Exkrementy na satelitných snímkach sa zaslúžili o veľký objav: Kolóniu tučniakov cisárskych doteraz nikto nevidel

Kolónia tučniakov na pobreží Antarktídy

Tučniaky cisárske nevyhnutne potrebujú morský ľad pre svoj život (Zdroj: BAS/Christopher Walton)

#O tučniakoch cisárskych vieme, že žijú v odľahlých oblastiach, kde teploty dosahujú aj mínus 60 stupňov Celzia. To je dôvod, prečo ich výskum vôbec nie je jednoduchá záležitosť. Pomocou zhotovených satelitných snímok sa však podarilo objaviť novú kolóniu tohto druhu na Antarktíde, čo potvrdili vedci z Britského antarktického prieskumu (BAS), pri príležitosti Svetového dňa povedomia o tučniakoch 20. januára

Za všetko môžu exkrementy

Bude to znieť neuveriteľne, ale k objaveniu novej kolónie výraznou mierou prispeli ich exkrementy. Pri analyzovaní satelitných snímok si vedci všimli hnedé škvrny z guána (nahromadených exkrementov) v lokalite Vergler Point na západe Antarktídy. Na bielom snehovom pozadí sa dokonale vynímali a neunikli tak ich pozornosti.

Ako informuje Space, vedci upozorňujú, že novoobjavená kolónia je relatívne malá, pozostáva približne len z tisícky dospelých jedincov s mláďatami. Oblasť, v ktorej sa nachádza je negatívne ovplyvnená klimatickými zmenami a úbytkom ľadovej plochy a odhaduje sa, že do konca storočia bude 80 % kolónií tučniaka cisárskeho na pokraji vyhynutia.

Pôvodne výskumníci študovali a porovnávali stratu ľadu viditeľnú na fotografiách z dvoch satelitov Copernicus Sentinel – 2 z Európskej vesmírnej agentúry. Obrázky vo vyššom rozlíšení nezobrazili len hnedé škvrny, ale aj jednotlivé tučniaky cisárske a populačný odhad je založený práve na týchto záberoch. Nedávny výskum dokonca naznačil, že na Antarktíde by mohlo byť o 20 % viac jedincov cisárskych, ako sa pôvodne odhadovalo.

Život najväčšieho druhu tučniakov závisí od ľadu

Tučniaky cisárske alebo aj obrovské (lat. Aptenodytes forsteri) sú najväčšie a najťažšie tučniaky spomedzi 18 druhov. Ich výška môže dosiahnuť až 120 centimetrov a váha až 45 kilogramov. K životu a k rozmnožovaniu nevyhnutne potrebujú ľad, ktorý z roka na rok ubúda rýchlym tempom aj na mrazivej Antarktíde.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najdrahšia látka na svete: Má extrémne vysokú cenu a je náročné ju vyrobiť. Koľko stojí antihmota?

Ich existencia je priamo ohrozená v dôsledku otepľujúcej sa klímy. Už dva roky po sebe, je na Antarktíde minimum morského ľadu a situácia sa zhoršuje.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame