Môže byť masívne zalesňovanie ekologický problém? Štúdia prekvapivo upozorňuje na jeho následky

Niet pochýb o tom, že zalesňovanie plôch dokáže spomaliť prehrievanie planéty (Zdroj: Freepik/cookie_studio)

#Čo pomôže našej planéte viac než vysádzanie stromov? Veď vysadiť zeleň v „mestskej betónovej džungli“ je predsa to najlepšie, čo môžeme pre seba a (budúce generácie) urobiť. Je to ale naozaj tak? Nová štúdia, ktorá sa týka najmä Ameriky, hovorí niečo, čo ťa zaručene prekvapí…

Stopka pre globálne otepľovanie

Niet pochýb o tom, že zalesňovanie plôch dokáže spomaliť prehrievanie planéty. Čím viac zelene, tým menej „betónovej džungli“. Dáva to logiku, nie? Portál The Guardian uvádza, že masívna výsadba stromov na juhovýchode USA dokázala znížiť teplotu v krajine. Avšak, upozorňujú aj na to, že takéto zalesňovanie by mohlo pre niektoré krajiny znamenať environmentálnu pohromu.

Príčina otepľovania

Aj Spojené štáty americké, podobne ako zvyšok sveta, majú na globálnom otepľovaní svoj podiel. Dokonca sa s nimi spája takzvaná otepľovacia diera, ktorá sa vyskytuje najmä v spomínanej oblasti USA. V danej oblasti sa teploty ustálili, či dokonca klesli. A to údajne len vďaka vysadenému množstvu zelene. Potvrdila to štúdia, ktorá sa opierala o fakty z minulosti.

Podľa spomenutej štúdie by veľké zalesnené plochy by mohli zastaviť následky globálneho otepľovania. „Opätovné zalesňovanie bolo pozoruhodné a ukázali sme, že sa to premietlo do okolitej teploty vzduchu. Otepľujúca sa diera bola skutočnou záhadou a hoci to nemusí byť jediné vysvetlenie, tento výskum ukazuje, že existuje skutočne dôležité spojenie so stromami,“ vysvetľuje v štúdii Mallory Barnes, vedec z Indiana University.

Savany v ohrození

V prípade USA a ostatných rozvojových krajín je zalesňovanie určite dobrý nápad, hoci k nemu dochádza umelo. Takéto priemyselné vysádzanie zelene však nemožno robiť všade. Vedci varujú najmä horúce oblasti, ako napríklad Afriku, že by sa takýmto dobre mysleným skutkom mohol poškodiť ekosystém celého kontinentu!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Doba ľadová je na obzore: Za tento jav môže oceán, katastrofa môže prísť príliš skoro!

Ide o to, že nadpolovičná väčšina výsadby na kontinente sa orientuje hlavne na savany. Odborníci aj napriek neodporúčaniu plánujú pokračovať v projekte African Forest Landscape Restoration Initiative, ktorého cieľom je vysadiť stromy na ploche približne 100 miliónov hektárov počas najbližších 6 rokov.

Rozrastenie zelene v týchto oblastiach by pravdepodobne dokázali znížiť množstvo denného svetla, ktoré dopadá na prostredie trávnatých saván. V ohrození by sa ocitli najmä voľne žijúce zvieratá, ale napokon aj ľudia, ktorí sú od ekosystému závislí, podobne ako zver.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame