Najdrahšia látka na svete: Má extrémne vysokú cenu a je náročné ju vyrobiť. Koľko stojí antihmota?

Ľudská ruka drží plazmovú lampu

Antihmotu si nemôžu dovoliť ani všetci svetoví miliardári spolu (Zdroj: Unsplash.com/Ramón Salinero)

#Nie sú to drahé kamene ani kovy, najdrahšou látkou sveta je antihmota. Mysteriózna hmota, ktorá trápi vedcov už roky stojí viac ako 62,5 biliónov dolárov len za 1 gram. Dá sa povedať, že je opakom bežnej hmoty, a teda je logické, že je extrémne vzácna. Čo to vlastne antihmota je?

Antihmota alebo opak bežnej hmoty, ktorú poznáme

Je to extrémne vzácna substancia, napriek tomu si sa s pojmom antihmota už určite stretol. Minimálne vo filme Anjeli a démoni (2009) s Tomom Hanksom, podľa ktorého, keď antihmota príde do kontaktu s čímkoľvek vyrobeným z hmoty, exploduje.

Antihmota je definovaná ako hmota zložená z antičastíc namiesto z bežne známych častíc. Vyskytuje sa v prírodných procesoch, ako sú zrážky kozmického žiarenia a v niektorých typoch rádioaktívneho rozpadu. Lenže iba malá časť z nich bola úspešne spojená v experimentoch na vytvorenie atómov.

Urýchľovače častíc môžu generovať nepatrné množstvo antičastíc, celková umelá produkcia je však len niekoľko nanogramov. Aj pre obtiažnosť výroby a manipulácie nebolo nikdy zostavené ani makroskopické množstvo antihmoty. Na exkluzivite jej pridáva fakt, že sa dá vyrobiť len na jedinom mieste na svete, vo veľkom hadrónovom urýchľovači častíc v CERN-e. Nachádza sa v meste Meyrin na švajčiarsko – francúzskej hranici.

Medzinárodný menový fond odhaduje do konca roka hodnotu celej svetovej ekonomiky na úrovni 104 biliónov dolárov. Inak prepočítané, má hodnotu 1,66 gramu antihmoty. Jej cena je astronomicky nedostupná, no zároveň je antihmota užitočná a nestabilná. Gram antihmoty by mohol potenciálne spôsobiť rovnakú explóziu ako jadrová bomba. Extrémnejšie štúdie hovoria dokonca o tom, že by mohla stáť za zánikom sveta.

Na upokojenie, vedci tiež tvrdia, že vytvoriť celý gram antihmoty by trvalo asi 100 miliárd rokov. Po týchto informáciách, už dáva zmysel aj jej cena, však?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ochutnal by si vodu starú miliardy rokov? Ak nemáš odvahu – zisti, ako životodarná tekutina chutila vedcom

Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame