Ľadovec Thwaites predstavuje hrozbu: Jeho roztopenie by mohlo priniesť katastrofu, odvrátiť ju bude pekne drahé

Stačilo by roztopenie jediného ľadovca, konkrétne antarktického Thwaitesu, aby sa stala katastrofa. (Zdroj: Freepik/wirestock)

#Zvýšenie hladín všetkých vôd sveta by mohlo dopadnúť katastrofou. Ak by k tomu došlo a výška vôd by stúpla čo i len o pol roka, nemuselo by to pre ľudstvo skončiť dobre. Veľké svetové metropoly by zanikli a svet by už nikdy nebol takým, akým je dnes.

Milióny ľudí v ohrození

Stačilo by roztopenie jediného ľadovca, konkrétne antarktického Thwaitesu, aby sa stala katastrofa. Jeho topenie zvyšuje hladinu morí a oceánov približne o 4 percentá. Od začiatku tohto storočia z neho „zmizlo“ už viac ako 1000 miliárd ton ľadu. Ľadovec prezývaný aj ako „ľadovec súdneho dňa“ by eventuálne mohol ohroziť (odhadom) desiatky až stovky miliónov ľudí a prispieť k zániku celých komunít.

Portál Science Alert uvádza, že práve spomínaný ľadovec je akousi bariérou medzi prúdmi teplej morskej vody a ostatným ľadovcom. Pokiaľ by vo svojej funkcii zlyhal, došlo by k roztápaniu viacerých kusov ľadu, ktoré by dokázali zvýšiť hladinu vodstva až o neuveriteľné 3 metre.

Dá sa to zvrátiť?

Odborníci sa samozrejme zaoberajú vymyslením spôsobu, ktorý by mohol toto neželané topenie ľadovcov zvrátiť. Glaciológ John Moore prišiel s nápadom na montáž „gigantických závesov“, ktoré by mali dokázať zabrániť teplej morskej vode v jej podmývaní ľadovcov. Háčikom je cela celého projektu, ktorá je vyčíslená na približne 50 miliárd dolárov.

Túto potenciálnu blokáciu morských prúdov už Moore so svojím tímom testuje v malom modeli vodnej nádrže. Ak by sa zistilo, že je tento spôsob účinný, prejde sa k hľadaniu riešenia ako ho aplikovať do praxe.

Nemalé problémy

Už pilotné náklady na testovanie projektu sa pohybujú v úrovni niekoľkých tisícov, preto je otázkou, kam až sa dokáže suma za túto vychytávku vyšplhať. Vedci priznávajú, že je potrebných veľa aspektov, no na druhej strane je to len „minimálna investícia“ pre záchranu ľudstva.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Môže byť masívne zalesňovanie ekologický problém? Štúdia prekvapivo upozorňuje na jeho následky

Ďalším problémom môže byť čas. Samotní vedci nevedia, koľko času zostáva do momentu, kým sa spomínaný ľadovec roztopí. Či ide o hodiny, roky či desaťročia nie je možné určiť.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame