakt s okolím obmedziť na minimum. Ak si cestou do obchodu stretol na ulici kamaráta, skús si držať minimálne 1,5-metrový odstup. Pár dní sa zaobídete aj bez fyzických prejavov vzájomnej náklonnosti. Obojstranná prevencia v tomto prípade nie je zbytočnosť.

Photo by Toa Heftiba on Unsplash

#2 Často si umývaj ruky

Spomeň si, koľkokrát ti v detstve vtĺkali do hlavy, že si máš umývať ruky? Snáď aj miliónkrát. Teraz je konečne načase začať počúvať. Podľa odporúčaní Centers for Disease Control and Preventio treba ruky minimálne 20 sekúnd poriadne poumývať vodou a mydlom. A to nielen zakaždým, keď prídeš z verejného priestoru, ale aj keď si kýchneš či zakašleš.

#3 Dezinfikuj

Najlepšie sú čistiace prostriedky, ktoré obsahujú minimálne 60 percent alkoholu. I keď dezinfekčné gély sú už pár dní beznádejne vypredané, prípravkov na báze alkoholu je, našťastie, stále dosť. Kde je najviac baktérií, tie miesta dezinfikuj. Môžeš vyčistiť nielen kľučky na dverách, ale aj kohútiky a batérie, ktorých sa dotýkame najčastejšie. V obchodoch je možné dostať aj špeciálne prostriedky na čistenie elektroniky. Skús si ich zaobstarať a pravidelne pretierať klávesnicu počítača, televízny ovládač či displej mobilu.

Zdroj: freepik.com

#4 Rúško nie je hanba, tak ho nos

Rúška na tvár sa taktiež stali podpultovým tovarom. Ak už musíš ísť medzi ľudí, nezabudni si chrániť tvár a nos. COVID-19 sa prenáša kvapôčkovou infekciou, preto ochrana dýchacích ciest nie je zbytočnosť. Pokiaľ nemáš rúško, použi šatku, rolák či obyčajnú vreckovku. V tomto prípade je imidž to, čo by ťa malo trápiť najmenej.

#5 Nedotýkaj sa tváre

Denne sa dotýkame tváre veľmi veľakrát. Poškrabanie, napravenie vlasov či make-upu. Teraz však skús viac dbať na to, aby si sa jej neumytými rukami nedotýkal vôbec. Mohol by si sa infikovať vírusom.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame