Ako jazdiť lacnejšie? Tieto veci zbytočne zvyšujú spotrebu tvojho auta!

Tankovanie auta na čerpacej stanici.

V tomto článku ti poradíme, ako aj v dnešnej dobe ušetriť za benzín či naftu (Zdroj: Pixabay.com/andreas160578)

#Kým ešte donedávna si si možno jazdenie naplno užíval a na spotrebu si príliš nehľadel, po výraznom náraste cien palív už zrejme uvažuješ inak. To, koľko litrov paliva bude tvoje auto konzumovať, závisí od mnohých vecí. Jednou z najvýznamnejších je spôsob jazdy. Avšak, do hry vstupuje aj viacero ďalších maličkostí. Tie na prvý pohľad vyzerajú nepodstatne, no keď sa sčítajú dokopy, vedia spotrebu až prekvapivo navýšiť. Na čo konkrétne by si si mal dávať pozor, aby si jazdil čo lacnejšie?


Ušetri pri každej jazde autom: V meste, na okreske aj diaľnici, stačí dodržať jedinú zásadu


Nesprávny tlak v pneumatikách

V návode k autu nájdeš informáciu, na aký tlak by mali byť nafúkané gumy pri určitých zaťaženiach. Štítok s týmito údajmi môžeš nájsť aj na viečku palivovej nádrže, prípadne na stĺpiku za dverami vodiča. Pokiaľ majú pneumatiky nesprávny tlak, vedia zvýšiť spotrebu aj o liter na 100 km.

Vo všeobecnosti platí, že pre šetrnú jazdu je vhodnejší vyšší tlak v pneumatikách. Vtedy je valivý odpor nižší. Auto je ale na pocit tvrdšie a do karosérie sa pri prejazde nerovností prenášajú väčšie rázy. Gumy preto nafúkaj na takú hodnotu, akú odporúča výrobca, a radšej neexperimentuj s vyššími tlakmi.

Rozladená geometria

Pojmom geometria kolies sa označuje naladenie toho, ako sú kolesá uchytené vzhľadom k náprave. Či sú odklonené alebo priklonené, prípadne, či majú zbiehavosť alebo rozbiehavosť. Tieto veci sú presne nastavené vo výrobe, ale pri bežnom používaní auta sa postupne rozlaďujú. Nesprávne nastavená geometria sa prejavuje napríklad tým, že auto pri jazde ťahá do strany, prípadne sa nerovnomerne opotrebúvajú pneumatiky.

Rozladená geometria sa odrazí taktiež na spotrebe. Tá môže narásť aj o 0,5 – 0,9 litra na 100 km. Riešením je nechať si ju skontrolovať a odborne nastaviť. Túto službu poskytuje väčšina autoservisov.

Ojazdená pneumatika auta.
Príliš mäkké alebo príliš ojazdené pneumatiky ti môžu vyhnať peniaze z vrecka (Zdroj: Pixabay.com/Mikes-Photography)

Prevážanie zbytočností

Fľaška sem, starý obal tam, tenisky pod sedadlom a krmivo pre psa v kufri. Keď si spočítaš hmotnosť všetkých zbytočností, ktoré prevážaš v aute, možno zistíš, že dokopy vážia aj viac ako 50 kg. Teda, vytvárajú takú záťaž, ako keby si so sebou stále vozil ďalšieho človeka. A kvôli tomu zbytočne narastá spotreba. Obvykle len o pár decilitrov na 100 km, avšak z dlhodobého hľadiska prichádzaš o desiatky eur. V aute preto prevážaj len to, čo naozaj potrebuješ.

Používanie vyhrievania sedadiel či klimatizácie

Každý spustený elektronický spotrebič zvyšuje spotrebu auta. Alternátor totiž musí vyrábať viac elektrickej energie, čím vzniká väčšia záťaž na spaľovací motor. Keď máš naplno zapnuté vyhrievanie sedadla, spotreba môže narásť až o 0,2 litra na hodinu.

Ešte väčší nárast spotreby spôsobuje klimatizácia. Keď ju zapneš, k spaľovaciemu motoru sa pripojí kompresor, ktorý vytvára značnú záťaž. Nie je tak žiadnou výnimkou, že spotreba narastie aj o viac ako 1 liter na 100 km. Klimatizáciu sa preto snaž používať len vtedy, keď ju naozaj potrebuješ.

Mriežka klimatizácie na palubnej doske auta.
Nepretržite spustená klimatizácia dokáže v letných mesiacoch veľmi výrazne zvýšiť spotrebu (Zdroj: Pixabay.com/Karolina Grabowska)

Narušená aerodynamika

Odpor vzduchu významným spôsobom ovplyvňuje spotrebu paliva, a to najmä pri vyšších rýchlostiach. Ak máš na streche zbytočne namontovaný nosič, pri jazde po diaľnici ti môže spotreba narásť aj o viac ako 0,7 litra na 100 km. Pozor si dávaj tiež na pootvorené okná, ktoré dokážu zvýšiť spotrebu o niekoľko decilitrov.

Ak máš na aute namontované rôzne dekoračné plastové lišty a iné doplnky, ktoré ovplyvňujú tvar karosérie, radšej ich odmontuj. Aj tie totiž zvyšujú spotrebu.

Bonusový tip na záver

Mysli na to, že palivo je tekutina ako každá iná. Teda, prirodzene sa odparuje. Ak po natankovaní zle zatvoríš nádrž, benzín či nafta sa ti z nej bude postupne vyparovať. Svoje peniaze tak doslova vyhodíš do vzduchu. Vždy preto dbaj na to, aby bol uzáver nádrže správne dotiahnutý.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame