Trojnásobný víťaz Tour de France a jeho netypická pocta Slovensku: Takto sa Poprad zapísal do histórie cyklistiky

#Pre svetovú cyklistiku už nie je Slovensko takou neznámou, ako to bolo kedysi. Pred obdobím Petra Sagana bola slovenská stopa na najslávnejších pretekoch Tour de France pomerne nevýrazná. V roku 1988 napríklad skončil v jednej z časoviek tretí Milan Jurčo, vôbec prvý Slovák, ktorý sa kedy postavil na štart Tour. O dekádu neskôr vyhrával etapy šprintér Ján Svorada, rodák z Trenčína, reprezentujúci Česko. Až potom prišli Petrovia – Velits a Sagan.

O to zaujímavejšia je tak svojská pocta Slovensku od trojnásobného víťaza pretekov (1986, 1989 a 1990) Grega LeMonda. Ten sa po konci kariéry vrhol na podnikanie a spustil vlastnú značku bicyklov. Medzi názvami jeho bicyklov je vidieť ikonické miesta spojené s cyklistikou – Alpe d’Huez, Tourmalet, Croix de Fer a… Poprad. Ako je teda možné, že americký výrobca bicyklov pomenoval svoj model po slovenskom meste? A to už pred takmer dvadsiatimi rokmi?

Odpoveď je zaujímavá, no pomerne prozaická. V roku 1999 sa na Slovensku konali majstrovstvá sveta v cyklokrose. V juniorskej kategórii zvíťazil Američan Matt Kelly, ktorý jazdil práve na bicykloch LeMond. Získal tak ikonický dúhový dres. A tak na oslavu jeho titulu vznikol rám, ktorý bol firmou produkovaný ešte niekoľko ďalších rokov.

Slovensko a cyklistika tak nie sú len Peter Sagan a jeho víťazstvá, ale tiež tieto, pomerne zaujímavé náhody, ktoré vedú k ešte zaujímavejším príbehom. Navyše, skutočne stojí pozrieť sa na to, v akých podmienkach sa v okolí Popradu vtedy jazdilo. Cyklokrosári však musia zvládnuť všetko!

Odporúčame