Prečo mal Tyranosaurus Rex také krátke končatiny? Pravdepodobne mohlo ísť o ochranu pred spoločníkmi

Tyranosaurus Rex

Prečo mal Tyranosaurus Rex také krátke končatniy? (Zdroj: PxHere)

#Drobné rúčky Tyranosaura rexa boli terčom vtipov pre mnohých vedcov aj laikov. Existujú rôzne hypotézy, ktoré odôvodňujú ich veľkosť. Ramená tohto dinosaura mohli byť mohutné silné zbrane alebo spôsob, ako si pomôcť pri párení. Je však ťažké zodpovedať takéto evolučné otázky z hromady 66 miliónov rokov starých kostí .

Zatiaľ čo  ramená T. rexa  vyzerajú smiešne malé, proporcionálne povedané, sú ešte smiešnejšie v porovnaní s inými zvieratami. Predstavme si 14-metrov dlhého T. rexa. Tieto zvieratá mohli mať 1,5 metra dlhú lebku, ale ich ruky by boli dlhé len meter. To je ekvivalent 180 centimetrového človeka s 12 centimetrovými rukami.

Ochrana pred odhryznutím

Paleontológovia stále lepšie chápu, ako dinosaury vyzerali, vďaka fosílnym nálezom kože a peria. Môžu teda predpokladať, čo dinosaury robili, ako sa správali a aké mali zvyky. Nová vedecká publikácia aktuálne predstavuje poriadne divokú hypotézu – že týmto dinosaurom sa vyvinuli krátke ruky, aby znížili riziko náhodného uhryznutia iným T. rexom pri kŕmení. Zjednodušene povedané, s krátkymi pažami je menej pravdepodobné, že ich spoločníci odhryznú.

Aby sa pokúsili zistiť, či nová hypotéza „priateľského hryzenia rúk“ bola hodnoverná, vykonal vedúci štúdie, Kevin Padian, merania väčšinou kompletnej fosílnej vzorky s názvom MOR 555. Pomocou týchto meraní naznačuje, že niektoré z predchádzajúcich hypotéz – vrátane hypotézy sexuálnej pomoci pri párení a sekacích rúk – sú nepravdepodobné, pretože ramená T. rexa sú príliš malé a slabé na to, aby sa dali takýmto spôsobom použiť.

Kŕmili sa tesne vedľa seba

Pokiaľ sa niekoľko dospelých tyrannosaurov zbiehalo na mŕtvolu, mohlo to byť poriadne nebezpečné. Bolo tam totiž kopa mohutných lebiek s neuveriteľne silnými čeľusťami a zubami, ktoré trhajú mäso a kosti tesne vedľa seba. Čo ak si sused myslí, že ten druhý je príliš blízko? Ľahko by ho mohol varovať odhryznutím ruky.

„Dlhšie ruky, najmä v ich prirodzenej, trochu dopredu natiahnutej orientácii, by ich priviedli do oblasti najsmrteľnejších čeľustí, aké boli kedy zaznamenané na súši. Nebezpečenstvo rán, amputácií, infekcií, chorôb a konečnej smrti by bolo selektívne.“ vysvetľuje Padian vo svojej práci.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame