Seriál Černobyľ je podľa Rusov západnou propagandou: Nakrútia vlastnú verziu, elektráreň v nej zničí tajný agent CIA

Zdroj: HBO, Helen Sloan

#Seriál Černobyľ rezonuje po celom svete a asi sa nájde len málokto, kto by ho otvorene kritizoval. Teda, pokiaľ nepatríte k vedúcim predstaviteľom Ruska. Portál The Moscow Times totiž uverejnil informáciu, že Rusku sa televízny projekt HBO vôbec nepáči.

Niet sa však čomu čudovať, miniséria (viac-menej) verne vykresľuje nielen samotné udalosti výbuchu jadrového reaktora, ale aj snahy kompetentných zatajiť čo najviac informácií, ktoré by mohli ohroziť kredit vtedajšieho Sovietskeho zväzu vo svete.

ROZHOVOR Matej si bol pozrieť, ako dnes vyzerá Černobyľ: Mesto duchov, v ktorom sa zastavil čas

Pro-Kremeľské média tak spustili masívnu kampaň proti celému seriálu. Okrem iného dokonca tvrdia, že vedec a ústredná postava projektu od HBO, Legasov, otvorene kritizoval katastrofu a prístup kompetentných v novinách. Faktom ale zostáva, že tento článok periodiká v tom čase odmietli vydať, čo sa zmenilo až po jeho samovražde. Niektoré médiá označujú seriál Černobyľ len za nástroj propagandy, ktorý má za cieľ zdehonestovať pozíciu Ruska čoby jadrovej veľmoci. Vraj ide len o akúsi karikatúru skutočných udalostí, ktoré sa stali úplne inak.

Zdroj: HBO, Helen Sloan

Všetci sa však zhodujú v jednom. Podľa nich je obrovskou hanbou, že takýto televízny projekt nenakrútili Rusi, ale Američania. A to by sa malo v najbližšej budúcnosti zmeniť.

Ruská televízia NTV sa totiž rozhodla, že natočí vlastnú seriálovú verziu opisu udalostí černobyľskej tragédie. A ako to vlastne podľa nich bolo? Tento televízny projekt sa zameria na špeciálneho tajného agenta CIA, ktorému sa úspešne podarí sabotovať reaktor a vyvolať tak katastrofu nepredstaviteľných rozmerov. Aj tebe to celé príde ako zlý vtip? Rozhodne nie si sám.

Unikátny, mrazivý, dychberúci: Miniséria Černobyľ ukazuje temnú minulosť, ašpiruje na seriál roka

Rusom však takýto projekt očividne stačí na to, aby dosiahol so svojou propagandou presne to, čo chce. Pokiaľ máš stále pocit, že si z teba robíme srandu, tak vedz, že projekt má už nielen svojho režiséra, ktorým sa stal Alexei Muradov, ale zároveň sa už aj začalo s nakrúcaním. To by momentálne malo prebiehať v Bielorusku.

Nie je úplne jasné, kedy sa svet dočká jeho uverejnenia, rovnako ani to, či sa vôbec tento projekt dostane aj do našich končín. Za pozretie by však stvárnenie tejto bizarnej a nepodloženej teórie, ktorá by sa navyše tvárila úplne vážne, rozhodne stálo, čo povieš?

Zdroj: HBO, Helen Sloan
Zdroj: The Moscow Times, standard.co.uk
Odporúčame