Čo spája elektronický šport a klasický šport? Viac, než si si pravdepodobne myslel!

ešport

V čom sa podobá elektronický šport a klasický šport? (Zdroj: Jan Hložek, Eplayer)

#Či sa ti to páči alebo nie, elektronický šport je fenoménom posledných rokov a čoraz viac začína v popularite predbiehať aj klasické športy. Možno sa ti to bude zdať na prvý pohľad absurdné, ale s klasickým športom toho majú oveľa viac spoločného než si môžeš myslieť. Samozrejme, fyzická záťaž nie je práve ten aspekt, ktorý by ich veľmi spájal, avšak ani atletika nie je iba o tom, aby si mal, čo najlepšiu kondičku. Nazri s nami do sveta elektronického športu a zistíš, že život profesionálnych hráčov hier je v mnohých ohľadoch zrovnateľný so športovcami.

Príprava, tréning a obeta

Možno si si doteraz myslel, že celá pointa elektronického športu je, že si zapneš nejakú hru, zahráš zápas proti súperovi, ktorého hravo porazíš a získaš tým slávu. Takto to ale nefunguje. Na daný turnaj a súpera sa musíš dôkladne pripraviť, aby ťa ničím neprekvapil. Rovnako ako v hokeji tréner rozoberá so svojimi zverencami stratégiu a všetky alternatívy súperovho herného štýlu, tak na tom istom princípe fungujú aj hráči hry Counter-Strike: Global Offensive.

ešport
Aj tu je potrebná obeta a dôkladná príprava (Zdroj: Unsplash/florian-olivo)

Individuálny tréning a tréning s tímom hádam ani netreba spomínať. Aj profesionálni hráči hier musia trénovať, aby sa zlepšili vo všetkých ohľadoch. Za každým titulom sú roky driny, mnoho obety a tisícky strávených hodín na hernom serveri. Pri bootcampoch, niečo ako sústredenie pri bežnom športe, sa hráči venujú zlepšeniu svojej hry aj 14 hodín denne. Súčasťou ich prípravy nie je iba vedieť, čo najlepšie strieľať alebo hýbať sa. Je to aj o súhre so spoluhráčmi, lepšej psychike, komunikácii a už spomínanej taktickej príprave.

Náročné cestovanie

Áno, s príchodom pandémie sa síce vo väčšine prípadov elektronický šport stiahol do online prostredia, avšak pred touto „hnusobou“ tomu tak nebolo. Aj vtedy boli síce turnaje organizované online formou, avšak častejšie sme sa stretávali s pojmom „LAN Akcia“.

Na LAN akciu – event usporiadaný na konkrétnom mieste, si sa musel nejako dopraviť. A turnaje sa konali naprieč celým svetom a prestávky medzi nimi boli mnohokrát minimálne. Jeden týždeň si hral v Sydney a na ďalší týždeň si sa už musel presunúť do New Yorku a odtiaľ si putoval do Berlína. Jetlag, nespavosť a únava z cestovania nie sú pre hráčov neznámym pojmom. Stretávajú sa s tým oveľa viac ako futbalisti, ktorí po väčšinu roku hrajú svoje zápasy v jednom časovom pásme.

Silná základňa fanúšikov

Niečo, bez čoho, by to jednoducho nešlo. Zaplnené štadióny a milióny divákov sledujúcich zápas z pohodlia domova. Aj ešport má obrovskú základňu fanúšikov. Čoraz viac sa stretávame s prípadmi, kedy profesionálne hranie počítačových hier predbehne v sledovanosti klasické športy. Podľa údajov spoločnosti Riot Games sledovalo v roku 2018 šampionát v League of Legends takmer 100 miliónov unikátnych divákov. Samozrejme, na takú Tour De France sa to nechytá ani omylom, ale v porovnaní s menej známymi športovými podujatiami má už ešport dominantnú pozíciu.

ešport
Emócie sú prítomné aj na tomto druhu podujatí (Zdroj:Jan Hložek, Eplayer )

Aj hráči elektronických športov majú svoje fan-kluby a chodia na fanúšikovské akcie, aby urobili radosť svojim podporovateľom a rozdali im zopár podpisov. Mnoho tínedžerov má pri posteli plagát svojho obľúbenca, ktorému sa chce jedného dňa vyrovnať alebo ho stretnúť. Tak ako prišiel jedného dňa trend športovcov, je tu teraz trend pro-gamerov.

Vždy prítomné emócie

Tú radosť, čo vidíš vo futbale, keď niekto strelí víťazný gól vo finále, vidíš aj pri počítačovej hre Dota 2, keď pre jeden tím dospeje vývoj finálového stretnutia do víťazného konca. Situácia to je možno iná, ale radostnú emóciu nájdeš v oboch prípadoch. Smútok z prehry, eufória z víťazstva a ten jedinečný pocit pri dvíhaní trofeje pred zaplneným štadiónom, je súčasťou oboch odvetví. Skvelým príkladom toho, že emócie úradujú aj pri elektronickom športe sú zábery na Christophera „GeT_RiGhT“ Alesunda po víťazstve na ESL Cologne 2014 nižšie.

A tak, ako si aktéri finálového zápasu prechádzajú víťaznou eufóriou, môže ich postrehnúť aj bolestivá prehra. Aj tam hráči prejavia svoje emócie a môžeme u nich vidieť slzy smútku, pretože nie je nič horšie, než vydať zo seba absolútne maximum a aj napriek tomu neuspieť.

Spoločných znakov je veľa

Vyššie spomenutými aspektami prepojenie týchto dvoch svetov rozhodne nekončí. Našli by sme omnoho viac vecí, ktoré ich spájajú. Či už je to psychológia, disciplína ale tiež aj túžba jednotlivca niečo dokázať. Ešport je v mnohých krajinách oficiálne uznaný ako šport. Slovensko zatiaľ medzi krajiny, ktoré tak učinili nepatrí, ale slovenská asociácia elektronických športov na tom usilovne pracuje. Vo svete sa dokonca diskutuje o tom, že by jedného dňa mohol byť súčasťou Olympijských hier. Či sa tak skutočne stane, je otázkou budúcnosti. S určitosťou ale môžeme povedať, že tento segment bude naďalej rásť.

A ako vnímaš elektronický šport ty? Myslíš si, že by mal byť na Slovensku uznaný ako oficiálny šport?

Zdroj: Riot Games, hashtag.sk
Odporúčame