Slováci už majú dosť nenávisti v diskusiách na internete: Ako sa s ňou dá bojovať?

Unsplash.com/Andrew Neel

#V diskusiách na internete a predovšetkým na sociálnych sieťach môžeme často vidieť nenávistné komentáre. Tie sú väčšinou namierené proti moslimom, migrantom, homosexuálom, Rómom… V diskusiách zvyknú prevažovať, hoci väčšina ľudí ich názor nezdieľa. Keďže však nemajú potrebu, alebo sa boja prispieť slušným komentárom, nenávisť prevažuje a môže sa zdať, že takýto názor má väčšina populácie. To sa pár ľudí rozhodlo zmeniť jediným hashtagom.

Normálne by ich neignorovali

Veľa ľudí dnes podceňuje nenávistné vyjadrenia na internete. Ignorujú ich, hoci v reálnom živote by ich ignorovať nemohli a boli by z nich minimálne zhrození. Navyše si treba uvedomiť, že takéto nenávistné prejavy na internete môžu ovplyvniť myslenie veľa ľudí, najmä detí. A naše myslenie ovplyvňuje naše činy. Za slušnosť v diskusiách sa preto rozhodli postaviť ľudia z iniciatívy #somtu.

Reakcia na nenávisť

Iniciatíva vznikla v máji minulého roku a jej zakladateľkou je Veronika Pavlíková Klindová, ktorá pôsobí aj ako učiteľka v Teach for Slovakia. Založila ju preto, že sa jej nepáčilo ako vyzerajú diskusie pod príspevkami na Facebooku.

Ako príklad uvádza diskusiu, kde ľudia útočili na ženu, ktorú jej priateľ polial kyselinou za to, že sa s ním chcela rozísť. Obhajovali jej ex priateľa. Keďže bola z Talianska, niektorí diskutujúci si domysleli, že si obeť určite našla nejakého moslima a preto chcela svojho partnera opustiť, pričom na to nemali žiadny dôkaz. A samozrejme, aj keby to bola pravda, nie je to dôvod poliať niekoho kyselinou.

Ako #somtu funguje?

#somtu pôsobí ako skupina na Facebooku, do ktorej sa používatelia sociálnej siete môžu dobrovoľne prihlásiť. Každý žiadateľ je pred prijatím skontrolovaný niektorým z administrátorov alebo moderátorov skupiny. Preverenie prebieha buď prezretím si používateľovho profilu, alebo komunikáciou s ním. Účelom tohto procesu je zabrániť vstupu ľuďom, ktorí vykazujú extrémistické a nenávistné správanie. Záujmy týchto používateľov sú totiž v priamom rozpore so záujmami skupiny.

Správne komentáre nahor!

Po prijatí do skupiny, má jej člen niekoľko možnosti. Môže v skupine zverejniť odkaz na diskusiu, kde prevládajú nenávistné komentáre, alebo môže využiť odkaz, ktorý zverejní iný člen. Po kliknutí na odkaz má niekoľko možnosti, môže buď označiť tlačidlom „Páči sa mi to“ slušný komentár, či komentár od iného člena skupiny s označením #somtu. Komentáre s najväčším množstvom lajkov sa totiž objavujú na vrchu. Cieľom je teda, aby boli čo najvyššie.

Ďalšou možnosťou je, že sa člen skupiny sám zapojí do diskusie so svojím slušným komentárom, do ktorého môže vložiť označenie #somtu, aby tak uľahčil ostatným členom jeho identifikáciu. Treťou alternatívou, hoci táto sa využíva len zriedka, je nahlásenie niektorých komentárov, väčšinou takých, ktoré už porušujú zákon.

Nenechať sa strhnúť

Sila #somtu spočíva v aktívnom prístupe jej členov. Je preto dôležité zapájať sa do diskusií, ktoré zdieľajú členovia v skupine. Okrem výziev tu používatelia zdieľajú aj rôzne tipy, ako sa nenechať v diskusií strhnúť k vlastným prejavom nenávisti, ako argumentovať a podobne. V skupine na Facebooku aj na webovej stránke iniciatívy #somtu, sa navyše nachádzajú dokumenty s faktami k jednotlivým témam. Vďaka tomuto môžu členovia v diskusiách používať reálne fakty.

Členstvo v tejto skupine sebou prináša aj veľkú zodpovednosť. Človek si musí udržať osobný odstup, čo nie je vždy ľahké. Taktiež sa môže stať cieľom slovných útokov ostatných diskutujúcich, ktorí zvyknú mať pocit, že niekto útočí na ich osobný názor. To však samozrejme nie je pravda. Členovia #somtu nesmú útočiť na iných diskutujúcich ani ich urážať. Každý má právo na svoj názor, avšak mal by ho vyjadrovať slušne a nie urážlivými výrazmi, prianím smrti a podobne.

„V skupine #somtu nemáme vyhradené názory na jednotlivé témy. Nepáči sa nám iba spôsob akým ľudia svoje názory prezentujú cez nenávisť, vyhrážanie sa, osočovanie a hejt, prípadne ak šíria dokázané nepravdy. Snažíme sa ukázať, že prejaviť názor je možné aj ľudsky a s empatiou,“ hovorí v minuloročnom rozhovore pre Topky jeden z tvorcov iniciatívy Peter Baus.

#SOMTU – SKVELÝ PROJEKTPetra neurobila nič zlé. Pomáha ľuďom v núdzi a robí to najlepšie, ako vie. Všimli si ju médiá a…

Uverejnil používateľ Andrej Kiska Pondelok 12. jún 2017

Aké to je byť členom?

Sám som často videl nenávisť v diskusiách a nesúhlasil som s ňou. Bál som sa však prispieť slušným komentárom, lebo by som bol sám proti všetkým.Keď som sa dočítal o iniciatíve #somtu, neváhal som ani chvíľu, našiel som si skupinu na Facebooku, prečítal popis a požiadal o členstvo.

Ako slušný človek mám pri pohľade na diskusiu plnú nenávisti chuť len pokrútiť nad tým všetkým hlavou a ísť niekam inam. Ako člen #somtu je však moja úloha presne opačná. Dôležité je zostať a povedať, že #somtu. Nie je to vždy ľahké, najmä keď čítate ako niekto praje druhým smrť, posiela ich do plynu, niekoho by rád utopil a podobne.

Kolotoč nenávisti

Človek má často chuť oplácať diskutujúcim rovnakou mincou a začať ich urážať a nadávať im. V minulosti som sa občas pristihol, že som skutočne rozčúlený. Vždy som si pripomenul, že v #somtu ide o slušnosť v diskusiách, že ak niekoho začnem urážať bude urážať aj on mňa a spadneme do kolotoča nenávisti, z ktorého nikto nevyjde ako víťaz. Obe strany budú presvedčené o svojej pravde a utvrdia sa vo svojej nenávisti voči druhej strane.

Našťastie v poslednom čase už k diskusiám pristupujem pozitívne. Vyslovene som nadšený, že môžem prispieť slušným komentárom. Áno, zrejme tým nezmením prístup ľudí, ale je to lepšie, než nič. Tu sa hodí zase pripomenúť, že zlo vyhrá vtedy, keď dobrí ľudia neurobia nič. V našom prípade vyhrá nenávisť, ak sa slušní ľudia neozvú.

Nie všetko je zlé

Ako člen #somtu som si všimol aj to, že do diskusií sa zapájajú i slušní ľudia, len je potrebné, aby nás bolo viac. Vidím, že pod príspevkami sa nachádza už aj veľa slušných komentárov bez označenia #somtu, hoci na začiatku som takéto komentáre skoro nevidel. Navyše, ak na vás niekto zaútočí kvôli vášmu komentáru, ostatní sa vás zvyknú zastať. Preto sa netreba báť, pozitíva niekoľkonásobne prevažujú nad negatívami.

V diskusiách dochádza k zmenám, keď sa ozvú slušní ľudia a preto sa nikdy nebojte povedať #somtu.

Zdroj: Roman
Odporúčame