Všetko o antikoncepcii: V minulosti páry používali zátky z trusu či črevá zvierat, dnes máš minimálne 10 lepších možností

Mladý pár sex

Chrániť sa pred neželaným otehotnením môžeš rozličnými spôsobmi (Zdroj: GettyImages)

#Počiatky výroby a užívania antikoncepcie siahajú až do starovekého Egypta a Mezopotámie, keď sa ženy pomocou rôznych bylinných prípravkov či šamanských rituálov snažili zabrániť tehotenstvu. Odvtedy ušla dlhú cestu a vekmi sa spôsoby a formy antikoncepcie menili až do podôb, ktoré poznáme dnes.

Prekvapivé dejiny antikoncepcie

Moderná antikoncepcia vo forme tabliet vznikla v 50. rokoch 20. storočia, keď bola v USA schválená jej prvá komerčná výroba a distribúcia. Vybrať si pre seba tú správnu antikoncepčnú metódu môže byť niekedy mätúce. Bez pomoci dobrého gynekológa či odborníka to však neskúšaj.

Predtým, než sa rozhodneš, akú formu ochrany pred otehotnením zvolíš, poraď sa s rodičom alebo s lekárom. V niektorých prípadoch sa totiž neodporúča začínať s istými formami antikoncepcie v priskorom veku, a to nehovoriac o vyšetreniach a testoch, ktoré musíš predtým podstúpiť. Ak sa forma antikoncepcie zvolí nesprávne, môže ti v krajnom prípade ohroziť zdravie.

Antikoncepcia, samozrejme, neoznačuje len tablety na zabránenie počatiu. Ide o široký pojem, ktorý zahŕňa všetky formy a spôsoby, ako zabrániť neželanému otehotneniu. Kedysi existovalo len zopár druhov, niektoré zdroje ich uvádzajú 12, ostatné 16. V každom prípade, neustále pribúdajú aj nové spôsoby antikoncepcie, vrátane tej mužskej. Čo sa odvtedy zmenilo, aké formy pribudli a aké zanikli?

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ženy v pohode (@zenyvpohode_sk)

V tomto článku sa dozvieš aj: 

Rastliny, zvierací trus a iné bizarnosti

Hoci sú antikoncepčné tabletky a iné prostriedky v podstate modernými vynálezmi, antikoncepcia existuje už tisíce rokov. Najstaršie záznamy o metódach zabraňujúcich počatiu pochádzajú zo starovekej Mezopotámie a datujú sa okolo roku 1850 pred Kristom. Starovekí Egypťania, Gréci a Rimania skúmali, ako urobiť antikoncepciu pomocou medu, vlákien z látok či mixu rôznych bylín a listov.

Ženy si vytvárali rôzne pasty a „zátky“ z trusu zvierat, ktoré si zavádzali do pošvy, nehovoriac o drvenom ovocí či ovčej vlne namočenej do vína. Nápady a spôsoby boli rôzne. Experimentovalo sa aj s vkladaním rôznych bylín a rastlín do vagíny, aby blokovali spermie. Tieto, ale ani iné bizarné metódy však nezabránili nechceným tehotenstvám.

Uväznené v páse cudnosti

Ako uvádza portál Pandia Health, ženy často užívali aj silfium – rastlinu pôvodom zo severnej Afriky, ktorej popularita tak narástla, že jej opätovným sadením „zmutovala“ a nakoniec vyhynula. Obľúbené boli aj výplachy s roztokmi z citrónovej šťavy. Moderní historici sa domnievajú, že najúčinnejšia bola aj tak prerušovaná súlož, ktorá je dokonca efektívna aj dnes, ak sa praktizuje správne a dôsledne.

Silfium bolo považované za jednu z prvých antikoncepcií vôbec (Zdroj: Flickr/Fiona Drummond)

Staroveké formy antikoncepcie boli len veľmi málo účinné, niektoré dokonca naopak toxické a životu nebezpečné, čo sa prenieslo aj do konzervatívneho a cirkvou ovládaného stredoveku. Je však nutné poznamenať, že samotné tehotenstvo a pôrod v danom období zabili milióny žien, keďže medicína nebola taká pokroková, ako je tá dnešná.

