Ďalší unikátny záber z vesmíru: Teleskop Jamesa Webba zachytil Stĺpy stvorenia v Orlej hmlovine

Stĺpy stvorenia

Stĺpy stvorenia sú vesmírne útvary tvorené medzihviezdnym prachom a plynmi (Zdroj: NASA, ESA)

#Od júla tohto roku nám teleskop Jamesa Webba pravidelne prináša ohromujúce zábery z vesmíru. Zdá sa, že ani na jeseň nebudeme o zaujímavý záber ukrátený. Jeho najnovším „úlovkom“ sú medzihviezdne Stĺpy stvorenia. Tie sa nachádzajú v hviezdokope Orlia hmlovina. Ako uvádza NASA, tieto stĺpy z medzihviezdnej hmoty prvýkrát zaznamenal Hubblov teleskop. Ich fotografia vtedy ohromila astronómov, no teraz si môžeš tieto jedinečné útvary pozrieť omnoho detailnejšie.

Detailný záber

Stĺpy stvorenia sú oblaky stĺpovitého tvaru, pozostávajúce z medzihviezdneho prachu a plynov. Sú súčasťou hviezdokopy Orlia hmlovina, ktorá sa nachádza v súhvezdí Had, vzdialenom od nás približne sedemtisíc svetelných rokov. Tieto jedinečné útvary po prv krát zachytil Hubblov teleskop v roku 1995, v roku 2014 sa k ním opäť vrátil.

Dnes si však Stĺpy stvorenia môžeme pozrieť omnoho detailnejšie. Je to možné vďaka unikátnej fotografii z teleskopu Jamesa Webba. Okrem jasnej štruktúry stĺpovitých oblakov na nej uvidíš aj množstvo hviezd, ktoré na predošlých fotografiách viditeľné neboli. Webbov teleskop ich zaznamenať dokázal, a to vďaka svojej schopnosti zachytiť infračervené svetlo.

porovnanie záberov Stĺpov stvorenia z roku 2014 a 2022
Porovnaj si záber z Hubblovho teleskopu z roku 2014 so snímkom z Webbovho teleskopu z tohto roku (Zdroj: NASA, ESA, Hubble Heritage Project)

Mladé hviezdy

Mnohé z hviezd na fotografii vznikli podľa NASA len pred pár stovkami tisíc rokov a vznikli práve v Stĺpoch stvorenia. Ako ku tomu došlo? Najprv sa začnú častice prachu a plynov postupne zhlukovať. Keď vznikne zhluk hmoty s určitým objemom, začne sa vplyvom vlastnej gravitácie rúcať a zohrievať sa. No a napokon z neho vznikne nová hviezda.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, nasa.gov
Odporúčame