Nadšenci CrossFitu zvládnu neuveriteľné cviky: Je tréning vhodný aj pre teba?

Crossfit gym s ľuďmi

Crossfit nie je pre padavky (Zdroj: GettyImages)

#Dalo by sa polemizovať o tom, či je CrossFit americký národný šport. Nadnesene sa tomuto odvetviu takto hovorí. V každom prípade, ide o fenomén, ktorý sa rozmáha po celom svete a stále viac a viac ľudí sa mu začína venovať aj na Slovensku či v Českej republike. Rozmýšľal si niekedy nad CrossFitom aj ty? 

Posilka na novej úrovni

Určite si minimálne na sociálnych sieťach videl nejaké crossfitové videá. V niektorých momentoch môžu byť strašidelné, pretože ľudia, ktorí sa na nich objavujú, robia veci, ktoré „bežní smrteľníci“ nemajú šancu zvládnuť. Minimálne to tak vyzerá.

Faktom ale je, že CrossFit je pre všetkých, od tínedžerov až po dôchodcov, pre všetky pohlavia, vekové kategórie. Pre ľudí, ktorí sa venujú športu dlhé roky a postupne sa zlepšujú. Ale aj pre tých, ktorí sa rozhodli, že chcú zmeniť svoj život a s pohybom akéhokoľvek druhu iba začínajú.

Na Slovensku máme niekoľko certifikovaných CrossFit gymov, kde nájdeš trénerov, ktorí sa budú venovať aj tebe. Môže sa to zdať ako svet vo svete, čo je vo svojej podstate aj pravda, ale ak rozmýšľaš nad tým, že by si „chodenie do posilky“ alebo behanie posunul na novú úroveň, bola by škoda, keby si to aspoň neskúsil. Každý máme svoju štartovaciu čiaru, preto je najdôležitejšie si uvedomiť, že sa s nikým neporovnávaš, ale iba so sebou samým.

Čo nevieš, to sa naučíš

Nevieš urobiť deadlift, nedokážeš toes-to-bar alebo ani len netušíš, čo sú clean, jerk, double-unders alebo thrusters? To vôbec nevadí, naučíš sa to. Lekcie v CrossFite sú väčšinou rozdelené na začiatočníkov a pokročilých. Tréneri chcú, aby si u nich ostal a zlepšoval sa, preto ti budú, najmä v začiatkoch, venovať dosť času.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Poraz svalovicu cvičením: Týchto 5 trikov ti pomôže vstať z postele ako nič!

Budeš sa cítiť príjemne a nemusíš sa báť ťažkých váh. Aby si sa k nim dostal, potrebuješ silu a, čo je ešte dôležitejšie, techniku. Samozrejme, môžeš sa zraniť, ale keď dbáš na správne pohyby, strečing a rozcvičku, riziko minimalizuješ. Koniec koncov, zraniť sa môžeš, aj keď vstávaš z postele.

Sila komunity

Hlavne nad tým nerozmýšľaj a urob si v hlave „pohodičku“ . Taktiež nerozmýšľaj nad tým, že ťa niekto v gyme sleduje alebo súdi. Drvivá väčšina crossfitovej komunity ťa podporí, poradí ti a budete sa spoločne zlepšovať. Práve to, že spoločne „trpíte“ na jednotlivých workoutoch, medzi tebou a ostatnými členmi buduje puto. Ťažko sa to opisuje, ale keď to zažiješ, pochopíš.

CrossFit je komunitná záležitosť, pričom práve atmosféra v danom gyme môže vo veľkej miere prispieť k tomu, ako často budeš na tréningy chodiť, ako sa budeš zlepšovať, alebo či s tým neskončíš po pár dňoch. 

Chceš sa pridať k profesionálom?

CrossFit sa dá samozrejme robiť aj profesionálne, i keď dostať sa na túto úroveň je, pochopiteľne, nesmierne náročné. Vrcholom tohto sveta sú CrossFit Games, na ktoré sa môžeš kvalifikovať aj ty. Kvalifikačné workouty nesú názov CrossFit Open a každoročne sa organizujú v certifikovaných gymoch po celom svete koncom zimy, respektíve v úvode jari. Odtiaľ sa dá kvalifikovať ďalej, pričom vrcholom sú CrossFit Games, ktoré sa organizujú v Spojených štátoch amerických.

Ak sa CrossFitu venuješ iba okrajovo, môže byť pre teba zaujímavé porovnávať sa v rámci CF Open na diaľku s ľuďmi v tvojom gyme, v tvojej krajine či vo vekovej kategórii. Následne to môžeš využiť na ďalšie zlepšenie.

Zaujímavosťou je, že muži a ženy, ktorí na CF games triumfujú, sa môžu pýšiť nielen uznaním a finančnou prémiou, ale aj titulom najviac fit muža a najviac fit ženy na tejto planéte. Nižšie si vo videu môžeš pozrieť, ako to na takých CrossFit Games vyzeráš. Áno, myslíš si správne, nie je to nič jednoduché a počítať musíš absolútne so všetkým. Je to créme de la créme tohto športu. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Poraz svalovicu cvičením: Týchto 5 trikov ti pomôže vstať z postele ako nič!

Dva druhy workoutu

Nemusíš byť ako Mat Fraser či Rich Froning, ktorí sú niekoľkonásobnými víťazmi prestížnych CrossFit Games. Ak máš obavy z toho, že by si jednotlivé crossfitové workouty nezvládal, aj tie môžeš odhodiť. Buď zvolíš workout v takzvanej RX verzii, čiže predpísanej podobne ako tí najlepší, alebo, ak si neveríš, môžeš ísť aj Scaled verziu, kde sú cviky, váhy či počty opakovaní v nižšom počte.

Ak by ti nešlo ani to, tréneri v gyme ti nájdu alternatívu. Sme ľudia, ktorí sú na iných fyzických úrovniach a majú iné dispozície, deformácie či zranenia, preto je prirodzené, že každému pôjde a nepôjde niečo iné. 

CrossFit (ilustračný) – zdroj: Dreamstime.com

V tejto chvíli ostáva faktom, že CrossFit ako odvetvie naberá na obrátkach, jednotlivé gymy na Slovensku získavajú nových klientov a vznikajú aj nové prevádzky. Celosvetový boom okolo tohto odvetvia sa stále zväčšuje a očakáva sa, že to bude pokračovať. Je totiž ľahko dostupný širokej verejnosti a môže sa doň zapojiť každá veková kategória.

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame