TOP 10: Najlepšie slovenské albumy roku 2020

Foto: Dame Instagram, Nerieš – Erik Tomašák, Separ – Instagram

Záver roka prichádza už tradične s vyhodnocovaním toho najlepšieho, čo nám domáca scéna ponúkla. V článku sme sa už pozreli na to najlepšie z mladej krvi a vyhodnotili sme takzvaných freshmanov, dnes prechádzaeme do hlavného rebríčka, ktorým sú albumy.

Každoročne sa vedú okolo týchto rebríčkov veľké diskusie, a inak tomu pravdepodobne nebude ani tento rok. Aj napriek tomu, že kultúre ako takej rok 2020 nebol naklonený, nedá sa to isté povedať aj o tvorbe a kreatívnom procese. Fanúšikovia sa dočkali veľkého množstva nových singlov, EP-čiek, ale aj albumov. Práve tie si dnes ideme vyhodnotiť a pozrieme sa na 10 najlepších.

Výber je samozrejme subjektívnym pohľadom redakcie nášho portálu a je výsledkom rešeršu, analýz a kompromisov. Každý poslucháč si pochopiteľne vyhodnotí hudobné počiny podľa svojho vkusu, my sme sa snažili na projekty pozrieť aj trocha kritickejším okom a podľa toho zaradiť, respektíve nezaradiť daný album do nášho výberu. Okrem toho sme dali možnosť prejaviť svoj názor aj vám – našim čitateľom. Prostredníctvom ankety na Instagrame sme sa opýtali, ktorý projekt by podľa vás nemal chýbať v tomto rebríčku (výsledok s najviac hlasmi sa dozviete v závere článku.)

Ešte pred začiatkom podotýkame, že sme do úvahy brali albumy z celého roka. Zároveň sme sa rozhodli, že desiatku najlepších sa nebudeme snažiť dávať do akéhosi poradia. Prioritou rebríčku bolo pre nás vybrať desiatku najlepších.


Frayer Flexking – Stokar

Desiatku najlepších nám tento rok otvára Frayer Flexking. Ten prišiel na scénu ako blesk z jasného neba a svojou tvorbou okamžite dokázal polarizovať rapových poslucháčov. Zlomovým kariérnym bodom bola rozhodne spolupráca s Rytmusom, ktorá mu podľa vlastných slov pomohla, no zároveň to nie je nič nezvyčajné. Čo je ale dôležité je fakt, že Frayer vydal album, na ktorom okrem prepojenia žánrov a zaujímavých hostí ukázal, že vie tvoriť a písať prakticky v akejkoľvek hudbe a akejkolvek téme. Za zmienku určite stojí výborný storytelling s Pil C-im, príjemná vec Dojazd či úderný singel s Damem. V skratke, nie je to len o virálnych singloch, Flexking má cit pre hudbu a melódiu, dokáže urobiť aj hit a my veríme, že sa jeho tvorba bude posúvať pozitívnym smerom. Pútavé je dozaista aj intro, v ktorom sa ľuďom prihovára známy herec Dušan Cinkota.  Celkovo obsahuje Stokar možno až priveľa skladieb, čo môže niektorých poslucháčov nútiť preskočiť zopár singlov, a aj keď by to pre nás album roka nebol, debut to bol rozhodne solídny.

Dokkeytino – Evolvelly

Dokkeytino patrí zvukom k tým absolutne najlepším slovenským interpretom, čo dokázal aj na svojom novom projekte Evolvelly (tomu ešte predchádzalo krátke, no nemenej kvalitné EP Tinovelly) Samozrejme, štýlom, zvukom a prejavom tento projekt rozhodne zaradíme do „newschoolu“, pričom sa v tom nenájde každý. To je ale v poriadku, Dokkey sa ani nechce páčiť každému a práve preto sa jeho tvorba stále drží na stúpajúcej krivke. Album priniesol aj niekoľko prekvapivých momentov, ako napríklad track V Ohni s country prvkami, pričom celý projekt len potvrdil Tinovu tvrdú prácu zo štúdia, ktorá v konečnom dôsledku prináša ovocie. Interpret vie presne čo chce robiť, ako to chce robiť a to začínajú ceniť aj poslucháči. Fanúšikovská základňa tohto mladého interpreta sa rozrastá stále viac.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Michajlov prepája minulosť so súčasnosťou. Jeho nový projekt je skvelý

Majk Spirit – ARTIST

Keď sa tento rok pozrieme na hodnotenia najlepších projektov a singlov tak máme pocit, že sa často zabúda práve na Majka Spirita a jeho projekt ARTIST. Majk pritom prežil ako osobne, tak kariérne jeden z najlepších rokov svojho života a to potvrdil aj na novom albume, ktorý dal dokopy so svojim dvorným producentom Grimasom. ARTIST má podľa nás všetko, čo by mal v dnešnej dobe úspešný rapový projekt mať. Speezy v textoch potvrdil pozíciu inteligentného rapera, mnoho skladieb nesie odkaz, ktorý ale evidentne viacerí stále nepochopili. Zároveň sa Spirit a Grimaso vyhrali aj s hudbami, album nespadá do monotónnosti, pričom sa samotný Majk vrátil aj k tvrdšiemu prejavu s tvrdšími slovami, ktorý jeho poslucháčom chýbal, čoho dôkazom sú napríklad single KURT a Spirit Animal. Celkovo bol projekt doplnený výbornými hosťami taktiež z rôzneho súdka. Od Pil C-iho cez Sameya, Bena Cristovaa až po chalanov z DMS.

Konex – VOILA

Produktívny rok má za sebou aj Konex, ktorý toho stihol v roku 2020 naozaj veľa. Okrem prvého projektu VOILA vydal tento interpret len nedávno EP Solo Dolo. My sme sa do rebíčku rozhodli zaradiť práve prvý menovaný projekt, na ktorom Konex pracoval ešte pod českým vydavateľstvom Milion+. Fanúšikovia samozrejme vedia, že pod známym labelom už slovenský raper a producent nepôsobí. Konexova tvorba bola vždy oproti jeho kolegom špecifická, čo je jeho hlavnou devíziou, ktorej sa drží aj v tomto prípade. Celý projekt definuje rovnomenná titulná skladba s výborným refrénom a produkciou, ktorú si Konex ušil na mieru rovnako tak, ako na celom počine. Jeho tvorba nás baví, interpret má evidentne stále čo povedať a VOILA patrí medzi to najlepšie, čo sme tento rok počuli ako po lyrickej, tak aj po zvukovej stránke.

Separ – OG

Len ťažko nájdete v posledných rokoch rebríček, v ktorom by chýbal Separ, respektíve zoskupenie DMS. A určite to nie je len „za zásluhy“. Pred vydaním albumu OG sme sa sami pýtali, kde má Separ hranice a limity. Po posledných nabitých rokoch sme si nevedeli predstaviť, že by opäť dokázal priniesť projekt, ktorý by zase o niečo posunul už tak šialene vysoko nastavenú hranicu. No a môžeme konštatovať, že sa to opäť podarilo. Separ patrí po každej stránke medzi špičku slovenského rapu, čo sa nedá nijako spochybniť. Celý projekt je z hľadiska tém, hudieb a hostí rozmanitý a v tomto smere ho tromfne možno len jeho kolega z DMS Dame. Separ dal na albume priestor aj viacerým mladým menám čím dokázal, že okrem pozície lídra scény mu s niekoľkými ďalšími kolegami patrí aj pozícia akéhosi „prepájača“ špičky s novou školou a novými menami, čo je v rámci hudobného posunu veľmi dôležité (či už z osobného hľadiska, alebo z hľadiska scény ako takej). Jediný aspekt, ktorý nás s odstupom času baví zo subjektívneho pohľadu menej, je vysoký počet skladieb.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Keď majstri referencií Pil C a Fobia Kid pozdravili princezné

Momo – Extras

Momo si posledné roky drží slušnú pravidelnosť vo vydávaní projektov. Niekedy to býva na škodu, inokedy zasa nie. Roman patrí po lyrickej stránke medzi najlepších slovenských raperov a projekt Extras konečne priniesol niečo, čo nám posledné roky v Momovej tvorbe chýbalo. Ťažko povedať, čo konkrétne bol ten kľúčový element. Na Momovi je cítiť v nových skladbách ľahkosť, pozitívnejší vibe a v neposlednom rade napríklad aj väčšia hudobná rozmanitosť. Príjemným aspektom je určite aj tracklist s výbornými hosťami, nakoľko sa obnovila spolupráca so Sameyom, Egom, Tinou, ale napríklad príjemne prekvapilo aj kombo s Radikalom. A keď sa tak nad tým zamýšľame, tracklist by nám mohol dať odpoveď na to, prečo je tento rok Momo o krok vpred – Katarína. Čo poviete vy?

