Hyperaktivita nepatrí iba k modernej dobe: Neposedný bol už pračlovek, vedci odhalili zaujímavé fakty

Podľa hypotéz, ktoré sa objavili ako výsledok výskumu, mala porucha ADHD zachraňovať životy praľudí (Zdroj: Instagram/lukasvincour)

#Ak sa ti zdá, že známe ADHD, ktoré je označením pre hyperaktivitu, je len výstrelok modernej a uponáhľanej doby, si na omyle. Prvé prípady tohto syndrómu sa objavili už v dávnej minulosti. Prišli na to vedci, ktorý sa touto problematikou zaoberali. Ich štúdia priniesla naozaj zaujímavé výsledky.

O čo ide?

Je to zvláštny druh neurologickej poruchy. Človek, ktorý trpí takzvaným ADHD, má ťažkosti s pozornosťou, je hyperaktívny a robí impulzívne rozhodnutia. Udržať pozornosť človeka s týmto syndrómom môže byť niekedy nadľudský výkon.

Záchrana pre pračloveka

Podľa hypotéz, ktoré sa objavili ako výsledok výskumu, mala porucha ADHD zachraňovať životy praľudí. Dnes to už tak kritické nie je. Aj napriek tomu, že ide o veľmi nepríjemný jav, ktorý mnohým ľuďom v súčasnosti znepríjemňuje bežnú existenciu, nie je to niečo, čo by ťa ohrozilo na živote.

Vedci sa rozhodli zistiť pôvod a príčinu tohto zaujímavého neurologického javu. Podľa zistených informácií tu môže byť ADHD pokojne aj niečo cez 10-tisíc rokov.

Praveký trenažér

Vedci spracovali štúdiu na základe výskumu vzorky 100 ľudí. Tým dali hrať zvláštnu videohru – testovaní na nej museli hľadať potravu, pričom vedci sledovali, ako dlho udržia svoju pozornosť pri jednom kríku. Týmto pokusom sa snažili zistiť to, ako sa v podobnej situácií mohol správať pračlovek.

Ako uvádza portál The Guardian, tím vedcov odhalil niečo, čo sa dalo predpokladať. Ľudia, ktorí trpeli ADHD alebo naň mali nábeh, zbierali fiktívnu potravu o čosi rýchlejšie. Dokonca vynikali aj v prezeraní jednotlivých kríkov – ak na niektorom nenašli nič, impulzívne sa presunuli k inému. Podľa tohto zistenia je pravdepodobné, že podobným spôsobom postupoval aj pračlovek.

 „Naše zistenia sú prvým údajom, ktorý naznačuje výhody v určitých kontextoch výberu,“ uviedol hlavný autor štúdie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hyperaktívnym ľuďom svitá nová nádej: Pomôcť im má známa huba

Výsledok výskumu

Analýzy sa zúčastnilo 457 dospelých ľudí, pričom až 206 z nich malo diagnostikované ADHD. Štúdia ukázala, že respondenti, ktorí vykazovali znaky tejto poruchy strávili pri každom kríku v priemere o 4 sekundy menej, než človek bez symptómov.

 „Presné určenie toho, ako mohlo byť správanie pravekých ľudí spojené s ADHD pred 12-tisíc rokmi, je ťažké. Tieto výsledky však ukazujú merateľné rozdiely v stratégiách hľadania potravy, ktoré používajú jednotlivci s ADHD a bez ADHD,“ uviedol spoluautor štúdie.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame