Spovedá, moderuje, hypeuje. Toto je OSŤO. Jeden zo symbolov slovenského rapu

Rap je o hudbe. Ale je aj o raperoch, o fanúšikoch, o podujatiach, o autoroch textov, o šou. V súčasnosti aj o hype, o reklame, o seba-prezentácií. Aby sa ale o rape vedelo, je potreba o ňom hovoriť, písať, vysielať ho. Od tohto tu sú rôzne relácie či akcie. A aby to bolo na úrovni, potrebujete ľudí, ktorých to bude baviť, a ktorí to budú vedieť robiť. Jedným z nich je Marcel Osztas. Asi neviete o koho ide. Ale keď povieme Osťo, tak sa vám automaticky rozsvietia všetky kontrolky. Dnes bude reč o najznámejšom hypemanovi v našich kočinách.

Ako spieva DMS na svojom novom albume – „Chlapec z Prievidze, dlhý jak colštok.“ Reč je o Marcelovi, ktorému ale nepovie nikto inak ako Osťo. Je to najznámejší hypeman v našich končinách. Aktuálne má na rádiu Európa 2 svoju talkshow, kde spovedá osobnosti zo slovenského rapového života. Rozprával sa s mnohými zaujímavými menami ako Separ, Majk Spirit, Smart, Čis T, Miky Mora, Majself a ďalší. Program sa volá Sunday Session a my mu tu nejdeme robiť reklamu, ale dozviete sa tam rôzne zaujímavé veci.

Kto ale sleduje slovenský či český rap dlhodobo, spája si meno Osťo predovšetkým s talkshow Hip Hop Reality. Môžeme povedať, že je to takpovediac jeho „dieťa“, ktoré si vychoval od úplnych začiatkov a dnes sa jedná o zrejme najpopulárnejší rapový program, kde sa za viac ako 100 dielov vystriedal už prakticky každý, čo niečo v hip-hope na Slovensku či v Česku znamená. Niektorí aj viackrát.

Nie je tajomstvom, že Osťo má nadštandardný vzťah so Separom, ale kamaráti sa prakticky s veľkou časťou scény, spomenúť môžeme napríklad Dameho, Smarta či Kaliho, ale skutočne by sme takto mohli pokračovať veľmi-veľmi dlho. Samozrejme, neexistuje človek, ktorého majú všetci radi. Napríklad, nie je tajomstvom, že Osťo sa moc nemá rád s Momom. Teda, Momo mu vo svojej piesni poslal odkaz, že si vie album odprezentovať aj sám, pričom tento raper sa už neobjavuje ani na Hip Hop Žije. Prečo je tomu tak, to je námet na iný článok a rozoberať to tu a teraz moc význam nemá.

Dlho sa tradovali, že HIP HOP ŽIJE spoluorganizujú hlavne Separ a Majk Spirit, ale práve Osťo doplnil takpovediac ich tím a na tomto ročníku sa už o ňom hovorilo ako o jednom zo spoluorganizátorov. A prečo je Osťo taký populárny? Svoju pozíciu si vydrel, investoval čas do odvetvia, ktoré bolo na Slovensku a v Česku podceňované.

A vidieť, že to, čo robí si veľmi – veľmi užíva, čo z neho robí jedinečného moderátora. Keď sa povie rap a moderátor, napadne vám Osťo. O tom sa môžeme aj staviť. Samozrejme, rodený Prievidžan, ktorý ale už žije v Bratislave, je vo veľkej miere aj hypeman. Jeho prítomnosť na akciách zvyšuje úroveň aj atmosféru. Ocenia to všetci. Teda všetci, viete ako to je, to sme už riešili.

Posledná priložená fotografia dokladá, ako na tom momentálne rap na Slovensku je. Dobré, nie? Spokojný Osťo v ružovom basketbalovom drese Dwaynea Wadea z Miami sa prihovára ľuďom, ktorí zapĺňajú areál festivalu Hip Hop Žije. A dostáva ich do varu. Tak nejak to vyzeralo na Zlatých pieskach.

Osťo to, čo robí, robí dobre.

 

Odporúčame