Stane sa sci-fi skutočnosťou? V budúcnosti by sme si mohli transplantovať mozgy, má to však háčik

Hlavnou otázkou procesu transplantácie je, samozrejme, jej úspešnosť (Zdroj: Freepik/DC Studio)

#Medicínske pokroky za posledné desaťročia umožňujú aj nemožné. Tak je to aj v prípade tohto nápadu, s ktorým prišli vedci z Bristolu. Tí uvažujú nad tým, ako čo najreálnejšie doslova transplantovať ľudský mozog. Bude to čoskoro realita alebo je to stále sci-fi, ktoré zostane len vo filmoch?

Výmena hlavy

Už pred deviatimi rokmi istý neurochirurg Sergio Canavero prišiel s nápadom na to, ako by bolo možné transplantovať celú ľudskú hlavu. V prípade živého človeka by išlo o historicky prvý pokus, ktorý by bol v medicíne zaznamenaný. Doposiaľ sa takéto experimentálne pokusy robili výhradne na ľudských pozostatkoch.

Ak ti to príde až príliš a v prípade nutnej transplantácie by si si rád zachoval svoju identitu v podobe vlastnej tváre, bolo by potrebné špecifické riešenie. Hoci je toto zatiaľ realitou len vo filmoch, nikdy nevieš, čo prinesie vývoj vedy v budúcnosti…

Realita vs fikcia

Ak si nadšenec hitu Poor Things, tak už čo-to o takomto type pokusu určite vieš. Docent z Bristolskej univerzity, Dan Baumgardt, pre portál The Conversation uviedol, ako by to bolo hypoteticky možné.

„Živý mozog má mäkkú textúru a je chránený pred poškodením lebkou. Napriek tomu, že ide o tvrdý oriešok, kosť by sa pravdepodobne ukázala ako najjednoduchšia štruktúra. Moderné neurochirurgické techniky využívajú kraniotomické píly na odstránenie časti lebky a prístup k mozgu pod ňou,” uviedol.

Návrat do starovekého Egypta

Docent ďalej uvádza, že nie každý pokus by mohol byť úspešný. Ide o náročný a komplikovaný proces, ktorý je veľmi podobný praktikám vykonávaným pri mumifikovaní faraónov – so všetkou pravdepodobnosťou by musel ísť jeden z dôležitých orgánov von cez nos!

„Aj keď by nos nebol dosť veľký na to, aby sa cez neho vložil nový mozog, určite môže slúžiť ako cesta na jeho vybratie – aj keď na kúsky. Počas procesu mumifikácie starí Egypťania, ktorí považovali mozog za nedôležitý, odstránili jeho časti cez nosové priechody,” opisuje Baumgardt.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hyperaktivita nepatrí iba k modernej dobe: Neposedný bol už pračlovek, vedci odhalili zaujímavé fakty

Funkčnosť ako základ

Hlavnou otázkou procesu transplantácie je, samozrejme, jej úspešnosť. Funkčnosť transplantovaného orgánu visí vo vzduchu, pretože „zapojenie“ takto dôležitej časti tela môže byť pekná fuška.

 „Mozog prijíma zmyslové informácie z celého tela a posiela mu inštrukcie späť, vďaka čomu sa svaly sťahujú, srdce bije a žľazy vylučujú hormóny. Odstránenie mozgu vyžaduje prerezanie 12 párov hlavových nervov, ktoré z neho vychádzajú priamo, a miechy,” povedal docent.

 „Predstavy o tom, že by sa to dalo dosiahnuť, sú rozmanité, ale zahŕňajú použitie chemikálií alebo štepenie v bunkách, ktoré stimulujú obnovu neurónov. Výskumníci tiež navrhli, že by sa mohlo použiť špeciálne biologické lepidlo na zlepenie dvoch odrezaných koncov prerušeného nervu alebo miechy,” dodáva vedec.

Je to vôbec reálne?

Možno máš teraz hlavu plnú otázok o tom, ako to v skutočnosti môže fungovať. Podobne ako aj pri iných orgánoch, aj v prípade transplantácie mozgu by bolo potrebné nájsť vhodného darcu. Je totiž normálne, že telo bojuje proti cudzím telesám a mohlo by tvoj nový mozog odmietnuť, čo by znamenalo istú smrť. Jednoducho povedané, tvoja vlastná imunita by ti doslova „zožrala“ mozog.

Na teraz sa s podobným procesom budeš musieť uspokojiť len vo filmoch. „Realizovateľnosť podľa základnej anatómie a fyziológie robí vývoj takého zložitého postupu nepravdepodobným. Umožní to však viac času, nástrojov, technológií, odborných znalostí a, samozrejme, peňazí? Ak Poor Things ponúka pohľad do etiky výmeny mozgov, potom je to desivá myšlienka,” uzatvára docent Baumgardt.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame