Rapperi, ktorí produkujú: Dôkaz hudobnej všestrannosti?

O producentoch, ktorí rapujú sme už na našom webe článok mali. Teraz prichádzajú na rad rapperi, ktorí produkujú. Tvorba hudby je komplexná záležitosť, pričom, keď vie daný interpret okrem samotného písania a rapovania ešte niečo navyše, zaslúži si za to veľký rešpekt. 

Rapperi, ktorí produkujú

O Konexovi sme už písali v článku o producentoch, ktorí rapujú. Uviedli sme však, že je hraničným prípadom, pretože časť ľudí ho bude vždy vnímať ako beatmakera, z ktorého sa stal primárne rapper, pričom pre ďalšiu časť bude rapperom, ktorý svojho času predovšetkým tvoril hudby. Tak či onak, Konex si zaslúži pochvalu za svoju všestrannosť a kreativitu. Dnes ho vnímame ako popredného rappera, ktorý dokáže skladby nielen písať a rapovať, ale vytvárať k nim aj hudbu a produkovať ich. A to je veľká paráda.

Dame je prototypom rappera, ktorý produkuje. Je v tom výborný, čo jednoznačne potvrdil na albume 100RY, ktorý nielen narapoval, ale o skladby sa postaral aj po stránke tvorenia beatov. Člen skupiny DMS hudbu cíti, cíti rap a cíti aj beatmaking. Nie nadarmo Dameho často označujeme ako jedného z najkreatívnejších ľudí v slovenskom rape. A myslíme si, že by sa o ňom malo hovoriť viacej. Preto o ňom chystáme aj osobitný text, kde sa tejto problematike povenujeme.

Shout out si zaslúži aj P.A.T., ktorý taktiež nielen, že rapuje, ale taktiež sa venuje aj produkcii (a na viac než slušnej úrovni). Či už je to na jeho vlastných skladbách alebo napríklad na niektorých trackoch MEGA M. A máme tu aj prípady chalanov rapperov, ktorí produkciu vyskúšajú, ale nedá sa povedať, že je to niečo, čomu by sa venovali. Spomenúť môžeme napríklad Ega či Separa, ktorí sa už vo svojich bohatých kariérach v tejto polohe predstavili. A áno, myslíte si správne, nebolo to vôbec na zahodenie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kanye West feat Balenciaga -PART II: Toto vás zaujme!

Všetko, čo vieš, sa ti môže zísť

V konečnom dôsledku si treba uvedomiť, že akýkoľvek skill máte, môže sa vám zísť v práci alebo v súkromí. Samozrejme, tu sa konkrétne bavíme o tvorbe hudby. A teda, keď ste rapper, a viete aj tvoriť beaty či produkovať skladby, je to vaše veľké plus. Nielen, že ste všestrannejší a chápete celému procesu vzniknu jednotlivého tracku, ale v prípade potreby ste prakticky samostatnou jednotkou.

Áno, treba si uvedomiť, že prvotriedny rapper môže byť priemerný alebo nadpriemerný producent. Keď ale chcete byť špičkovým tvorcom, chcete mať špičkové úplne všetko, preto spájate svoje sily aj s producentmi a beatmakermi, ktorí sú vo svojom fachu prvotriedni. Určite, chápete, kam tým mieri.

Keď ovládate jeden skill do dokonalosti a v ostatných ste obstojní, určite to nie je na škodu. Byť ale vo všetkom prvotriedny človek sa zdá byť v momentoch až nereálne a samozrejme časovo nesmierne náročné, pretože všetky skills treba trénovať a posúvať vpred.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: Instagram/Dame, Instagram/Konex, Instagram/Ego

Odporúčame