Uhádneš, ktoré európske mesto je najslnečnejšie? Možno si podľa toho vyberieš dovolenku

slnečné mesto

V tomto meste si užiješ najviac slnečných dní v roku (Zdroj: GettyImages)

#Ktoré európske mesto je najslnečnejšie? A prečo by ťa to malo zaujímať? Asi väčšina z nás sa pri výbere dovolenkovej destinácie rozhoduje aj podľa počasia. Tak ako dokáže dovolenku urobiť nezabudnuteľnou, dokáže z nej urobiť aj totálnu katastrofu.

Podľa analýzy na stránke World Weather Online sa do porovnania dostali klimatické podmienky 300 najľudnatejších miest v Európe v období rokov 2009 až 2021. Ako to dopadlo?

Známe európske mesto je naslnečnejšie

Pokiaľ ide o počet slnečných hodín a dní, nebude prekvapením, že na popredných priečkach sa umiestnili viaceré mestá zo Španielska a Talianska. Tieto dve krajiny doslova dominovali rebríčku prvých 30 miest. Zo Španielska v ňom figuruje dvanásť miest, z Talianska zas jedenásť. Hlavným parametrom bol počet slnečných hodín za mesiac a nie dosiahnutá teplota vzduchu.

Rebríček podľa počtu slnečných hodín za mesiac

 1. Alicante (Španielsko) – 349,3 hodín
 2. Catania (Taliansko) – 346,9 hodín
 3. Murcia (Španielsko) – 345,9 hodín
 4. Malaga (Španielsko) – 345,4 hodín
 5. Messina (Taliansko) – 344,7 hodín
 6. Valencia (Španielsko) – 342,5 hodín
 7. Nice (Francúzsko) – 341,5 hodín
 8. Las Palmas (Španielsko) – 341,0 hodín
 9. Granada (Španielsko) – 340,7 hodín
 10. Palermo (Taliansko) – 340,4 hodín

Pri detailnejšom pohľade na tento rebríček, štyri mestá sa nachádzajú na juhu a juhovýchode Španielska a tri na talianskom ostrove Sicília. Tam presne sú miesta a mestá určené pre milovníkov slnečného počasia, kam sa dá zamieriť celoročne kvôli miernemu podnebiu.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pillole di Sicilia (@pillole.di.sicilia)

Najslnečnejšie mestá majú čo ponúknuť turistom

Alicante je mestom, ktoré návštevníkom dopraje štedrú dávku slnečných lúčov denne. 349 slnečných hodín za mesiac a 730 hodín celkovo (vrátane nočných hodín). To zhruba predstavuje, že polovica každého dňa je slnečná. Okrem toho, ponúka úžasné pláže a možnosť vodných športov, ale aj farebné mesto Barrio Santa Cruz s úzkymi uličkami, múzeami, reštauráciami a rušným nočným životom.

Catania sa nachádza na východnom pobreží Sicílie. Baroková časť starého mesta je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO a okrem slnka prináša aj bohatú históriu a kultúru. K tomu treba pridať aj krásne pláže a lahodné sicílske jedlo, ktoré presvedčí každého turistu.

Murcia vyniká miernou zimou a dlhým letom. Na juhovýchodnom pobreží Španielska tak možno nájsť teplú vodu na kúpanie vlastne po celý rok. Toto univerzitné mesto nedávno spojazdnilo vysokorýchlostné vlakové spojenie s Madridom pre lepšiu a rýchlejšiu dostupnosť do hlavného mesta. Pobrežná štvrť Costa Cálida ponúka dlhé pláže a možnosti na vodné športy.

Preferuješ chladné počasie?

Absolútne to nie je problém. V predstavách väčšiny ľudí ide slnečné počasie a dovolenka ruka v ruke. Nie každý však miluje cielené opekanie sa na pláži. Ak dávaš prednosť zimným dobrodružstvám, tento výber miest je pre teba ideálny. Pokiaľ najslnečnejšie mestá boli najmä zo Španielska a Talianska, mestá s najväčšími snehovými zrážkami sú zastúpené vo viacerých európskych krajinách.

Rebríček je založený na údajoch priemerného počtu zasnežených dní za mesiac od decembra do marca v období rokov 2009 až 2021. Prekvapivé je, že najzasneženejšie európske mesto je Tallin s priemerom 20,5 dňa sneženia a nie niektoré zo škandinávskych miest, ako by si asi predpokladal.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Tallinn (@visittallinn)

<script>

Rebríček najzasneženejších európskych miest

Poradie sa vytvára podľa počtu snežných dní za mesiac:

 1. Tallin (Estónsko) – 20,5 dňa
 2. Vilnius (Litva) – 18,5 dňa
 3. Erfurt (Nemecko) – 17,3 dňa
 4. Turku (Fínsko) – 16,8 dňa
 5. Helsinki (Fínsko) – 16,5 dňa
 6. Kyiv (Ukrajina) – 16 dní
 7. Kaunas (Litva) – 16 dní
 8. Grenoble (Francúzsko) – 15,5 dňa
 9. Riga (Lotyšsko) – 15,5 dňa
 10. Innsbruck (Rakúsko) – 15,5 dňa

Kde je najdaždivejšie?

Pre väčšinu ľudí predstavuje dážď prekážku v plánovaní výletu alebo dovolenky. Každý máme iné preferencie a proti jedinečnému čaru škaredého daždivého dňa a zvukov dopadajúcich kvapiek sa dá len ťažko namietať.

Keď sa povie dážď, väčšine ľudí sa v predstavách vybaví typické britské počasie. Až dvanásť miest v rebríčku top 30 obsadili práve mestá zo Spojeného kráľovstva. Rebríček bol zostavený z údajov z rokov 2009 až 2022, na základe priemerného počtu daždivých dní za mesiac a za priemerné množstvo denných zrážok za mesiac. Tieto údaje sa skombinovali a určili konečné poradie.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Bergen (@visitbergen)

<script>

Rebríček najdaždivejších európskych miest 

Zostavuje sa poodľa počtu daždivých dní za mesiac:

 1. Bergen (Nórsko) – 13 dní
 2. Sunderland (Spojené kráľovstvo) – 11 dní
 3. Glasgow (Spojené kráľovstvo) – 11 dní
 4. Brasov (Rumunsko) – 8 dní
 5. Augsburg (Nemecko) – 8 dní
 6. Milan (Taliansko) – 8 dní
 7. Belfast (Spojené kráľovstvo) – 9 dní
 8. Swansea (Spojené kráľovstvo) – 8 dní
 9. Lyon (Francúzsko) – 8 dní
 10. Vigo (Španielsko) – 7 dní

Tak ako? Už vieš, ktoré európske mesto či destináciu zvolíš ako cieľ najbližšej cesty? A budeš si vyberať aj podľa počasia?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame