#Starať sa o svoje telo je nepochybne zárukou pevného zdravia. Pravidelná hygiena je toho základom, hlavne v rámci intímnych partií. Ak niekedy kráčaš uličkami drogérie so zmäteným pohľadom zo všetkých tých prípravkov či gélov na intímnu hygienu, nezúfaj. Veľa ľudí má občas problém vybrať si správne.
Z každej strany na nás vyskakujú rôzne tipy a triky o tom, ako udržiavať hygienu „tam dole“ a niektoré tvrdenia môžu byť občas zavádzajúce až absurdné. Čo je vlastne správne? Namiesto skúšania prípravkov a rozličných spôsobov intímnej hygieny ti ponúkame pár tipov, ktoré sú zásadné.
Začni od stravy
Mysli na to, že všetko začína už tým, čo konzumuješ. Ak si chceš udržať zdravé nielen vonkajšie, ale aj vnútorné pohlavné orgány, jedz potraviny bohaté na probiotiká, antioxidanty, bielkoviny, vitamíny C a E a omega 3 a 6 mastné kyseliny. Pohŕdať netreba ani cesnakom, ktorý je známy ako prírodné antibiotikum a antimykotikum. Do jedálnička treba zaradiť aj celozrnné potraviny a, naopak, obmedzovať jedlo s obsahom škrobu a kvasníc, čiže bielu ryžu či biele pečivo. Probiotiká môžeš dopĺňať aj vo forme tabliet.
Samočistiaci orgán?
Pravdou je, je žiaden luxus na udržanie zdravej intímnej oblasti nepotrebuješ. Vagína sa ako časť vnútorných pohlavných orgánov v podstate čistí sama, a to výtokom. Avšak, vulva predstavuje časť vonkajších rodidiel a tá už takýto samočistiaci mechanizmus nemá, preto jej musíme „pomôcť“. Na umývanie napodiv stačí aj obyčajná, mierne teplá voda. Takéto odporúčanie môžeš často počuť aj od gynekológa.
Menej je viac
Niektorí ľudia sa po umytí intímnych partií „výlučne“ vodou necítia naozaj čisto, preto používajú rôzne prípravky. Tie však vo väčšine prípadov viac uškodia, ako pomôžu. Veľakrát totiž ide o parfumované výrobky s obsahom rozličných dráždivých látok. Musíš si však uvedomiť, že produkty na umývanie vonkajších pohlavných orgánov nie sú ako produkty na vlasy.
K hygiene patrí aj správne utieranie po použití toalety, preto sa po veľkej potrebe utieraj vždy odpredu dozadu, aby sa predišlo zaneseniu baktérií z hrubého čreva do pošvy.
Prostredie pošvy je prirodzene kyslé, aby ju chránilo pred škodlivými baktériami. Používaním prípravkov s nevhodným zložením či dokonca antibakteriálnych dráždivých mydiel sa toto kyslé prostredie môže zmeniť, čím sa naruší jeho obranyschopnosť a ty si môžeš privodiť nepríjemné svrbenie, pálenie či podivné výtoky. V tomto prípade je menej naozaj viac.
Voňavá? Ani náhodou!
Ak chceš teda skúsiť niečo nové a iba voda ti nevyhovuje, nesiahaj po prípravkoch s najkrajšou vôňou či s lákavou farebnou etiketou, ktorá sľubuje „prospešné“ zloženie. Ak sa chceš tam dole cítiť čisto, no zároveň udržať prirodzenú pôdu pre dobré baktérie, siahaj po špeciálnych géloch a mydlách s čisto prírodným zložením, bez parfumov či pridaných látok, ktoré nezaťažia mikroflóru v pošve, ale takisto nepodráždia pokožku zvonku.
Všetky prípravky ako deodoranty, parfumy, púdre či obrúsky na intímnu hygienu môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Intímne partie jednoducho nemajú voňať po fialkách, čomu nasvedčuje aj vaginálne Ph, ktoré sa pohybuje od 3,8 do 5,0. To je ukazovateľom toho, že ide o skutočne kyslé prostredie. A nesnaž sa takýmito prípravkami prekryť ani inú vôňu výtoku. Práve táto zmena môže svedčiť o problémoch, ktoré je najlepšie riešiť s odborníkom – tvojím gynekológom.