Gleb – Leto V Kufri

Gleb nás opäť raz presvedčil, že patrí k tým najlepším a najoriginálnejším interpretom v našich končinách. Aj napriek tomu že nevydal plnohodnotný album, pre fanúšikov si pripravil EP Leto V Kufri, ktoré obsahuje sedem trackov. Tie bohate postačujú na to, aby sme tento projekt zaradili medzi to najlepšie, čo sme tento rok počuli. Kolaborácia s Komanderom stále funguje na 100%, Gleb sa hudobne posúva, s jeho názormi prezentovanými v hudbe sa stotožňuje veľká časť rapových poslucháčov a čo je dôležité, jeho hudba šľape na plné obrátky aj na koncertoch s ľuďmi. Aj s týmto projektom stihol člen labelu FCK THEM odohrať zopár shows, ktoré len potvrdili naše slová.

Moja Reč – Zase Doma

Jednou z najpríjemnejších udalostí tohto roka v slovenskom hudobnom svete bol rozhodne návrat kapely Moja Reč. Dobrí Chlapci z Handlovej si vyriešili staré spory a v plnej paráde sa vrátili na hudobnú scénu albumom Zase Doma. Už titulná skladba ukázala, že chalanom  v kapele aj po tých rokoch stále funguje vnútorná chémia a stále to sú tí starí „dobrí chlapci“. Životné skúsenosti a pohľad vyzretých chlapov, presne to ponúka tento projekt a myslíme, že žiadny skalný fanúšik neostal po vypočutí sklamaný. Palec hore putuje samozrejme aj za hudby, výber tém a charakteristický prejav, aký má u nás len Moja Reč, ktorá scéne chýbala.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Je Ektor českou obdobou Rytmusa?

Nerieš – OK

Nerieš je už pár rokov definíciou kvality, progresu a kreativity. Zaškatuľkovať Nerieš výlučne do rapového žánru by rozhodne nebolo správne, nakoľko základnou črtou ich tvorby je aj prepájanie s inými hudobným žánrami, ktoré fanúšikov nesmierne baví. Takto nejak by sa dal definovať aj najnovší počin z dielne tejto formácie – OK. Matejovia majú štýl a neboja sa ísť do akejkoľvek témy. Na albume rozhodne zaujal napríklad aj track Dopis, kde sa hostia predstavili raperi z Kontrafaktu a je to jeden z najhlbších hudobných výtvorov, aké sme v poslednej dlhej dobe počuli. Zaujímavá je aj spolupráca so skupinou Paranoid, pri ktorej sa opäť dostávame k spomínanému prepojeniu žánrov. OK má s jedenástimi skladbami aj ideálnu minutáž a myslíme, že nikto by nebol proti, ak by sme v tomto prípade hovorili o albume roka.

Dame – 100ry

Pre mnohých album roka. Dameho druhý sólový album s názvom 100RY uzrel svetlo sveta v úvode leta a je ešte viac “selfmade”, ako jeho premiérové CD Selfmade. Dame okrem textov totiž na album tvoril aj hudby a celkovo do 100RY investoval veľkú časť samého seba. Na každom detaile si dal záležať a je to cítiť. Na CD je 18 skladieb, čo je naozaj štedrý počet, ale poslucháč sa nenudí. Dame ide na tomto albume do hĺbky ako napríklad v trackoch Ísť Preč, Iný alebo Nemám Záujem. Taktiež sa na 100RY objavujú veľmi zaujímaví hostia ako Kali, Čis T, Separ, Nerieš, Milion Plus, Ty Nikdy, ale aj mladíci ako Frayer Flexking či Luca Brassi10x, pričom potešil napríklad aj návrat talentovaného Martina Agha. Dame dokonale ukázal spôsob, akým robiť hudbu v dobe, kedy sa vo veľkej miere rieši, či niekto niekde niekoho neokopíroval. Album 100RY má všetko, čo by kvalitný rapový album mal mať, plus aj proces vznikania a celková prezentácia CD na sociálnych sieťach bola z Dameho pohľadu v tomto prípade prvotriedna.

Výber fanúšikov: Ego – EGOTRON

No a na záver ako sa hovorí, Hlas ľudu – hlas boží. V konečnom dôsledku vždy o úspechu rozhodujú ľudia, respektíve poslucháči. Tých sa snažíme do našich rebríčkov zapájať aj my, pričom ich „hlas“ v tomto prípade jasne hovorí za Egov sólový album EGOTRON. Ten neostal svojej povesti nič dlžný, opäť prekvapil s výberom hudieb či tém. Kontrafakt už dlhodobo určuje trendy slovenského hip-hopu a malo by to tak byť aj v tomto prípade. Ego sa hudbou baví, do skladieb kľudne zarapuje v cudzom jazyku, no nebojí sa vydať  ani „ľudovku“. V tomto prípade to ľudí evidentne baví a dôkazom je fakt, že najviac fanúšikov ukázalo pri otázke, ktorý projekt nesmie chýbať medzi najlepšími, práve na EGOTRON.

 

 

 

Odporúčame