Zameraj sa na výživu svojho mozgu: Akými potravinami môžeš podporiť jeho fungovanie, ale aj svoje duševné zdravie?

Nielenže ovplyvňuje tvoje myslenie, pamäť a duševné zdravie, ale tiež riadi celý tvoj život (Zdroj: Freepik/freepik)

#Mozog je jeden z orgánov, bez ktorého by si nedokázal žiť. Nielenže ovplyvňuje tvoje myslenie, pamäť a duševné zdravie, ale tiež riadi celý tvoj život. Preto by si sa mal zamerať na to, aby dostával správnu výživu, ktorá mu pomôže optimálne fungovať. Máme pár tipov na to, čo zaradiť do svojho jedálnička, aby si ho kŕmil tým, čo naozaj potrebuje!

Omega-3 mastné kyseliny

Zdravé tuky sú kľúčom k správnej funkcií mozgu. Ich pravidelnou konzumáciou môžeš podporiť svoje myslenie a kapacitu pamäte. Ak ich chceš prijímať dostatok, odporúčame konzumáciu lososa, tuniaka, orieškov alebo ľanového semienka.

Antioxidanty

Antioxidanty by tiež nemali chýbať v tvojom jedálničku, najmä v prípade, že chceš dodať svojmu mozgu len to najlepšie. K tejto skupine patrí napríklad vitamín C či E, ktoré chránia mozog pred poškodzovaním mozgových buniek.

Ideálnou voľbou na ochranu a zvýšený príjem vitamínov je zvýšené množstvo ovocia a zeleniny v tvojej strave. Siahni napríklad po bobuľovom ovocí, ktoré je chutné, a zároveň bohaté na antioxidanty.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fruits & Veggies-Have A Plant (@fruitsandveggies)

Béčkové vitamíny

Vitamíny z tejto skupiny, najmä B6, B12 a kyselina listová sú skvelé pre podporu mozgu. Zodpovedajú za prenos signálu medzi jednotlivými bunkami v mozgu. Užívať ich môžeš aj vo forme doplnkov (ako všetky vitamíny), no nájdeš ich aj v celozrnných produktoch, vajciach či mliečnych výrobkoch.

Nezabúdaj na hydratáciu

Nielen pokožka potrebuje hydratovať! Ani počas chladnejších dní by si nemal zabúdať na dostatočný pitný režim, ktorý dehydruje celé telo, teda aj mozog. Dehydratácia môže pôsobiť negatívne na mozgovú aktivitu, spôsobovať ti pocity únavy či znížiť tvoju fyzickú ale aj psychickú výkonnosť. Pravidelným dopĺňaním tekutín sa tejto komplikácií vyvaruješ, a zároveň udržíš svoj mozog (a ostatné životne dôležité orgány) v dobrej kondícii.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Philaqua (@philaqua.philippi_village)

<script> 

Ovplyvňuje aj tvoju psychiku

Činnosť mozgu má veľký podiel na tom, ako funguje tvoja psychika. Určite sa chceš cítiť psychicky dobre, nie len počas týchto pochmúrnych jesenných dní. K zlepšeniu psychického zdravia (okrem pravidelného odpočinku a relaxu) postačí aj dodať mozgu to, čo si žiada. Niekedy je to naozaj len o pár pohárov vody denne viac, než más vo zvyku...

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame