História nemusí byť nudná: Týchto 5+ dejepisných pikošiek vám zdvihne náladu

Photo by Fabrizio Verrecchia on Unsplash

#Dejepis nie je len guľáš zložený z miliardy dátumov, obrovského množstva vojen či komplikovaných mien panovníkov, ktorí už dávno vymreli. Dnes sa vám pokúsime dokázať, že história je plná senzačných pikošiek, ktoré stoja za to, aby sa raz dostali do osnov učebníc. S nimi by na žiadnej hodine nehrozila nuda.

Keď jediné stvorenie, ktorému dôveruješ, je kôň

Photo by Lisa Lyne Blevins on Unsplash

Rímsky cisár Gaius urobil zo svojho koňa senátora. Vraví sa, že to bol jediný tvor, ktorému skutočne dôveroval.

Vernosť až za hrob

pixabay.com

Život za dôb egyptských faraónov nemusel byť práve najjednoduchší. A to ani v prípade, že ste sa dostali až (takmer) na samotný vrchol a stali ste sa najbližším sluhom práve vládnúceho panovníka. Okrem toho, že ste mu museli pravidelne ovievať vznešenú tvár nejakým vejárom z peria exotických vtákov, či plniť ďalšie vrtochy, museli ste byť pripravení aj na tienistejšiu stránku. Ak ste prežili svojho vládcu, mali ste smolu. S veľkou pravdepodobnosťou by vás totiž to pochovali zaživa, aby ste mu robili spoločnosť. To, že k sluhom pridali aj zopár konkubín a živé mačky, je už malý detail, ktorý naozaj nestojí za pozornosť. 

Hygiena (ne)známy pojem

Ľudia si kedysi pomáhali, ako vedeli. Keďže starovekí Rimania mohli o ústnej vode len snívať, urobili si alternatívu, ktorú by však z nás vyskúšal len málokto. Ústa si vyplachovali zásadne len močom. Trúfli by ste si na to?

Ani doba stredoveku sa nemá za čo hanbiť. Miestni (pseudo)liečitelia využívali všetko, čo im prišlo pod ruku. Na liečbu ochorení používali pliesne, ktoré vznikali rozkladom mozgu nebožtíkov. A to nie je všetko. V 16. a 17. storočí niektorí aristokrati jedli mŕtvoly, pretože verili, že ich ich mäso uchráni pred infekciou.

Kolektívny trest

Photo by Naganath Chiluveru on Unsplash

Partia konkubín osmanského sultána Ibrahim I. mala poriadnu smolu. Jedna z 280 dievčeniec, ktoré mali za cieľ hladkať ego tohto panovníka, sa vyspala s iným mužom. Ibrahim I. to zjavne zobral osobne. Dal potopiť loď, v ktorej sa nachádzali všetky konkubíny.

Mačky – nástroj satana?

Photo by Hannah Troupe on Unsplash

Ani hlava cirkvi nemusí byť nemylná. Správanie pápeža Gregora IX je toho dôkazom. Vyhlásil, že mačky sú nástrojom diabla a všetci, ktorí ich vlastnia, ho uctievajú. To vládlo k masovému vyhladeniu mačiek v celej Európe. Tento čin mal však katastrofálne následky. V dôsledku absencie mačiek sa premnožili krysy, čo následne viedlo k obrovskej epidémii moru, ktorá pripravila o život viac než 100 miliónov ľudí.

Ženská sila trošku inak

Masagetská kráľovná Tomiris sa nechcela vzdať bez boja. Postavila sa na odpor Cyrusovi II, vodcovi Perzskej ríše. Ten ju však pred vyhlásením vojny požiadal o ruku, na čo milá Tomiris odpovedala záporne. Cyrus to vzal zle. Do krajiny nabehol aj s vojskom, zabil generála, ktorým bol zhodou okolností práve Tomirisin starší syn. Vyhlásil, že „Nikto nemôže uhasiť jeho smäd po krvi.“

Tomiris sa chytila jeho slov, vyzvala ho na súboj, pri ktorom mu odťala hlavu a tú následne namočila do suda s jeho krvou: „Tu máš, môžeš piť, koľko chceš.“ Čerešničkou na celej tejto absurdnej torte je fakt, že Tomiris sa nachádzala vo vysokom štádiu tehotenstva. Čo z toho vyplýva? Že tehotné ženy sa naozaj neoplatí nahnevať.

Odporúčame