Poraz svalovicu cvičením: Týchto 5 trikov ti pomôže vstať z postele ako nič!

Ako na svalovicu

Svalovej únave vieš šikovne predchádzať (Zdroj: GettyImages)

# Začiatok cesty k zdravému životnému štýlu a pravidelnému cvičeniu môže byť očarujúci, no neskôr sa môžeš stretnúť s nepríjemnými následkami svalovej únavy po tréningu. Táto únava môže viesť k rôznym komplikáciám, vrátane ranných ťažkostí pri vstávaní z postele.

Preto sme pre teba pripravili zoznam piatich cvikov, ktoré ti pomôžu nielen predchádzať svalovej únave, ale aj uľahčia ranné vstávanie. V našom článku sa dozvieš:

Čo je svalová únava?

Ide o reakciu na fyzickú aktivitu, keď tvoje svaly pracovali tvrdo. Počas cvičenia sa spotrebúva energia, no zároveň sa uvoľňujú odpadové látky, ako napríklad mliečna kyselina. Svalová únava je potom stav, keď sa svaly cítia vyčerpané a môže sa prejaviť pocitom únavy, oslabenia alebo bolesti. Toto je prirodzená odpoveď tela na námahu, ktorá nám ukazuje, že svaly potrebujú čas na odpočinok a obnovu.

Prečo je dôležité rozťahovanie po docvičení?

Rozťahovanie je základným kameňom každej efektívnej stratégie boja proti svalovej únave. Cieľom tohto cvičenia je nielen zlepšiť flexibilitu svalov, ale aj uvoľniť napätie a podporiť celkovú regeneráciu tela. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov môžeš experimentovať s rôznymi prístupmi a cvičeniami.

Dôležité je zahrnúť do svojej rutiny rôznorodé formy rozťahovania. Statické cviky, ktoré zahŕňajú predĺžené držanie jednej pozície, pomáhajú uvoľniť napätie v konkrétnych svalových skupinách. Na druhej strane je to dynamické rozťahovanie, ktoré zahŕňa plynulé pohyby a podporuje zvýšený rozsah svalov na fyzickú aktivitu.

Statické rozťahovanie

Statické rozťahovanie je jedným z najznámejších foriem cvičenia na zlepšenie flexibility a uvoľnenie napätia v svaloch. V tomto type rozťahovanie je tvoj zámer udržať stabilnú polohu počas určitého časového úseku, čo umožňuje svalom postupne sa uvoľňovať a predchádzať možnému napätiu. Výhody statického rozťahovania sú viacvrstvové a môžu poskytnúť pozitívny dopad na celkový stav tela.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Fashion z Instagramu: Inšpiruj sa outfitmi z ulíc, ani počas chladných dní nemusí byť móda nuda!

Príkladom statického rozťahovania môže byť cvik výklonu dopredu, ktorý cieli na svaly lýtka, hamstringov a chrbta. Pri tomto cviku je dôležité udržiavať správnu pozíciu a pozornosť sústrediť na pocit ťahu vo svaloch.

Zahrň statické rozťahovanie do svojej tréningovej rutiny pravidelne. Postupne predĺž dobu, ktorú venuješ jednotlivým cvikom, a prispôsob ich svojim individuálnym potrebám. Týmto spôsobom si môžeš vytvoriť pevný základ pre udržanie flexibility a prevenciu svalovej únavy.

Dynamické rozťahovanie

Dynamické rozťahovanie predstavuje energický prístup k príprave tvojich svalov na fyzickú aktivitu. Na rozdiel od statického rozťahovania, kde sa udržiavaš v jednej pozícii, dynamické cvičenia zahŕňajú plynulé pohyby, ktoré zvyšujú srdcový rytmus a podporujú krvný obeh. Tieto pohyby sú navrhnuté tak, aby pripravili tvoje svaly na rozsiahlejší pohyb a minimalizovali riziko zranení.

Príkladom dynamického rozťahovania môže byť rotácia trupu, kde sedíš na zemi so zohnutými kolenami a otáčaš trup z jednej strany na druhú. Tento pohyb zahŕňa viaceré svalové skupiny, aktivuje chrbtové svaly a pripravuje trup na pohyby.

Jóga
Cvičenie jogy tiež pomáha (Zdroj: Unsplash/Dane Wetton)

Jóga a pilates

Jogové a pilates pozície sú vynikajúcim doplnkom do rozťahovacej rutiny, ponúkajú totiž kombináciu statických a dynamických rozťahovacích cvičení. Tieto disciplíny zdôrazňujú nielen fyzickú pružnosť, ale aj psychickú pohodu a rovnováhu.

Zahrnutie týchto cvičení do tvojho tréningového programu vytvára rovnováhu medzi statickým a dynamickým rozťahovaním. Okrem fyzických výhod prispievajú aj k celkovej prevencii svalovej únavy.

Rozťahovanie chrbta

Rozťahovanie chrbta predstavuje komplexné cvičenie, ktoré nielenže posilňuje chrbtové svaly, ale zároveň zlepšuje ich flexibilitu. Toto cvičenie sa sústreďuje na bedrovú oblasť a spodnú časť chrbta, ktoré sú často náchylné k napätiu a nepríjemným pocitom.

Rozťahovanie chrbta môže byť účinným prostriedkom na posilnenie a zlepšenie flexibility v jednom cvičení. Pridanie tohto cviku do tvojho po tréningového plánu môže prispieť k celkovej kondícii chrbta a zlepšiť tvoju pohyblivosť v tejto oblasti tela.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kožené kúsky nielen pre dračice: Ako byť elegantná a sexy zároveň?

Plank s rotáciou

Plank s rotáciou je dynamický a multifunkčný cvik, ktorý spája statické posilňovanie s dynamickým rozťahovaním. Táto pozícia nie je len skvelou metódou na posilňovanie svalov trupu, ale pridáva tiež prvok rotácie, ktorý podporuje flexibilitu a rozsah pohybu.

TIP: Z našej skúsenosti ti odporúčame magnézium, ktoré podporí rýchlejšiu regeneráciu svalových buniek a tkanív, čím ti pomôže obnoviť ich silu a odolnosť. Zabezpečí, že tvoje svaly budú pripravené na ďalšiu náročnú výzvu.

Behanie
Tréningy sú pre svalstvo často veľmi únavné (Zdroj: Unsplash/Jenny Hill)

Naša skúsenosť

V redakcii sme sa rozhodli vziať kontrolu nad svalovou únavou do svojich rúk, a preto sme všetky cviky vyskúšali. Pokúsili sme sa vedome vyvolať svalovú únavu, a to vo vytrvalostnom behu na 10 kilometrov, čo je nad naše sily.

Počas behu sme cítili stuhnuté stehenné svalstvo a keď sme dobehli do cieľa, mali sme problém stáť na nohách. Týmto sme mali skvelý nábeh na svalovú únavu. Rozhodli sme sa, že pri tomto experimente nepoužijeme magnézium, aby sme potvrdili správnosť našich vybraných piatich cvikov.

Výsledok testu

Večer po rozťahovacích cvičeniach sme pociťovali veľkú únavu, čo je úplne normálne, keďže sme mali veľmi intenzívny cardio workout. Ráno sa ale všetko zmenilo, keďže sme vstali bez svalovej únavy a pocitu vyťaženia. 

Robíš pravidelne strečing po docvičení?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame