Rytmus tento rok album nevydá, i keď chcel. Vysvetľuje dôvody

Rytmus mal byť jedným zo slovenských rapperov, ktorý v tomto kalendárnom roku vydá nový sólový album. Deklaroval to pred niekoľkými mesiacmi, pričom reálne na vzniku nového CD pracoval. Okrem toho, napísal aj, že bude vystupovať ako Rytmo, aby oddelil svoju niekdajšiu tvorbu od tej, na ktorú sme sa mali tento rok tešiť. Nakoniec je všetko inak a člen legendárnej skupiny Kontrafakt v roku 2020 nový album nevydá.

Rytmus má na sociálnej sieti Instagram viac ako 629 tisíc sledovateľov, pričom svojej základni priaznivcov sa pravidelne venuje, často pridáva nové príspevky a aj IG stories. Preto to, že album nevydáva, logicky zdelil aj svojim poslucháčom, ktorí naňho počas posledných dekád vo veľkej miere nedajú dopustiť. Čo teda stojí za tým, že Patrik Vrbovský nebude v roku 2020 autorom nového sólového albumu? 

Situáciu objasňuje príspevok spred pár dní. „Priatelia, môj sólový album mal vyjsť tento rok. S veľkým poľutovaním ho musím preložiť na budúci rok,“ začal krstný otec slovenského rapu svoj veľmi emotívny prehovor. „Dôvod? Je pre mňa veľmi dôležitý a prelomový v mojej kariére. Tí, čo ma sledujú od začiatku, vedia, že do každého albumu dávam všetko a hlavne obrovskú produkciu, ktorá sa vždy snaží pozdvihnúť náš vývij rapu alebo šoubiznis,“ vysvetľuje člen skupiny Kontrafakt.

„Táto smutná doba mi nedovolí realizovať naplno moje vízie, ale to neznamená, že sa na vás zabudne. V najbližšej dobe máme pre vás nachystané projekty s menšou produkciou, ale na solo si počkajme. Ďakujem za pochopenie, s úctou váš Rytmo,“ zakončil Rytmo, ako si v novej hudobnej kapitole Rytmus hovorí. Práve na pripravovanom albume sme sa mali dozvedieť viac o tom, prečo sa Patrik rozhodol zmeniť svoje umelecké meno, respektíve sa očakávalo, že nejaký z trackov bude tejto problematike venovaný. Taktiež sme mali naplno pochopiť, aký druh rapu chce teraz Rytmus tvoriť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sima potešila svojich fanúšikov. Jej merch zoženieš výhodnejšie

Musíme si ale počkať. Reakcie v komentároch na seba nenechali dlho čakať, drvivá väčšina priaznivcov je s Patrikom a chápe, aké sú teraz okolnosti. Nebudeme si klamať, súčasnosť kultúre a tvoreniu novej hudby skrátka nepraje. Našli sa aj reakcie, ktoré upodozrievajú člena Kontrafaktu z toho, že sa vo veľkej miere jedná o marketingový ťah, pretože v tomto období nie sú koncerty ani festivaly, pričom ďalším faktom je, že nové albumy prinieslo v tomto kalendárnom roku naozaj veľmi veľa veľkých českých a slovenských rapových mien.

Avšak, Rytmus, ktorý vždy hovorí, že sa porovnávania nebojí a nemá problém svoj úspech doložiť aj štatistikami, pravdepodobne týmto štýlom nerozmýšľa. Každopádne, je zbytočné nad tým polemizovať. Pár ľudí sa zastavilo aj pritom, či tracky, ktoré Rytmus vytvoril, sú nadčasové a budú takpovediac „in“ aj keď CD nakoniec vyjde. Alebo na nich bude cítiť, že boli vytvorené niekoľko mesiacov pred vydaním.

Odpovede na tieto otázky dostaneme v budúcom kalendárnom roku a pevne veríme, že Rytmusov nový album bude môcť byť odprezentovaný aj na koncertoch a festivaloch. To by znamenalo, že situácia so šíriacim sa a nebezpečným koronavírusom nabrala správny smer a pravdepodobne sme už zaočkovaní. Aj na to si ale budeme musieť počkať. V každom prípade sme na nové Rytmove CD veľmi zvedaví, pretože počuť jeden z pilierov slovenského rapu, tak ako ho poznáme v súčasnej podobe, performovať v takzvanom new schoole, bude dozaista veľmi-veľmi zaujímavým hudobným zážitkom.

A samotný Rytmus píše, že je jeho nové CD preňho veľmi dôležité. Nečudo, veď od posledného sólového albumu, ktorým bol Krstný otec, uplnyuli už približne štyri roky. Patrikov život aj hudobná tvorba nabrali zaujímavý smer a rapper má rozhodne o čom tvoriť. Jednoducho, posunul sa vo viacerých úrovniach a pravdepodobne nikto nepochybuje o tom, že má stále čo ponúknuť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rapperi, ktorí produkujú: Dôkaz hudobnej všestrannosti?

Doteraz teda, posledným CD, kde sa Rytmus ako spoluautor objavuje, ostáva album Kontrafaktu Real Newz, ktorý uzrel svetlo sveta v závere minulého kalendárneho roka. Rytmus je však pomerne aktívny aj v tomto roku, objavuje sa na Egovom albume Egotron, kde má vskutku zaujímavé slohy, taktiež spolupracoval napríklad aj so Sergeiom Barracudom či Frayerom Flexkingom.

Môžeme sa zhodnúť na tom, že sme ho v posledných mesiacoch videli v nových rapových polohách, čo veľa ľudí ocenilo, i keď sa našli aj takí, ktorí s tým nesúhlasili. Samozrejme, stará pravda hovorí, že sa nedá zavďačiť všetkým, ale ako veľké gesto Rytmus urobil, že si hudobne začal hovoriť Rytmo, aby ľudi, ktorí ho sledujú od prvých albumov, nemali pocit, že nejakým spôsobom dehonestuje minulosť. Jedná sa skôr o progres.

Foto: Rytmus, fotografia – Rytmus profil na Instagrame

Odporúčame