Bavlna je kamoška číslo jeden
Ak nepomôže iný spôsob hygieny, pokús sa zmeniť spodnú bielizeň. Podobne ako v prípade intímnych mydiel aj tu platí, že v jednoduchosti je krása. Vyhni sa preto rôznej módnej, no lacnej či priliehavej nočnej a spodnej bielizni, ktorá je nepriedušná. Ideálnou voľbou nie sú ani extrémne sexy tango nohavičky. Niektorí odborníci radia, aby si používateľky nechali atraktívnu spodnú bielizeň nanajvýš na romantický večer s partnerom.
To sa týka aj obtiahnutých nohavíc či sukní. Nos radšej viac voľného oblečenia a uvidíš, že sa budeš cítiť oveľa lepšie aj tam dole. Odborníci tiež odporúčajú, aby ľudia spali nahí, no ak ti to nie je príjemné, vyskúšaj aspoň dlhšie tričko alebo nočnú košeľu, voľnejšie šortky či nohavice na spanie. Dôležité je nosiť bavlnenú spodnú bielizeň, ktorá je pre vaginálne zdravie najlepším variantom.
Zdravie vonkajších aj vnútorných pohlavných orgánov môže ovplyvňovať aj to, ako často spodnú bielizeň meníme a ako ju perieme. Nohavičky preto per jemným čistiacim prostriedkom na vyšších teplotách a oddelene od ostatného oblečenia. Zvýšenú pozornosť venuj hygiene hlavne počas menštruácie.
Ak používaš vložky, tampóny alebo iné menštruačné potreby, meň ich často a v pravidelných intervaloch, tiež sa sprchuj viackrát do dňa a vždy použi čistý uterák.
Holiť či neholiť?
Hygienu je vhodné dodržiavať aj v prípade, že sa staráš o ochlpenie v intímnych partiách. Pubické ochlpenie chráni pokožku vulvy pred mechanickým poškodením, trením či inými faktormi. Časť odborníkov teda odporúča vôbec ho neholiť, maximálne zastrihávať.
No keďže v spodnej bielizni či plavkách nechceme vyzerať „zanedbane“, môžeš si pravidelne chĺpky odstraňovať. Zbaviť sa ich môžeš viacerými spôsobmi, najrýchlejší a najlacnejší je holenie. Zásadne sa nehoľ nasucho, najprv je dobré pokožku zvlhčiť a nahriať, aby chĺpky zmäkli. Vhodné je tiež deň predtým použiť peeling, ktorý odstráni vrstvy odumretej kože, ktoré často predstavujú prekážku pre žiletku.
Hoľ sa s gélom či penou na holenie a ostrou žiletkou, ktorú budeš mať vyhradenú len na intímne partie, a to zásadne v smere rastu chĺpkov. Po oholení žiletku poriadne umy a osuš, nikdy ju nenechávaj v sprche, pretože takto navlhne a ľahšie sa na nej objavia hrdza či plesne. Pokožku vulvy, resp. vonkajších oholených partií potom ošetri krémom po holení alebo iným prípravkom či krémom na upokojenie pokožky po holení.
Hoci sa názory odborníkov na odstraňovanie ochlpenia líšia, nemusíš sa ho nutne zbavovať, ak ti to nie je príjemné.
Aj ochrana pri sexe je formou hygieny
V oblasti vaginálnej hygieny si niektorí ľudia kladú otázku aj v rámci sexu. Ak patríš k sexuálne aktívnym jedincom, dbaj o čistotu nielen pred stykom, ale hlavne po ňom. Zlatým pravidlom je používať ochranu. Odborníci na portáli Healthline tiež radia sa po styku vždy vymočiť – odporúča sa to hlavne preto, aby sa ti vyplavili z močovej trubice baktérie, ktoré sa tam počas aktu mohli dostať. Taktiež sa po sexe vždy pokús osprchovať.
Nezabúdaj ani na pravidelné prehliadky u lekára. Sleduj svoje telo a jeho zmeny, pretože sa to všetko môže odraziť na tvojom vaginálnom zdraví. Ak sa ti niečo na výtoku či jeho zápachu nepozdáva, mysli na svoje zdravie a radšej navštív svojho gynekológa, aj keby malo ísť o maličkosť.
To platí aj o zmene výzoru vonkajších pohlavných orgánov či iných nezvyčajných prejavov. Ak sa ti čokoľvek nepozdáva, návštevu odborníka neodkladaj!
Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!
Zdieľať na