Trénuješ v posilňovni alebo vonku? Toto sú dôvody, prečo je outdoor lepší

cvičenie vonku

Outdoorové cvičenia ti spestria tréningový plán (Zdroj: GettyImages)

#V dnešnej dobe, keď sa posilňovanie a fitnes stáva čoraz prístupnejšie, môžeš aj ty čeliť otázke, kde vlastne trénovať. Cvičiť v posilňovni alebo vonku? Z našej dlhodobej skúsenosti by sme ti chceli ukázať, prečo si myslíme, že cvičenie vonku je lepšie ako v interiéri.

Viac možností na cvičenie

Ak plánuješ cvičiť vonku, je dôležité zvážiť, kde nájsť vhodné miesto. Mestské parky a zelené plochy ti môžu poskytnúť ideálny otvorený priestor pre rôzne cvičenia. Čerstvý vzduch a zeleň ti navyše ponúknu príjemnú atmosféru.

Verejné ihriská sú ďalšou alternatívou. Predstavujú ideálne miesto pre hry, skupinové aktivity a rôznorodé tréningy. Národné parky a prírodné rezervácie zasa ponúkajú spojenie s prírodou a prostredie ideálne pre beh v lesoch, turistiku po kopcoch a ďalšie outdoorové aktivity.

Nespornou výhodu sú tiež dostupnosť a flexibilita. Verejné parky lokálne ihriská sú väčšinou bezplatné, takže cvičiť tu vieš aj vtedy, keď nemáš v peňaženke nazvyš. Môžeš si prispôsobiť tréning podľa aktuálnych preferencií a potrieb, a to bez drahého vybavenia.

Skutočné outdoorové fitko

Naším favoritom sú práve vonkajšie workoutové ihriská, ktoré sa nachádzajú v každom väčšom meste, ale dokonca už aj v dedinách. Na takýchto ihriskách vieš nájsť aj potrebné vybavenie, ako hrazdy a obruče, ktoré ti dokážu zážitok z cvičenia osviežiť, prípadne ťa lepšie motivovať – najmä, ak si bol dlhšiu dobu zvyknutý na cvičenie v posilňovni, alebo si necvičil vôbec.

Náš tip: Takéto miesta nájdeš ľahko aj vďaka aplikácii Google Maps, kde iba zadáš svoje miesto bydliska a hľadáš. Ak by sa stalo, že v tvojom okolí takéto miesto nie je dostupné, tak stále môžeš behať alebo robiť nejaký outdoor šport, ako napríklad futbal.

Zdravšie prostredie

Cvičenie vonku prináša množstvo pozitív, ktoré môžu obohatiť tvoj tréning a prispieť k celkovému zdraviu a pohode. Prirodzené svetlo, ktoré získaš cvičením na slnku, môže pozitívne ovplyvniť tvoju náladu a poskytnúť prirodzený zdroj vitamínu D. Je kontrastom k umelému osvetleniu posilňovní, čo zvýrazňuje výhody vonkajšieho cvičenia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Umelá inteligencia v športe? V tomto futbalovom klube je nápomocná, dokáže predpovedať zaujímavé veci

Vo vonkajšom prostredí do toho výrazne vstupuje aj psychohygiena. Ďalším prínosom je totiž sociálna interakcia. Tréning s priateľmi alebo v skupine v parku môže posilniť vaše sociálne väzby, takže cvičenie vonku nie je iba o pohybovej aktivite.

Vonkajší tréning podporuje funkčné cvičenia, ktoré napodobňujú každodenné pohyby. Týmto spôsobom posilňuješ nielen svaly, ale aj praktickú silu a koordináciu.

Muž robiaci stojku na balkóne Na cvičenie vonku nepotrebuješ žiadne vybavenie (Zdroj: Pexels/Niko Twisty)

Nevýhody cvičenia vonku

Cvičenie vonku môže prinášať množstvo výhod, no s týmto spôsobom tréningu sú spojené aj rôzne mínusy. Jedným z nich je nevyspytateľné počasie, tréning ti môže narušiť dážď, vietor alebo extrémne teploty, čo môže ovplyvniť pohodu a výkon počas cvičenia.

Okrem toho, tréning vonku môže byť obmedzený v prístupe k špecializovanému vybaveniu. Na rozdiel od posilňovní, kde nájdeš rôzne fitnes prístroje, vonkajší tréning často zahŕňa cvičenia s vlastnou váhou alebo s minimálnym vybavením. Samozrejme, na niektorých outdoorových workoutoch vieš nájsť aj stroje na posilňovanie, ale tie bývajú zvyčajne iba vo väčších mestách.

S bezpečnosťou môže byť spojené vyššie riziko zranení, najmä ak cvičíš na nerovných povrchoch bez dohľadu trénera. Rušivé faktory, ako sú prechádzajúci ľudia alebo hluk z okolia, môžu ovplyvniť tvoju koncentráciu a pohodu počas tréningu vonku.

Kľúčové sú tiež sezónne obmedzenia, najmä v zimných mesiacoch. V niektorých oblastiach môžu cvičenie narušiť nepriaznivé podmienky, ako je poľadovica alebo veľa napadaného snehu. 

Ako trénovať?

Optimálne je kombinovať cvičenie vonku a vnútri, čo ti pomôže vytvoriť vyvážený a pestrý tréningový režim. Cvičenie vonku ti poskytuje ideálne prostredie pre kardio aktivity, ako sú beh, cyklistika alebo chôdza. V tomto vonkajšom prostredí môžeš využiť prírodný terén a zároveň získavať vitamín D zo slnečného svetla.

Na druhej strane, vnútorné kardio stroje, ako bežecký pás alebo stacionárny bicykel, umožňujú presnejšiu kontrolu intenzity a sledovanie pokroku. Samozrejme, vonku môžeš použiť aj fit hodinky, ale tie rozhodne nebudú také presné ako stroje v posilňovni.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sľubujú dokonalú postavu za 30 dní: Aj ty si naletel populárnym fitness výzvam?

Vnútorná posilňovňa taktiež ponúka veľké množstvo činiek a prístrojov, čo umožňuje cielené posilňovanie svalov. Na druhej strane, vonkajšie cvičenia s vlastnou váhou alebo využitím prírodného prostredia môžu pridať do tréningu funkčné prvky, ktoré ti zlepšia stabilitu a koordináciu.

Relaxačné aktivity ako jóga môžeš tiež praktizovať vonku v príjemnom zelenom prostredí, inokedy zasa vnútri alebo v klimatizovanej miestnosti pre hlbokú relaxáciu. Nevynechaj ani skupinové aktivity vonku, napríklad bootcampy v parku, v zimných mesiacoch ich vymeň za špecializované skupinové triedy v posilňovni alebo športových halách.

Pre cvičenia zamerané na flexibilitu a mobilitu môžeš využívať vnútorné vybavenie, alebo sa rozhodnúť pre vonkajšie cvičenia prispôsobené prostrediu. Tiež môžeš prispôsobiť tréningový plán podľa ročných období, v lete sa viac venovať vonkajším aktivitám a v zime sa sústrediť na vnútorný tréning.

Chodievaš cvičiť do prírody alebo preferuješ posilňovne?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame