Slovenský umelec vytvoril unikátny projekt: Tieto hry pomáhajú pacientom pri rehabilitácii

Youtube

#Aj umenie a hry dokážu liečiť. To sa potvrdzuje v košickej nemocnici L. Pasteura, kde odnedávna využívajú zaujímavý software a pomôcky od slovenského multimediálneho umelca Borisa Vaitoviča. Na prvý pohľad ide o jednoduché zariadenia, podľa videa, ktoré boli v rámci projektu Creativity for Business zverejnené, však dokáže fyzicky a aj psychicky pacientom výrazne pomáhať. A to potvrdzuje aj personál nemocnice.

Boris Vaitovič vytvoril počítačové projekty, ktoré pomáhajú pacientom pri rehabilitácii horných a dolných končatín. „Cieľovou skupinou tohto projektu sú pacienti s ochorením pohybového aparátu, ktoré sa prejavuje poruchou úchopu, poruchou mobility, zníženou svalovou silou, poruchou koordinácie hornej alebo dolnej končatiny,“ uviedla MUDr. Miriam Dziaková z košickej nemocnice. Takéto problémy sa vyskytujú napríklad po mozgovej príhode alebo operáciach končatín.

Vaitovič zároveň hovorí: Bol som oslovený ako výtvarník a myslel som si, že sa odo mňa očakáva niečo výtvarné. Ale keď sme tu prišli a videl som to utrpenie ľudí, tak som upustil od myšlienky vyrobiť si tu vlastný projekt.“

Ako teda konkrétne nové médiá pomáhajú sa môžete dozvedieť z tohto videa.

 

Odporúčame