Webbov teleskop prichádza s novým objavom: Zachytil žiariace prstence Neptúnu

Webbov teleskop Neptún

Neptún vyzerá na najnovších záberoch z Webbovho teleskopu tak, ako si ho ešte nevidel (Zdroj: NASA/ESA/CSA and STScI)

#Pri zmienke o planetárnych prstencoch si možno aj ty hneď predstavíš Saturn. No napríklad taký Neptún vyzerá na najnovších záberoch z Webbovho teleskopu doslova nadpozemsky. Teleskop totiž zachytil jeho prstence.

Žiarivá guľa s prstencami

Na najnovších záberoch vyzerá Neptún ako žiarivá kryštálová guľa s priehľadnými prstencami. Tak ju popisuje portál Live Science. Ide doposiaľ o najjasnejšie zábery Neptúnu od roku 1989, Vtedy sa k nemu priblížila na vzdialenosť necelých päťtisíc kilometrov vesmírna loď Voyager 2.

Táto modrá planéta je zvyčajne charakterizovaná ako ľadový obor. Jeho päť prstencov pozostáva tiež prevažne z ľadového prachu. Nová snímka zachytáva nielen tie najjasnejšie z nich, ale aj tie menej výrazné, nachádzajúce sa bližšie k planéte.

„Okrem tých najjasnejších prstencov vidieť na nových záberoch aj tie bledšie. Vďaka stabilnej a precíznej kvalite fotografií z Webbovho teleskopu dokážeme vidieť aj tieto jemné prstence, nachádzajúce sa tak blízko Neptúnu,“ uvádza sa v správe Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Neptún a jeho sedem mesiacov
Neptún a jeho sedem mesiacov (Zdroj: NASA/ESA/CSA and STScI)

Modrý obor

Na predchádzajúcich snímkach, ktoré zhotovili Voyager 2 a Hubblov teleskop, vyzerá byť Neptún jasnomodrej farby. Môže za to metán, ktorý sa nachádza v atmosfére planéty. Teleskop Jamesa Webba však využíva špeciálny senzor, ktorý zachytáva svetlo odrážajúce sa od metánových mračien. To spôsobuje, že Neptún vyzerá na nových fotografiách tak bledo.

Ďalšou zaujímavosťou na fotografii sú mesiace. Vidno na nej sedem zo štrnástich známych mesiacov Neptúnu, vrátane toho najväčšieho. Tým je Triton, ktorý na zábere vyzerá žiarivejší než samotná planéta.

„Triton, pokrytý zmrznutou vrstvou kondenzovaného dusíka, odráža približne 70 % slnečného žiarenia, ktoré naň dopadá. Žiari tak jasnejšie než Neptún, ktorého atmosféra je tmavšia následkom pohlcovania svetla metánom,“ uvádza ESA.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Doteraz ich nikto nikdy nevidel, obrovský technický pokrok však dokázal nemožné: Pozri sa na vesmírnu Tarantulu!

Teleskop Jamesa Webba začal svoju operáciu v júli a odvtedy nás pravidelne zásobuje fascinujúcimi zábermi z útrob vesmíru. Podľa Európskej vesmírnej agentúry bude naďalej skúmať aj Neptún a Triton, pravdepodobne sa teda dočkáme aj ďalších snímok tohto ľadového obra.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, livescience.com, esa.int
Odporúčame