Tieto profesie už o 10 rokov možno nebudú existovať. Je medzi nimi aj tá vaša?

pixabay.com

#Žijeme v dobe, keď nás čoraz častejšie nahrádza technika. Dnes sa pozrieme na profesie, ktoré do desiatich rokoch s najväčšou pravdepodobnosťou zaniknú.

Netreba však za nimi smútiť. Určite vzniknú nové, v ktorých sa možno uplatniť. Veď pred pár rokmi sme ani len nechyrovali o blogeroch, digitálnom nomádstve či koučingu. I keď technológie vedia v mnohých oblastiach nahradiť prácu človeka, je jedna oblasť, na ktorú rozhodne nemajú. A tou je kreativita.

#1 Pokladník

pixabay.com

Už sme si zvykli, že nás v supermarketoch čakajú samoobslužné pokladne. Všetko nasvedčuje tomu, že tento trend bude i naďalej pokračovať. Je to dobrá správa najmä pre sociofóbov a introvertov, ktorí sa chcú čo najviac vyhýbať ľudskému kontaktu. No určite mnohým bude chýbať, že si nebudú môcť pokecať s pokladníčkou.

#2 Šoférov nahradí autopilot

Na cestách sa už objavujú prvé lastovičky v podobe automobilov, ktoré nepotrebujú šoféra. Hovoriace auto Kitt, ktoré všetko vie a všade vás dovedie, preto nemusí byť v budúcnosti až takou utópiou. Ak sa tento nápad uchytí, šoféri autobusov a taxíkov si budú musieť hľadať iný džob.

#3 Rozhodcovia

pixabay.com

Hráčov rôznych športových tímov našťastie nikto nechystá nahradiť robotickou verziou. Ale podľa všetkého majú na mále rozhodcovia. Niekedy je veľmi ťažké presne určiť výsledok, pretože hoci je pri rozhodovaní dôležitá presnosť, často zlyhá práve ľudský faktor. Avšak robot sa (takmer) nikdy nemýli. Preto by rozhodcov časom mali nahradiť roboty. Pravdepodobnosť toho, že sa tak stane, je dosť vysoká. Vraj to je až 98,3%.

#4 Zamestnanci uhoľných baní

pixabay.com

Uhoľné bane tiež v najbližších rokoch skončia a to najmä preto, že ich budú nahrádzať alternatívne zdroje energie. Ľudstvo sa viac zameria na využívanie slnečnej či veternej energie, čo bude skvelým krokom pre celú planétu.

#5 Obsluha vo fastfoodoch

pixabay.com

V Japonsku či USA sa stáva bežnou praxou, že v rôznych reťazcoch fastfoodoch vás obslúži robot. Ľudia si vraj na túto novinku zvykajú a nevedia si ju vynachváliť. Či sa dostane aj k nám na Slovensko, to ukáže len čas.

#6 Vrátnici a spol.

Do mnohých, aj tých našich, slovenských internátov, môžete vstúpiť len vtedy, ak máte k dispozícii čípovú kartu. Ak sa bude pokračovať v tomto trende, mnoho inštitúcií už nebude potrebovať vrátnikov. Všetko vybavíte elektronicky. Podobný osud s vysokou pravdepodobnosťou čaká aj dispečerov, operátorov telemarketingu či vyberačov parkovného.

Toho, že by celé ľudstvo ostalo bez práce, sa však rozhodne nemusíme obávať. Stále budú v kurze IT odbory, či práce, pri ktorých je kľúčová kreativita. S technologickým rozvojom sa budú vytvárať samozrejme i ďalšie pracovné pozície, o ktorých sa nám doteraz ani nesnívalo. A čo to vlastne bude? To sa radšej nechajme prekvapiť.

10 najzaujímavejších profesií sveta: Nudí vás vaša práca? Skúste nasledujúce povolania

Zdroj: grunge.com
Odporúčame