V stredoveku považovala cirkev zabraňovaniu tehotenstva za nemorálne. No aj napriek tomu niektoré ženy praktizovali nielen prerušovaný sex, ale využívali tiež rozličné spôsoby na to, aby zabránili počatiu. Niektoré ženy používali aj pás cudnosti, o ktorom si už isto počul. Išlo o zariadenie, ktoré bránilo pohlavnému styku, ale aj masturbácii a takto aj znásilneniu či nevere.

Skákanie či pitie olovenej vody

Ženám sa odporúčalo, aby po styku hlasno kričali, skákali, smrkali či kýchali, čo malo pomôcť tomu, aby sa spermie dostali von z tela. Nezvyčajné bolo aj popíjanie rôznych nápojov, často z moču zvierat. Popíjala sa aj voda, v ktorej kováči chladili svoje náradie. Do vody sa podľa všetkého uvoľňovalo olovo, ktoré zabránilo ženskej plodnosti.

Niektoré dámy neváhali piť nechutné chemické koktaily z rôznych jedovatých prvkov, ktoré okrem neplodnosti spôsobovali aj rôzne zdravotné problémy či dokonca smrť.

Počas stredoveku ženy okrem iného užívali rôzne bylinné zmesi na vyvolanie potratu. V niektorých prípadoch sa dokonca uchýlili aj k vražde novorodencov. Katolícka cirkev vydala nariadenia, podľa ktorých odsudzovala ženy, ktoré vykonávali potraty a používali antikoncepčné prostriedky. Často ich označovali za čarodejnice a posielali na smrť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dotty After Midnight (@dotty_after_midnight)

Prvé kondómy zo zvieracích čriev

Bariérové ​​metódy antikoncepcie, ako sú napríklad kondómy, existujú minimálne od čias renesancie. Primárne sa však používali na prevenciu pohlavne prenosných chorôb, nie tehotenstva a často sa vyrábali z čriev hospodárskych zvierat. Ich vynález mal totiž zabrániť šíreniu syfilisu v západnej Európe. Kondómy sa ako forma prevencie tehotenstva nepoužívali až do začiatku 17. storočia.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Weird History (@weird_history)

Keď svetom začala hýbať malá pilulka

Postupom času ľudia nachádzali čoraz modernejšie formy ochrany. Antikoncepčné prostriedky boli legálne dostupné najskôr v pokrokových krajinách, hoci nie všetky metódy boli účinné alebo dokonca bezpečné. Predtým, ako sa vynašli chemické a hormonálne antikoncepčné prostriedky, sa používali rôzne vaginálne čapíky a pesary, ktoré blokovali spermie.

Používali sa aj antiseptické spermicídy a rôzne sprchovacie roztoky. V druhej polovici 19. storočia sa kondómy stali čoraz populárnejšími a prezentovali sa prevažne ako prostriedok na prevenciu tehotenstva a pohlavne prenosných chorôb. Vo viktoriánskej ére boli síce tieto produkty zakázané, no keďže sa predávali ako „výrobky ženskej hygieny“, dal sa tento zákaz šikovne obísť. 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa How Was Today? (@howwastoday.sk)


Keď sa toto obdobie chýlilo ku koncu, pôrodnosť naďalej klesala, pretože sa ženy viac vzdelávali o metódach antikoncepcie. Industrializácia tiež urobila svoje a antikoncepcia bola dostupnejšia viac ako kedykoľvek predtým. V roku 1954 nastal skutočný zlom v jej dovtedajšom používaní. Vznikli totiž tablety, ktoré dokázali zabrániť počatiu.

Ich vynálezcom sa stal v tej dobe kontroverzný vedec Gregory Pincus, ktorý sa zaoberal ženskou reprodukciou a skúmal napríklad aj umelé oplodnenie. Nešlo však o tabletky, aké poznáme dnes. Hoci má tabletová antikoncepcia množstvo nevýhod a zdravotných rizík, pri dôslednom užívaní je takmer stopercentná.

Aké formy antikoncepcie poznáme dnes?

S prehupnutím sa do nového milénia prišli aj nové formy antikoncepcie, o ktorých väčšina ľudí doteraz ani netušila. Našťastie pre dnešné ženy: nemusíš na to ísť metódou pokus – omyl ako v stredoveku. Odborník ti na základe komplexných testov a tvojho zdravotného stavu odporučí formu ochrany pred otehotnením doslova na mieru. Nevieš si vybrať? V článku ti radi poradíme aj my!

Antikoncepcia sa delí do dvoch veľkých kategórií, a to na prirodzenú, bariérovú a hormonálnu, prípadne iné formy. U takzvaných prirodzených foriem ide o prerušenie pohlavného styku na istý čas, úplnú abstinenciu (ktorá ako jediná z tejto kategórie zaručuje stopercentnú účinnosť) či prerušovaný sex. Patrí sem aj počítanie a sledovanie plodných a neplodných dní ženy rôznymi spôsobmi.

U bariérových foriem antikoncepcie ide o to, aby zabránili vstupu spermií do ženského tela, a teda do vnútorných pohlavných orgánov ženy. Aj v prípade bariérovej formy existuje niekoľko typov. Rovnako tak možno rozdeliť hormonálne formy antikoncepcie. Bariérová a prirodzená forma tvoria spoločne nehormonálnu formu ochrany. Podľa portálu NHS Inform ju možno rozdeliť takto:

Bariérová antikoncepcia 

  • Mužská – kondóm
  • Ženská – cervikálny/vaginálny pesar, ženský kondóm, vaginálna špongia
  • Chemická – rôzne spermicídne látky vo forme peny, výplachov, krémov, gélov a podobne

Hormonálna

  • Kombinovaná (z viacerých hormónov) – kombinované tablety, náplasti, vaginálne krúžky, injekcie
  • Jednozložková gestagénna (tvorí ju len jeden hormón) – tablety, náplasti, implantáty do svalov alebo pod kožu, injekcie, vaginálne krúžky

Hormonálna aj nehormonálna

  • Vnútromaternicové teliesko (môže byť aj hormonálne aj nehormonálne)

Nevratná metóda – chirurgická sterilizácia 

  • mužská sterilizácia
  • ženská sterilizácia

Postkoitálna antikoncepcia 

  • núdzová antikoncepcia zvaná aj „tabletka po“

Bariérové druhy antikoncepcie

Kondómy (prezervatívy)

Kondómy patria k najúčinnejším spôsobom prevencie rôznych sexuálne prenosných infekcií a nepochybne sú aj účinnou metódou antikoncepcie – ak sa používajú správne. Existujú dva typy kondómov, a to ženské a mužské, respektíve kondómy určené na navliekanie na penis a do vagíny.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Love Matters Naija (@lovemattersnaija_)

Ženský kondóm (inak povedané aj femidom) sa vkladá do pošvy pred stykom. Zložený je z dvoch jednoduchých krúžkov – jeden sa zavádza dnu a druhý vychádza von z pošvy a prekrýva vonkajšie pohlavné orgány, ktoré sú spojené plášťom.

Výhody: 

  • spoľahlivá metóda prevencie pri správnom použití
  • takmer kdekoľvek dostupné
  • ľahká manipulácia
  • rôzne tvary, veľkosti, príchute 
  • vo väčšine prípadov nemá žiadne vedľajšie účinky (nepredstavuje dlhodobú zdravotnú záťaž pre telo)

Nevýhody

  • pretrhnutie pri nevhodnom zaobchádzaní 
  • zošmyknutie pri výbere zlej veľkosti
  • alergické reakcie na latex a iné látky
  • menšia citlivosť pri pohlavnom styku

Pesary

Vaginálny pesar (inak nazvaný aj diafragma) je malý „klobúčik“ vytvorený z latexu alebo silikónu. Vkladá sa do pošvy pred sexuálnym stykom a vyberá sa niekoľko hodín po ňom. Vytvára prekážku medzi spermiami a maternicou. Odporúča sa používať spolu so spermicídnymi látkami, ktoré usmrcujú spermie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Antikoncepční Pesary (@pesar_pro_zeny)

Spermicídy sú látky, ktoré spomaľujú pohyb spermií a usmrcujú ich. Môžu mať rôzne podoby, napríklad gély, peny, krémy či čapíky, ktoré sa vkladajú do pošvy, alebo sa nimi vnútorné pohlavné orgány priamo vyplachujú. Ich výhodou je okrem znehybnenia spermií aj lubrikačný efekt, avšak môžu spôsobovať alergické reakcie. Najlepšie fungujú v kombinácii s inou antikoncepčnou metódou.

Cervikálny pesar je o niečo odlišný od vaginálneho. Je vytvorený z tuhšieho materiálu a menší, preto sa lepšie prispôsobí krčku maternice, na ktorý sa prisaje. Zavádza sa však ťažšie. Tiež sa kombinuje so spermicídnymi látkami. Pesar si možno zaobstarať podľa rozmerov krčka maternice, ktoré zmeria lekár.

Výhody: 

  • nepredstavuje zásah do organizmu
  • nemá vedľajšie účinky
  • dá sa použiť opakovane

Neýhody:

  • zložitejšie zavádzanie a manipulácia (nevyhnutné zaviesť aj niekoľko hodín pred stykom)
  • časté infekcie močových ciest
  • nechráni pred vírusom HIV a inými pohlavne prenosnými chorobami
  • na zavádzanie potrebuješ viac času a cvik 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Antikoncepční Pesary (@pesar_pro_zeny)

Vaginálna (antikoncepčná) špongia

Vaginálna špongia je na rozdiel od pesaru už vopred napustená spermicídnou látkou. Do pošvy sa vkladá tesne pred pohlavným stykom a taktiež pôsobí ako bariéra pred vniknutím spermií do pohlavných orgánov ženy. Je určená len na jedno použitie, po pár hodinách od styku je potrebné ju z tela vybrať.

Výhody

  • dovoľuje mať styk viackrát, a to až 24 hodín po zavedení
  • nie je viazaná na predpis 
  • v porovnaní s pesarom sa jednoduchšie vkladá do pošvy

Nevýhody

  • nechráni pred pohlavnými chorobami
  • môže spôsobiť alergie alebo podráždenie pošvy
  • v ojedinelých prípadoch môže dôjsť k syndrómu toxického šoku
  • u nás ťažko dostupná 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa pharmatex.sk (@pharmatex.sk)

Hormonálna antikoncepcia (HAK)

Princípov fungovania hormonálnej antikoncepcie je niekoľko. Otehotneniu zabraňuje napríklad tým, že žena nemá ovuláciu (neuvoľňujú sa jej vajíčka). Taktiež zahusťuje hlien, ktorý sa nachádza na krčku maternice. To sťažuje, respektíve zabraňuje spermiám cezeň prejsť. Takisto stenčuje maternicovú výstelku, takže ak by sa stalo, že sa vajíčko aj napriek ochrane oplodní, neuhniezdi sa.

Antikoncepcia vo forme tabliet môže byť monofázická, vtedy majú všetky tabletky v balení rovnaké zloženie, a teda aj rovnakú dávku hormónov. Naopak, fázická tabletová antikoncepcia je taká, v ktorej pilulky obsahujú rôznu dávku hormónov. Tá sa mení počas menštruačného cyklu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ženy a ich zmeny (@zeny.a.ich.zmeny)

Alternatíva aj pre mužov?

Podľa tejto štúdie z roku 2012 vedci pracujú aj na mužskej hormonálnej antikoncepcii. Jej princípom je akýsi mix ženských aj mužských hormónov, ktoré by dokázali potlačiť tvorbu spermií. Takáto forma musí prejsť rôznymi testami a skúmaniami, keďže sa ukázalo, že žiadna z kombinácií týchto hormónov nedosiahla ani 95 % úspešnosti v ochrane, nehovoriac o negatívnych účinkoch na prostatu.

Podľa najnovšej štúdie však vedci chcú vynájsť také spôsoby, aby si aj muži – rovnako ako ženy – dokázali vybrať z viacerých metód. Skúma sa napríklad hormonálny gél, ktorý vďaka naneseniu na kožu spomaľuje spermie. Tiež sú vo vývoji aj rôzne hormonálne a nehormonálne tablety pre mužov, avšak výskumníkov zrejme potrvá nejaký čas prísť s adekvátnym riešením.

Mužská hormonálna antikoncepcia môže byť v budúcnosti realitou (Zdroj: Freepik/freepik)

Obavy z toho, že HAK nepriaznivo pôsobí na ľudské telo, sa snažia vedci docieliť práve jej neustálym výskumom. V súčasnosti hľadajú napríklad rôzne náhrady hormónov na báze prírodných zlúčenín, ktoré napríklad nespôsobujú trombózu. Do budúcna sa uvažuje aj nad kombináciou antikoncepcie s rôznymi látkami proti vírusom, ktoré by človeka ochránili aj pred pohlavne prenosnými chorobami.

Kombinované tablety

Tieto tablety obsahujú viacero druhov hormónov a existuje ich niekoľko typov. Lekári ju predpisujú najčastejšie a u veľa ľudí je vďaka jej účinnosti veľmi obľúbená. Berie sa v pravidelných intervaloch po dobu 21 – 24 dní. Jej užívanie sa následne preruší, zvyčajne na týždeň. Takáto prestávka spustí takzvané falošné krvácanie alebo pseudokrvácanie, ktoré nahrádza menštruáciu.

Výhody

  • takmer stopercentná účinnosť pri správnom užívaní
  • pomáha pri rôznych ochoreniach spôsobených nerovnováhou hormónov

Nevýhody

  • veľké množstvo nežiaducich účinkov na zdravie (môže spôsobovať niektoré druhy rakoviny prsníkov, trombózu žíl, pľúcnu embóliu či zhoršenie psychického stavu)  
  • vynechanie alebo zabudnutie užitia tablety zvyšuje riziko tehotenstva 
  • pre tuhé fajčiarky môže byť život ohrozujúca
  • nechráni pred pohlavnými chorobami 
  • nemožno ju užívať s niektorými liekmi súčasne
  • pri vracaní alebo hnačke sa ich účinnosť znižuje, pretože sa nemusia dobre vstrebať 
  • vysoká cena

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ženy a ich zmeny (@zeny.a.ich.zmeny)

Gestagénne tablety (mini pilulky)

Tieto hormonálne lieky sú vhodné pre tých, ktorí nemôžu z rôznych zdravotných dôvodov užívať kombinovanú antikoncepciu napríklad s estrogénom. Tiež je k dispozícii niekoľko typov. V balení je 28 alebo 35 tabliet obsahujúcich iba gestagén. Užiť sa musí jedna tableta každý deň v rovnakom čase v závislosti od typu tabliet. Medzi tabletami sa však nedodržuje prestávka.

Výhody

  • môžu ju užívať aj ženy s niektorými zdravotnými problémami
  • môže sa užívať aj pri dojčení
  • má podstatne menej nežiaducich účinkov ako kombinovaná HAK
  • má takmer stopercentnú účinnosť pri správnom užívaní

Nevýhody

  • pri nesprávnom užívaní sa zvyšuje riziko otehotnenia
  • neznášanlivosť s niektorými inými liekmi
  • zvyšuje riziko rakoviny prsníka a vzniku cýst
  • je potrebné ju užívať v presnom čase každý deň
  • môže narušiť menštruáciu
  • pri vracaní alebo hnačke sa účinnosť znižuje, pretože sa tabletky nemusia dobre vstrebať
  • vysoká cena

Hormonálne náplasti

Antikoncepčná náplasť trochu pripomína nikotínové náplasti. Vďaka nej sa cez pokožku dodávajú telu hormóny. Tie sú rovnaké ako pri kombinovaných tabletkách a účinkujú rovnakým spôsobom. Často sa lepia na ruku. Predmetom výskumu sú aj rôzne hormonálne gély, ktoré sa natierajú na kožu, prípadne spreje.

Výhody

  • pri správnom používaní majú takmer stopercentnú účinnosť 
  • nemusíš denne myslieť na ich nalepovanie (menia sa raz za týždeň)
  • majú rovnaký efekt aj v prípade zvracania alebo hnačky 
  • sú vodoodolné, môžeš ich nosiť takmer pri akejkoľvek aktivite

Nevýhody

  • nechránia pred pohlavnými chorobami
  • môžu mať vedľajšie účinky, preto nie sú vhodné pre všetkých
  • sú viditeľné
  • môžu spôsobiť alergie a podráždenie pokožky 
Aj náplasti sú jednou z foriem antikoncepcie (Zdroj: Freepik/pixel-shot.com

Vaginálne krúžky

Ide o malý mäkký plastový krúžok s hrúbkou asi 4 milimetre a priemerom okolo 5,5 centimetra, ktorý sa umiestňuje do vagíny na dobu 21 dní. Následne sa na 7 dní vyberie von (vyhadzuje sa do koša v špeciálnom obale určenom na jeho likvidáciu). Po sedemdňovej prestávke sa zavádza do tela ďalší krúžok. Obsahuje viacero druhov hormónov a funguje ako HAK.

Výhody

  • nemusíš denne myslieť na používanie, napríklad ako pri tabletkách
  • styk je možný aj počas toho, keď je krúžok zavedený v tele
  • funguje rovnako aj v prípade hnačky a vracania
  • ľahko sa používa – pri správnom používaní funguje takmer stopercentne
  • môže upraviť niektoré zdravotné problémy spôsobené nerovnováhou hormónov

Nevýhody

  • má rôzne vedľajšie účinky
  • môže z tela vypadnúť 
  • neochráni pred pohlavnými chorobami

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Manatee Gynecology (@manateegynecology)

Hormonálne implantáty

Antikoncepčný implantát sa vkladá pod kožu v podobe 4-centimetrovej plastovej rúrky. Obsahuje len jeden hormón a implantovaný môže zostať až tri roky. Za ten čas implantát uvoľňuje do tela hormón gestagén, takže funguje v podstate rovnako ako gestagénne tablety.

Výhody

  • nemusíš denne myslieť na pravidelné užívanie ako pri tabletách
  • nemajú toľko vedľajších účinkov ako HAK
  • sú vhodné pre ženy, ktoré nemôžu užívať estrogén, alebo dojčia 
  • plodnosť sa po vysadení vracia takmer okamžite

Nevýhody

  • majú aj vedľajšie účinky; môžu spôsobovať pod kožou nepohodlie, opuch či dokonca infekciu v prvých mesiacoch od nasadenia
  • môžu úplne zastaviť či rozladiť menštruáciu
  • nechránia pred pohlavnými chorobami
  • nemali by sa kombinovať s niektorými liekmi

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sosowemimo (@soafrodiziac)

Hormonálne injekcie

Antikoncepčné injekcie uvoľňujú v pravidelnej dávke do krvného obehu hormón gestagén tak, aby sa zabránilo otehotneniu. Pichajú sa najčastejšie do svalov a vydržia až tri mesiace.

Výhody

  • môže sa užívať s akýmikoľvek liekmi
  • je dobrou možnosťou, ak nemôžeš užívať antikoncepciu na báze estrogénu
  • nemusíš si pamätať dennodenné užívanie ako pri tabletách
  • vhodné aj pri dojčení
  • pomáha pri niektorých ochoreniach spôsobených nerovnováhou hormónov 

Nevýhody

  • alergie 
  • rôzne vedľajšie účinky 
  • nepravidelná menštruácia 
  • nechráni pred pohlavnými chorobami
Injekcie u nás nie sú veľmi rozšírené (Zdroj: Freepik/nagaets)

Vnútromaternicové teliesko

Vnútromaternicové teliesko je tak trochu osobitou kategóriou v rámci ochrany pred počatím. Môže byť totiž do tela vložené na hormonálnej báze, no aj nemusí. Ide o malé plastové zariadenie v tvare písmena T, čím kopíruje tvar maternice, do ktorej sa priamo vkladá. Hormonálne vnútromaternicové teliesko uvoľňuje hormón gestagén. Možno ho mať v tele 3 až 10 rokov, v závislosti od typu.

Nehormonálne teliesko pochopiteľne neuvoľňuje hormóny, ale spôsobuje v tele istý druh zápalu, ktorý je pre maternicu neškodný. Takýto zápal ničí spermie. Najčastejšie ide o teliesko, na ktorom sa nachádza drôtik z medi alebo z iného kovu, ktorý pomáha zápal „rozvíjať“.

Výhody

  • ak ide o nehormonálne teliesko, môže si ho dať zaviesť veľká väčšina žien
  • môžu si ho dať zaviesť aj ženy, ktoré ešte nerodili
  • po nasadení funguje ihneď a vydrží veľa rokov
  • plodnosť sa vráti hneď po vybratí
  • neovplyvňujú ho iné lieky
  • ide o jednu z najlepšie fungujúcich metód antikoncepcie
  • cenovo výhodné (zaplatíš väčšiu sumu len jednorazovo pri zavedení, nehormonálne teliesko je však lacnejšie)

Nevýhody

  • bolesti v panvovej oblasti, zápaly a iné podobné nežiaduce účinky
  • nepravidelná alebo veľmi silná menštruácia
  • bolestivé zavádzanie a vyberanie

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Taylore Passero (@gyno_girls)

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Healthy (@thehealthy)

Nevratná metóda – sterilizácia

Pre niektorých ľudí je aj sterilizácia riešením toho, ako sa vyhnúť počatiu. Dôvody môžu mať rôzne, či už zdravotné, alebo tento zákrok podstúpia na základe vlastnej žiadosti. Tento krok je však nevratný. U žien ide o prerušenie vajíčkovodov, a to tak, že sa pomocou rôznych chirurgických pomôcok zrastú alebo sa operačne prerušia či zviažu stehmi. Činnosť vaječníkov narušená nie je.

Menštruácia a iné hormonálne procesy vďaka tomu v tele normálne prebiehajú. Tento zákrok však podstupujú vo väčšine prípadov staršie ženy – mladším ženám, ktoré ešte nerodili a ešte netušia, či v budúcnosti chcú mať deti, sa táto metóda pochopiteľne absolútne neodporúča. Ak sa žena aj po zákroku rozhodne otehotnieť, dá sa to docieliť len umelým oplodnením.

U mužov sa tento zákrok nazýva aj vazektómia a tiež sa dá urobiť viacerými spôsobmi. V podstate však ide podobne ako u žien o prerušenie spermovodov, a teda o vyrezanie ich časti alebo zašitie. Aj tu platí, že pohlavné ani hormonálne bunky sa nemenia, a teda všetky procesy v tele prebiehajú ako predtým. U mužov sa dá plodnosť čiastočne navrátiť operáciou, no neplatí to vo vždy.

Ženská sterilizácia patrí k nenávratným metódam antikoncepcie (Zdroj: Freepik/kuprevich!

O sterilizáciu je nutné si požiadať. Človek, ktorý je o tomto zákroku presvedčený, musí podať žiadosť, ktorú následne o niekoľko dní potvrdí a podpíše. Na Slovensku proces sterilizácie dokonca upravuje aj zákon. Ak sa pre ňu niekto rozhodne z vlastného presvedčenia, musí si zákrok uhradiť sám. Zo zdravotných dôvodov to hradí poisťovňa.

Výhody

  • stopercentná účinnosť

Nevýhody

  • nevratná metóda (vo väčšine prípadov)
  • nechráni pred pohlavnými chorobami 
  • u mužov nefunguje ihneď
  • vhodná pre starších ľudí (niekomu vyhovuje ako jediná metóda)

Postkoitálna antikoncepcia

Ak máš akýkoľvek nechránený pohlavný styk, alebo máš pocit, že tvoja použitá antikoncepčná metóda zlyhala, nastáva čas siahnuť po tejto metóde. Núdzová antikoncepcia však rozhodne nie je ako cukríky, a teda nečakaj, že je určená na pravidelné užívanie. Použiť ju treba len v krajných prípadoch; veď nenadarmo sa nazýva núdzová.

U nás sa predáva niekoľko druhov týchto tabletiek, je potrebné ich užiť najneskôr do 72 hodín od nechráneného styku, pri niektorých tabletách je to dokonca až 120 hodín. Obsahuje vysoké koncentrácie viacerých hormónov naraz, ktoré ti dokážu rozhodiť cyklus či celý organizmus aj na niekoľko mesiacov.

Výhody

  • je to dobrá (a posledná) možnosť, ak zlyhajú predtým zvolené metódy

Nevýhody

    • nemusí vždy zaúčinkovať 
    • spája sa s ňou množstvo nežiaducich účinkov
    • aj po jej bezprostrednom užití musíš myslieť na ochranu 
    • nechráni pred pohlavnými chorobami 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa North Jersey GYN (@northjerseygyn)

Veríme, že po prečítaní tohto článku sa budeš v tejto problematike orientovať o čosi lepšie a hlavne budeš mať istotu v tom, ktoré antikoncepčné metódy zvoliť a ktorým sa vyhnúť. Neváhaj sa opýtať ani svojho lekára či iného odborníka, ktorý ti z medicínskeho hľadiska s výberom antikoncepcie pomôže najlepšie.

Využil si už nejaký typ antikoncepcie?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, nhsinform.scot, pandiahealth.com, history.com
Odporúčame