Ostatky prehistorického života na predaj: Onedlho sa bude dražiť ďalšia vzácna skamenelina dinosaura

skamenelina dinosaura

V dražbe je možné získať čokoľvek, dokonca aj kostru dinosaura (Zdroj: Unsplash/Jon Butterworth)

#Dnes sa môže dražiť všeličo. Napríklad aj skamenelina dinosaura. Kompletná kostra Gorgosaura, príbuzného Tyrannosaura rexa, ktorá je stará 76 miliónov rokov, bude 28. júla súčasťou aukcie. Oznámila to aukčná spoločnosť Sotheby’s na Twitteri. Fosília, ktorá bude predmetom dražby, sa našla v Montane v roku 2018. Je 3 metre vysoká a takmer 7 metrov dlhá. Aukčná spoločnosť odhaduje, že sa ju môže podariť vydražiť za 5 až 7 miliónov dolárov.


Prečo mal Tyranosaurus Rex také krátke končatiny? Pravdepodobne mohlo ísť o ochranu pred spoločníkmi


V dražbe aj Tyrannosaurus rex

Za svoju kariéru som mala česť prísť do kontaktu a predať mnoho vzácnych a jedinečných objektov, no len málo z nich vzbudzuje taký úžas, ako práve táto neuveriteľná kostra Gorgosaura,“ prezradila vedúca aukčnej spoločnosti Sotheby’s  pre vedu a populárnu kultúru, Cassandra Hatton. Nepôjde pritom o prvú takúto aukciu. V posledných rokoch sa vydražilo hneď niekoľko kostier dinosaurov.

Za rekordných 31,8 miliónov dolárov sa v roku 2020 predala kostra Tyrannosaura rexa, o ktorú prejavili aj známe osobnosti ako Nicolas Cage či Leonardo DiCaprio. Paleontológovia ale podobné aukcie považujú za znepokojivé až poburujúce, nakoľko sú vzácne fosílie v rukách súkromných zberateľov mimo dosah vedcov.

Paleontológ  Thomas Carr z Carthage College označil dražbu za nechutnú. „Hodnotou fosílii dinosaurov sú informácie v ich kostiach. Aj malá vzorka má vo vede obrovský význam a predaj jednej kostry súkromnému vlastníkovi predstavuje pre vedca stratu obrovského množstva informácii,“ tvrdí Carr a dodáva, že aukcie vzbudzujú dojem, že hodnota skamenelín dinosaurov je viac finančná, než vedecká.

kostra dinosaura
Najväčšou hodnotou vo fosíliách sú informácie ukryté v kostiach (Zdroj: Pixabay/albertr)

Mimo dosah vedcov

Victoria Arbour, kurátorka oddelenia paleontológie z kanadského múzea Rayal BC, informuje, že zatiaľ čo v mnohých krajinách existujú zákony, ktoré chránia nájdené fosílie, v Spojených štátoch amerických je povolené zbierať kostry dinosaurov súkromným osobám. Jedinou podmienkou je, aby boli kosti nájdené na federálnom území.

Problémom je aj to, že dražbami sa ceny fosílií zvyšujú. Väčšina múzeí spolupracuje s komerčnými predajcami a za výstavné objekty platí relatívne nízke sumy. Aukčné ceny sú však omnoho vyššie, než si múzeá môžu dovoliť. Keď sa skamenelina dinosaura dostane do rúk súkromného majiteľa, vedecká komunita ani verejnosť už nemajú právo ani len vedieť, kde sa bude nachádzať. „Je to skutočne škoda, pretože vzácne nálezy takýmto spôsobom prakticky zmiznú z dosahu vedcov.“ dodala Arbour.

Osud kúpenej kostry je neistý

Aj spomínaná kostra Tyrannosaura rexa po tom, čo ju v roku 2020 vydražil anonymný kupca, na istý čas zmizla. Až po takmer dvoch rokoch National Geographic informoval o tom, že poputuje do prírodno-historického múzea v Abu Dhabi. Hoci niektoré fosílie z dražieb sa napokon predsa len dostanú do múzeí či výskumných ústavov, nie vždy je tomu tak.

„Ani zberateľ s tými najlepšími úmyslami veľmi nedokáže ovplyvniť to, čo sa s fosíliou stane napríklad po jeho smrti,“ hovorí paleontológ David Polly z univerzity v Indiane a dodáva, že z dlhodobého hľadiska je prístup k súkromne vlastneným nálezom vždy otázny.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame