Produkty z druhej ruky sa tešia veľkej obľube: Začneme second-hand uprednostňovať pred novými kúskami?

Second-handy sú čoraz populárnejšie

Second-handy sú čoraz populárnejšie (Zdroj: Unsplash.com/Artificial Photography)

#V časoch, keď ceny nových produktov rastú, snažíme sa ušetriť. Ako sa hovorí, každé euro je dobré. Za posledné roky rastie dopyt po zánovných veciach. Reč však nie je len po second-handovej móde, ale aj všeobecne po produktoch z druhej ruky.

Tak napríklad nedávno sme ťa informovali o Knihovrátku, ktorý spustila spoločnosť Martinus. Vieš vďaka nemu predať prečítané knihy, za čo dostaneš poukážky do kníhkupectva. Tieto knihy sú ďalej predané ako bazárové kusy, avšak za výrazne nižšiu cenu ako nové tituly. Zľava sa často pohybuje medzi 20 – 40 %. Hodnota knižných informácii však ostáva nezmenená.


Klimatické zmeny nie sú žiadna novinka našej generácie: Dažďové pralesy ničili už pred desiatkami rokov


Počet second-hand nápadov rastie

Martinus nie je jediný, kto ponúka na predaj čítané knihy. Podobný projekt spustil aj Kinobot, no na rozdiel od Knihovrátku, no ten sa nesnaží od teba knihy kúpiť, ale funguje ako trhovisko. Je teda len sprostredkovateľ výmeny, miesto, na ktorom výmena prebehne. Veľmi podobne funguje aj Čarovná polička.

A to sme spomenuli len prvé tri, ktoré nám prišli na um. Čo tak sa pozrieť na tú najväčšiu oblasť, v ktorej second-hand veci doslova dominulú? Áno, samozrejme, že hovoríme o móde. Aplikácie ako Vinted zažívajú dnes obrovský boom a predať alebo kúpiť nepotrebný kúsok je dnes ľahšie ako kedykoľvek predtým.

Tento trend je už roky výrazný. Napríklad v roku 2021 tvoril celkový finančný obrat fashion módy v Amerike 35 miliárd dolárov. Nejde len o cenu, ale správanie sa k planéte. Vyrobiť jedno tričko si vyžaduje okrem mnohých zdrojov aj veľa pitnej vody. Odhaduje sa, že do 3 – 4 rokov by sa toto číslo mohlo zdvojnásobiť.

Secondy-handy pomaly ale isto rastú
Secondy-handy pomaly ale isto rastú (Zdroj: ThredUp)

Dôkazom sú aj ojazdené vozidlá

Na rozdiely medzi novým a ojazdeným vozidlom sme sa pozreli aj my. Mnohí by rozhodne uprednostnili nové auto bez kúpou z druhej ruky. No aj zlá ekonomická situácia prispieva k tomu, aby sme čoraz viac hľadali ojazdené vozidlá. Sú často násobne lacnejšie.

Zákazníci sa obracajú na bazárové produkty s jednoduchých dôvodov – sú lacnejšie, často rovnako kvalitné a dnes ich zoženieš veľmi jednoducho. Kedysi nemali ľudia vymoženosti len tak niečo použité predať neznámemu človeku. Dnes ide o trend, ktorý sa dokonca stáva populárny a vyhľadávaný.

Aj keď sa to nemusí páčiť každému, second-handy budeme vidieť čoraz častejšie. Mladí ľudia majú záujem o žitie na zelenšej planéte a zabrzdenie aspoň časti výroby určite pomôže. Kúpil si si v minulosti niečo zo second-handu a nakupuješ takto pravidelne?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, Marek Šulik
Odporúčame