Prečo sa športové tímy sa čoraz viac angažujú v oblasti ešportu? Na trh už vstúpil aj David Beckham!

Športové tímy prejavujú o ešport veľký záujem (Zdroj: Unsplash/jeshoots-com)

#Rastúci trend a s ním spojený posun na vyššiu úroveň. Klasický šport a ten virtuálny už spolu niekoľko rokov kooperujú a ešporotvé kluby pomaly, ale isto asimilujú s organizáciami zameranými na futbal, hokej a iné. Do ešportu sa hrnú aj najväčšie hviezdy, ktoré v ňom okrem zábavy vidia aj formu realizácie, najmä po ukončení aktívnej kariéry. 

Najväčším lákadlom sú športové hry

Pochopiteľne, kluby javia najväčší záujem o virtuálne športové hry. Menovite ide o herné tituly Fifa, NHL, PES alebo NBA. Tieto všetky hry totiž simulujú reálne zápasy a svet okolo nich. Aj z marketingového hľadiska ide o dobrý ťah, nakoľko v týchto hrách sa nenachádza žiadne násilie, ako je to u oveľa populárnejšom Counter-Striku, či League of Legends. Pre sponzorov je to tak rozhodne priaznivejšie. V ešporotvých divíziách, ktoré sú spojené s futbalom pôsobia napríklad tímy ako AS Rím, Ajax Amsterdam, FC Bayern Mníchov, Schalke 04 a mnohé ďalšie.

Svoje zastúpenie máme aj na Slovensku. Po rokoch dostihol tento trend aj našu krajinu, respektíve našich susedov z Českej republiky. Svoje herné sekcie v hre Fifa zastrešuje Slovan Bratislava, AS Trenčín, MŠK Žilina alebo svojho času sa v ešporte výraznejšie angažoval aj hokejový tím z mesta Martin, HK Martin, ktorý podporoval aj tamojší Counter-Strike tím. Spolupráca ale po istom čase zanikla. Čo sa týka tímu AS Trenčín, tak ten pole svojej pôsobnosti rovnako ako HK Martin rozšíril aj za hranice športových hier. Istý čas sa hýbal vo vodách League of Legends, avšak v roku 2019 svoje pôsobenie v tejto hre ukončil.

Nezabúdajme ani na motošport

Do ešportu sa ale tlačia aj motoršportové tímy. Tak ako poznáme reálne pretekanie a šampionát vo Formule 1, máme možnosť sa oboznámiť aj s tým virtuálnym. Bodovanie, stratégia, manažment a všetky ostatné aspekty sú rovnaké. Formulové tímy pôsobia v F1 Esports a teda ich rivalita prerástla aj do kybernetického sveta. Jazdci sa vyberajú skrz draft. Súčasná hviezda formulového tímu McLarenLando Norris dokonca prišla s odvážnou myšlienkou, že virtuálni jazdci by boli schopní presedlať na klasické pretekanie.

Virtuálne pretekanie zažilo svoj veľký boom najmä minulý rok. Keďže s príchodom pandémie sa nám zrušili všetky pretekové podujatia, tak jazdci Formuly 1 a iných sérii vymenili reálne pretekanie za to virtuálne. Diváci tak mali možnosť spoznať jazdcov z viac ľudského a uvoľneného hľadiska.

Nechýbali totiž zapnuté web kamery a bezprostredné reakcie a, samozrejme, aj početné vtípky. Rivalita sa však rozhodne nevytratila, len bola o čosi sofistikovanejšia.

 

Futbalisti sa výrazne angažujú

Ako už bolo spomenuté na začiatku, športovci vidia už dlhé roky v ešporte potenciál a skvelú investičnú príležitosť. Za príklad môžeme dať českého futbalistu Jakuba Jankta, aktuálne reprezentujúceho Taliansky futbalový klub UC Sampdoria. Jankto založil v roku 2018 pro-gramingový tím s názvom Sampi. Týmto rozhodnutím výrazne posilnil profesionalizáciu domácej scény, keďže okrem toho, že spopularizoval ešport v očiach širokej verejnosti, vybudoval aj takzvaný „gaming house“ a poskytol množstvu hráčov podmienky na to, aby sa ešportu mohli venovať na plný úväzok.

Činil sa však aj dnes už bývalý futbalista a módna ikona David Beckham. Ten pred dvomi rokmi vstúpil ako investor do projektu Guild Esports. Stal sa tak veľkým propagátorom ešportového trhu a príchod takého mena do gamingového segmentu začali uznávať aj najväčší kritici tohto odvetvia.

Ukážka gaming housu tímu Sampi:

 

V Česku sa tieto odvetvia spájajú čoraz viac

V susednej Českej republike sa nedávno udial jav, ktorý len potvrdil rastúci trend spoluprác medzi ešportovým a športovým prostredím. Tamojší tím Eclot, v ktorom v minulosti pôsobilo aj niekoľko Slovákov, uzavrel spoluprácu s hokejovým klubom Dynamo Pardubice. Eclot si prešiel kompletným rebrandom a dnes ho na sociálnych sieťach nájdeme pod názvom Dynamo Esports.

Do tímu prišli potrebné finančné prostriedky, ktoré organizácia dokáže použiť na profesionalizáciu svojho zázemia. V Českej republike pritom nejde o jediný jav, kedy sa niečo podobné udialo. Čiastočnú spoluprácu s hokejovým klubom má aj aktuálne najlepší český Counter-Strike tím nesúci meno SINNERS.

A ako to vidíš ty? Príde ti správne, že sa tieto dve odvetvia naďalej spájajú?


 Pre viac článkov a noviniek zo sveta ešportu sleduj eplayer.sk!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame