Sex medzi rodinnými príslušníkmi nebol kedysi vôbec čudný: Užívali si ho aj tieto známe osobnosti z histórie

Foto: Vidar Nordli Mathisen/Unsplash

#Pred niekoľkými stovkami či tisíckami rokov boli zásnuby medzi rodinnými príbuznými úplne bežné. Pokiaľ sa totiž chceli veľké panovnícke rody udržať pri moci, neexistovalo iné východisko. Takýmto spôsobom si zabezpečili, aby sa majetky nedelili medzi iné šľachtické rodiny. Incesty boli v minulosti na dennom poriadku, ale nedialo sa tak len v monarchiách. Aj tieto známe mená si užívali s rodinou:

Krutá sestra Kleopatra

Egyptská panovníčka si podľa starej rodinnej tradície musela dokonca zobrať obidvoch svojich bratov. Následky na seba nenechali dlho čakať. Jej prvý manžel (a brat) Ptolemaios XIII. bol veľkým násilníkom a po jeho smrti si vzala za manžela svojho druhého brata Ptolemaia XIV. Ukázalo sa, že Kleopatra zabila obidvoch svojich bratov – a nielen to, podieľala sa aj na vražde svojej sestry, aby vyhrala zápas o trón a moc.

Tutanchamónovi rodičia

Otec slávneho egyptského panovníka splodil svojho syna najmä vďaka incestu so svojou sestrou. Egyptológovia zistili, že matka Tutanchamóna bola dcérou Amenhotepa III., presne tak, ako aj Achnaton. Tento fakt môže byť tiež jedným z dôvodov, prečo panovník zomrel vo veľmi mladom veku.

Náš tip: BOKI x WORLD IS MINE – Krst albumu #VAMOS,. Lístky sú v predaji na Predpredaj.sk.

Priekopník aj milovník Charles Darwin

Autor evolučnej teórie žil v období, keď manželstvo medzi rodinnými príslušníkmi nebolo nič nezvyčajné. Charles sa oženil so svojou sesternicou. Ich sobáš však mal ničivé následky. Síce mali spolu až desať detí, no tri z nich boli neplodné a ďalšie tri umreli veľmi mladé.

Vzostup a pád Habsburgovcov

Aby sa udržali pri moci, viedli stratégiu manželských zväzkov medzi príbuznými. Aj vďaka tomu sa im darilo vládnuť viac ako šesť storočí. Keďže sa už v podstate nemali s kým sobášiť, pretože vládli väčšine Európy, vznikali tak svadby medzi rodinnými príslušníkmi. Samozrejme, ako každý incest, ani tento nezostal bez negatívnych následkov. V roku 1700 zahynul Karol II., ktorý bol pre akty medzi rodinou neplodný. Takýmto spôsobom Habsburgovci zanikli, keďže Karol II. nemal žiadneho nástupcu.

Kráľovná Viktória a bratranec

Jej manžel Albert bol v podstate jej bratrancom. Aj v dôsledku ich plodenia trpeli potomkovia hemofíliou – krvácavou chorobou. Jedno dieťa a päť vnúčat zomrelo práve na následky tohto ochorenia. Kráľovná bola tiež jednou z tých, ktoré verili, že manželstvá medzi rodinnými príslušníkmi dokážu udržať rod pri moci.

Zdroj: listverse.com, biography.com, starovekyegypt.net, allthatsinteresting.com
Odporúčame