Umelá inteligencia v športe? V tomto futbalovom klube je nápomocná, dokáže predpovedať zaujímavé veci

Umelá inteligencia zozbierané dáta spracuje pomocou algoritmov (Zdroj: Freepik/vecstock)

#Aj ty máš pocit, že neexistuje odvetvie, ktoré by (viac či menej) nezasiahla umelá inteligencia? Je to tak… Tentokrát vstúpila aj do športu, teda konkrétne do futbalu. Jej úloha má opodstatnenie –má pomáhať analyzovať futbalistov a ich výstupy zo zápasov. Tento krok má ušetriť nielen čas, ale najmä priniesť mnohé benefity pre kluby počas obdobia prestupov.

Automatizácia aj v športe

Technologická spoločnosť SAP z Nemecka má byť nápomocná v automatizovaní a prinášaní kompletných prehľadových správ z futbalového sveta. Spoločnosť nadviazala spoluprácu so známymi futbalovými klubmi Bayern MníchovHertha BSC. Výsledkom má byť pomoc pre kluby pri hľadaní potenciálnych adeptov na nové klubové posily.

V hlavnej úlohe AI

„Za rok sa v profesionálnom klube vytvorí štvorciferný počet takýchto správ. Ich tvorba bola doposiaľ čisto manuálnym procesom. Teraz však pomocou umelej inteligencie dokážeme toto množstvo údajov do značnej miery zautomatizovať,“ vyjadril sa šéf divízie Sports and Entertainment v spoločnosti SAP.

Dáta, ktoré sledujú, zbierajú a následne vyhodnocujú jednotlivých futbalistov, stále narastajú. Pre fyzickú osobu je už čoraz viac nereálne s nimi pracovať. Pomocou by mala byť umelá inteligencia, ktorá by mala túto úlohu postupne preberať.

Ako to bude fungovať?

Princíp fungovania má byť jednoduchý – umelá inteligencia zozbierané dáta spracuje pomocou algoritmov. „Je obrovskou výhodou, že AI dokáže príkazy spracovať v akomkoľvek jazyku. Momentálne na to využívame chatbota GPT od Open AI, ale hodnotíme jazykové modely aj od iných poskytovateľov,“ vyjadril sa šéf divízie.

Výsledky v prestupovom období

Porovnať parametre rôznych hráčov má byť aj vďaka jazykovej voľnosti jednoduchšie. Je logické, že skauti v Brazílii si vedú poznámky vo svojom rodnom jazyku, teda v portugalčine, pričom iné kluby využívajú napríklad angličtinu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prelomový krok v medicíne: Vedci vytvorili pomocou 3D tlačiarne ľudské tkanivo

AI pripraví pre bundesligový klub výsledky v jednotnom jazyku. Stačí jej zadať požiadavku typu: „Porovnaj hráčov X a Y s prihliadnutím na ich silné a slabé stránky, napíš zhrnutie a daj odporúčanie na prestup. Rozsah 100 slov, odpoveď v nemčine“. Túto metódu využívajú kluby, no môžeš si to zo zvedavosti skúsiť aj ty.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame