REWATCH: Niekedy je nevyhnutné si nastaviť zrkadlo (Separ a Franto)

Aj v novom kalendárnom roku sme späť s našou rubrikou Rewatch, v ktorej si pripomíname zaujímavé tracky z českého či slovenského rapu. Je niekoľko možností, ako sa skladba môže dostať do konkrétnej časti. Buď bola poriadny banger a časom sa na ňu zabudlo, a teda si ju treba pripomenúť. Alebo sa jej nedostalo toľko pozornosti, koľko by si zaslúžila či obsahuje niečo, čo je aplikovateľné na súčasnú dobu. 

Aj keď vo väčšine prípadov tvoria Rewatch tracky, ktoré spĺňajú jeden z prvých dvoch faktorov, dnes to bude o niečo iné. Reč totiž bude o skladbe Zrkadlo, o ktorú sa spoločne postarali P.A.T., ktorý si dnes už hovorí Franto a člen DMS Separ. Track vyšiel pred vyše dvoma rokmi a na YouTube si ho pozrelo viac ako 5,7 milióna ľudí. A to sú výborné čísla. Prečo sme sa teda rozhodli, že si v úvodnej časti série Rewatch v roku 2021 pripomenieme práve tento song?

Skrátka preto, že obsahuje skutočne silné posolstvo, ktoré je dobré si opakovane hovoriť. Žijeme totiž v dobe, kedy sú všetci odborníkmi na všetko, na internetových diskusných fórach či v realite kritizujú kompetentných a svoje okolie, ale na seba samého a nejakú tú dávku sebareflexie sa zameria málokto. Ľudia prezliekajú kabáty a názory nemenia na základe toho, že nadobudli nový prehľad informácií, ale na základe emócií. A to nie je dobré, pretože v prvom rade by mali rozhodovať fakty. Potom by aj nenávistí vo svete možno bolo menej, ale to je na väčšiu a komplexnejšiu debatu, ktorej sa v tomto konkrétnom článku venovať nebudeme.

A je tu ďalší dôvod, prečo si track Zrkadlo zaslúži pripomenutie. Ako veľmi dobre, či už Separ alebo Franto, majú vo svojom súkromí súboje, o ktorých by väčšina z nás nechcela, aby sa nám o tom, čo i len snívalo. Život niekedy človeka dostane pod tlak a pred prekážky, ktorým by si nikdy nečakal, že budeš musieť čeliť. Koniec koncov, táto spolupráca patrí medzi najlepšie, ktoré vyšli v slovenskom rape za posledné roky a ktovie, že ak by vyšla dnes, či by nemala ešte vyššie štatistiky. Separ aj Franto sú totiž rapperi, ktorí majú vo svojich trackoch odkaz.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kanye West v blate predvádzal novú kolekciu oblečenia (VIDEO)

Separ aj Franto v tomto tracku veľmi promptne a trefne hovoria o tom, že keď zaznamenali nejaký progres, veľa ľudí ich začalo kritizovať a miesto podpory ich začali urážať. Ono to tak býva, keď sa posunieš ďalej, je možné, že časť svojho okolia stratíš. Ale tak to má v konečnom dôsledku byť. Každopádne, Zrkadlo je vhodné na pustenie prakticky v každom období svojho života. Ak teda tento song náhodou nepoznáš, tak by si to mal rýchlo zmeniť.

Foto: Separ – videoklip track Zrkadlo ft. P.A.T., YouTube.com

Odporúčame