Sľubujú dokonalú postavu za 30 dní: Aj ty si naletel populárnym fitness výzvam?

chalan vo fitku

Mesačné výzvy sú veľkým hitom (Zdroj: Unsplash/Anastase Maragos)

# 30-dňové fitness challenge sa stali populárnym fenoménom na sociálnych sieťach, sľubujúc rýchle a viditeľné zmeny v stavbe tela a celkovom vzhľade. Avšak, mnohí účastníci počas nich zažívajú skôr sklamanie než očakávané úspechy. Prečo je to tak? V našom článku sa dozvieš:

Čo je obsahom 30-dňovej výzvy

Väčšina výziev zahŕňa denné cvičebné rutiny, ktoré môžu spočívať z kardiovaskulárnych cvičení, posilňovanie a flexibility. Príklady cvičení môžu byť beh, skákanie, drepovanie, planky, klikovanie a ďalšie.

Pri ich výbere sa výzvy často inšpirujú nielen tradičnými formami pohybu, ale aj aktuálnymi trendmi, aby účastníkom ponúkli nový pohľad na fyzickú aktivitu. Od zdokonaľovania jogy a pilatesu sa často snažia vyhnúť stereotypu a priniesť nový impulz do cvičebných režimov.

Mínusy pre nováčikov

Veľa výziev sľubuje rýchle a výrazné zmeny v krátkom čase. Avšak, tieto dramatické zmeny často nie sú udržateľné v dlhodobom horizonte. Rýchla strata hmotnosti môže byť spôsobená úbytkom vody a svalovej hmoty, čo je však často nezdravé.

Bežní ľudia do challenge vstupujú s očakávaním, že za mesiac získajú dokonalú postavu. Pre úplných začiatočníkov môžu byť niektoré cviky veľmi intenzívne, až vyčerpávajúce, a preto by si mal ako prvé začať s ľahkými váhami a postupne pridávať záťaž.

Obrovským problémom týchto programov je, že nie sú šité na mieru. Tvorcovia výziev často predpokladajú, že jedna „veľkosť“ padne všetkým. To môže viesť k nedostatočnému prispôsobeniu programu konkrétnym potrebám jednotlivca a v konečnom dôsledku k neefektívnym výsledkom. Podľa niektorých expertov práve personalizovaný prístup k cvičeniu výrazne zlepšuje celkové výsledky.

muž a žena vo fitku
Výzvy môžu byť pomerne intenzívne (Zdroj: Unsplash/Graham Mansfield)

Výhody 30-dňových výziev

Okrem negatív, ktoré sme spomenuli, treba podotknúť, že veľa ľudí vďaka výzvam začalo aktívne cvičiť a teraz sú na ceste za vysnívanou postavou. Mesačné programy môžu na druhej strane poskytnúť jasne definovaný krátkodobý cieľ.

Jedným z najzreteľnejších benefitov 30-dňových fitness výziev je zlepšenie disciplíny a výdrže. Od účastníkov totiž vyžadujú pravidelnosť a odhodlanie vytrvať v každodenných cvičeniach po dobu jedného mesiaca. Táto systematická a cielená aktivita môže viesť k výraznému posilneniu mentálnej disciplíny a fyzickej výdrže.

Dokončenie 30-dňovej výzvy môže vytvoriť hlboký pocit sebaovládania a silnej vôle. Účastníci si uvedomia, že sú schopní dosiahnuť svoje ciele a prekonať vlastné obmedzenia. Tento pocit úspechu môže slúžiť ako motivačný katalyzátor na ďalšie úsilie a zdolávanie nových výziev.

Ako to môže vyzerať?

Známy zahraničný youtuber Pigmie sa podobnej výzvy sám zúčastnil. Na rozdiel od začiatočníka, 33-ročný Pigmie aktívne cvičí niekoľko rokov a neustále prináša nových ľudí do sveta fitness.

Prvý týždeň sa sústredil na vybudovanie sily v základných cvikoch, ako sú kliky, plank, zhyby na hrazde, drepy a tak ďalej. Napriek tomu, že Pigmie cvičí už dlhú dobu, prvý týždeň ho vyčerpal, na čo sme presne narážali v mínusoch challenge. Keďže musíš cvičiť celý mesiac bez toho, aby si vynechal jediný deň, tvoje telo nemá dostatočný čas na úplnú regeneráciu svalov (tzv. rest day).

Druhý týždeň je celý o zvyšovaní záťaže a pridávaní intenzívneho silového cvičenia na budovanie sily a svalov. Predošlých sedem dní ťa má pripraviť na posilňovací režim a keďže väčšina účastníkov nikdy predtým necvičila, prvý týždeň je pre nich ten najťažší. Postupne však cvičenie začína byť hračkou, pretože telo si už zvyklo na to, že je vystavené fyzickej aktivite.

Štyri dni voľna

Tretí týždeň začal u Pigmieho veľmi sľubne, no únava všetko prekazila. Nedostatok rest days zapríčinil, že youtuber nebol schopný cvičiť kvôli veľkému vyčerpaniu. Rozhodol sa, že si zoberie štyri dni voľna na odpočinok a regeneráciu.

Posledných šesť dní youtuber zvýšil váhu a viac sa sústreďoval na zlepšenie mobility a sily. Na posledný deň challenge si chalan znížil váhu, aby si užil posledné chvíle pred dokončením výzvy. Nakoniec youtuber schudol za mesiac pol kila a zvýšil maximálne opakovania na zhyboch z 15 na 18 a na klikoch z 55 na 68.

Pred a po výzve
Výsledok 30-dňovej výzvy (Zdroj: screenshot Youtube/@FocusedLucas)

Prečo challenge nemusí byť pre teba?

Hoci 30-dňové fitness výzvy môžu prinášať mnohé výhody, je dôležité mať realistické očakávania o dosiahnutých výsledkoch. Mnohé reklamy a sociálne médiá sľubujú dramatické straty hmotnosti alebo transformácie tela, čo však nie je vždy reálna perspektíva.

Štúdie a odborníci na výživu upozorňujú, že zdravá strata hmotnosti by mala byť postavená na udržateľných základoch. Za mesiac dokážeš reálne schudnúť približne 1 až 2 kg. Príliš rýchla strata hmotnosti sa môže často spájať so stratou tekutín a svalovej hmoty, čo nie je trvalým alebo zdravým riešením.

Preto je dôležité, aby si účastníci 30-dňových výziev uvedomili, že ich cesta k lepšiemu zdraviu a kondícii je dlhodobým procesom. Vytrvalosť, správne stravovacie návyky a pravidelné cvičenie sú kľúčom k tomu, aby si dosiahol udržateľné výsledky.

Vyskúšaj to s trénerom

Zatiaľ čo mesačné fitness výzvy môžu poskytnúť krátkodobú motiváciu a štruktúru, spolupráca s osobným fitnes trénerom ponúka viaceré výhody pre dlhodobý a individuálny prístup k zlepšeniu kondície. Osobný tréner ti môže poskytnúť odborný dohľad, ktorý zabezpečí, že cvičebný program bude prispôsobený tvojim konkrétnym potrebám a cieľom.

Jeho prítomnosť ti vytvorí nielen priestor pre fyzický rozvoj, ale podporí aj psychologický aspekt tréningu. Sústavná starostlivosť a individuálny prístup osobného trénera môže byť kľúčom k tomu, aby si dosiahol celkové zlepšenie životného štýlu, a to zdravým a udržateľným spôsobom.

Skúšal si už takúto fitness challenge?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame