ROZHOVOR s dvojicou Bratislavčanov, ktorá prináša niečo, čo v športovom svete ešte nebolo: Poď to zažiť aj ty!

Foto: Matúš Pavlovič. Róbert Macháč

#Nezáleží na tom, či patríš k nadšencom športu alebo nie. Zamyslel si sa niekedy nad tým, koľko nezmyselného plastu sa vyrobí a následne odhodí len kvôli jednému bežeckému podujatiu? Matúš a Robo sa rozhodli behom Less Waste Run bojovať proti znečisteniu prostredia. Svoju myšlienku dotiahli do konca a v sobotu 4. mája 2019 sa na Devíne bude behať bez odpadu. Viac o tom, ako vznikla celá táto myšlienka sa dočítaš v rozhovore nižšie.

Začnime pekne od začiatku. Ako ste sa navzájom spoznali?

Ako všetci dobre vieme, Bratislava je veľmi malá. Keďže sa obaja vo voľnom čase venujeme triatlonu a behu, bola iba otázka času kedy sa stretneme. Po čase sme si sadli ako ľudia a mali sme chuť ísť do niečoho spoločného. To, čo nás najviac spájalo, je udržateľný životný štýl a chuť pomôcť.

Ako vznikol nápad usporiadať bežecké podujatie a spojiť to s ochranou životného prostredia?

Zážitok je reálna inšpirácia. Ako sme absolvovali triatlony a behy po celom svete, videli sme na vlastné oči ako za veľmi krátky čas vznikne obrovské množstvo odpadu. Aj toho, ktorý vzniknúť nemusí. Hľadali sme alternatívu a nenašli, tak sme si ju vytvorili. Beh je zároveň projekt Matúšovho štúdia na Sokratovom inštitúte, ktorý má za cieľ robiť pozitívne zmeny v slovenskej spoločnosti.

Čo všetko obnáša vybaviť takéto podujatie, poprípade, aké sú finančné nároky na to?

Obnáša to rovnako veľa práce ako každé iné športové podujatie. Okrem množstva povolení ste najmä zodpovední za to, aby sa nikomu nič nestalo a nikto nezablúdil. Ale čo je najdôležitejšie je zážitok, každý jeden si to musí poriadne užiť. A v našom prípade aj zažiť, ako v praxi funguje udržateľnosť.

Kedy ste s behom začali vy?

Už to asi ani nepočítame, ale nejaký ten piatok už beháme. Dá sa povedať, že od mládežníckeho veku, predtým sme sa každý venovali inému športu.

Foto: Matúš Pavlovič. Róbert Macháč

Venujete sa aj nejakému inému druhu športu?

Aktívne nie. Výhoda triatlonu je, že máme športy tri, na ktoré je príprava časovo veľmi náročná.

Ako chránite životné prostredie vy?

Budeme otvorení. Sme výrazne Less Waste. Tento názov nádherne odzrkadľuje aj nás dvoch. Snažíme sa žiť tak, aby sme zbytočne nezaťažovali naše okolie a planétu ďalším odpadom. Redukciu akéhokoľvek odpadu a aj separáciu vzniknutého berieme ako samozrejmosť. Rovnako, ako mať čisto vo svojom okolí, alebo hocijakom mieste, kam ideme. Obaja rovnako vyznávame trend slow-fashion, kupujeme si málo vecí, ale za to kvalitných, ktoré nám vydržia dlhšie.

Vidíte nejaký posun v myslení Slovákov v tejto oblasti?

Určite áno. Sami sme veľmi prekvapení, ako sa to rapídne posúva každým mesiacom. Viac sa o tom hovorí a čo sme radi, viac sa aj činí. Ľudia po celom Slovensku začali vo svojom okolí čistiť prírodu a robíme si našu krajinu krajšou. Sme presvedčení, že tento trend bude pokračovať. Hlavné je, aby to ľudia robili úprimne a z presvedčenia, nie ako greenwashing, lebo je to teraz hype… Práve k tomu presvedčeniu chceme ľudí inšpirovať aj my.

Ako by mohlo Slovensko reálne prispieť k ochrane životného prostredia vo svete?

Nemusíme sa baviť o Slovensku. Hovorme o jednotlivcoch. Ak každý z nás začne žiť „Less Waste“ a len trošku pomôže, dopad môže byť obrovský aj v takej krajine ako je Slovensko. Treba rovnako poznamenať, že na Slovensku máme aj špičkových vedcov, ako napríklad profesor Pavel Alexy. S ďalšími ľudmi vyvíjajú kompostovateľné bio plasty 2. generácie, vyrobené z obnoviteľných zdrojov, ktoré majú schopnosť sa rozložiť aj mimo priemyselnej kompostácie. Zároveň sú však viacnásobne použiteľné – vracajú sa do obehu a teda spĺňajú princíp cirkulárnej ekonómie, na ktorú zatiaľ pomaličky svet prechádza.

Ale ak sa predsa bavíme na úrovni Slovenska, tak náš potenciál je práve v tom, že sme malá krajina s neuveriteľne krásnou prírodou, respektíve biodiverzitou. To znamená, že na malom území máme veľmi pestrú škálu prírodných krás. Našou úlohou je zmenami zdola aj zhora ukázať svetu, akými inovatívnymi spôsobmi si ju dokážeme zachovať a chrániť. A práve tým, že sme malá krajina, máme potenciál tieto zmeny pomerne rýchlo aplikovať na celom Slovensku a ukázať to nielen turistom, ale aj predstaviteľom iných krajín. Chce to len zmenu myslenia. Netreba robiť extra navyše, ale inak.

Patríme podľa vás v tomto k vyspelým krajinám?

Určite existujú krajiny, ktoré si svoju prírodu a prostredia vážia viac ako my. Nebudeme si klamať, v aktuálnom rebríčku eko-inovátorov sme zatiaľ v spodnej tretine z krajín EU. Slováci majú trend dlhšie o niečom hovoriť ako to začať ihneď realizovať. Avšak keď sa už nadchnú vie to mať skvelé výsledky. Vidíme to tak, že sa nachádzame v transformácii z hovoreného slova do činov.

Foto: Matúš Pavlovič. Róbert Macháč

Beh sa uskutoční 4.5. na Devíne. Čo urobíte ak uvidíte nejakého účastníka napríklad s plastovou fľašou, napomeniete ho?

Nie. Minimálne ak uvidíme, že si do svojej plastovej flašky načapoval vodu. Ak si kúpil novú flašku, vypil a zahodil, bude to síce škoda, ale strieľať nebudeme. Ak chcete ľudí niečo naučiť, nemôže to byť silou a ani aroganciou. Chceme im na jasných a sympatických príkladoch ukázať, že sa to dá. Ak hovoríme o vode a fľaškách, na našom behu budeme používať cisternu a vratné zálohovateľné poháre a účastník behu (prvých 200 registrovaných bežcov) dostane znovu použiteľnú nádhernú BPA free flašku.

Prečo padla voľba práve na Devín?

Výber podliehal viacerým faktorom. Chceli sme pekný štart, prírodnú trať, ktorá v tomto prípade bude popri krásnych lužných lesoch a rieke Morave. Zároveň sa beží opačným smerom ako na behu na Devín Bratislava. V neposlednom rade sme túžili spraviť cezhraničný beh, čo nám táto trať umožňuje. Devín je taktiež prostredie, kde môžu bežci zostať aj po behu a užívať si príjemné prostredie s priateľmi či rodinou, ktorí ich prídu podporiť na beh.

Každý má na výber z dvoch tratí – 6 a 12 km. Ako sa čo najlepšie dá pripraviť na zabehnutie takejto dĺžky?

Stačí pravidelný tréning, avšak takéto dĺžky zvládne každý zdravý človek, ktorý má aspoň základnú kondíciu. Na trati budú občerstvovacie stanice a dobrovoľníci, ktorí v prípade potreby radi pomôžu. Preto sa netreba báť a treba si prísť užiť deň plný športu a zábavy a nových informácií o ekológií.

Je to vhodné aj pre úplných amatérov?

Samozrejme. Pre celú rodinu, bez rozdielu výkonnosti a veku. Na trati nie je ani žiadne prevýšenie, takže sa naozaj nie je čoho báť.

Foto: Matúš Pavlovič. Róbert Macháč

Je pripravená aj nejaká odmena pre výhercu? Ak áno, aká?

Výherca je pre nás každý kto dobehol. Takže prvým 200 registrovaným bežcom bude odovzdaná hodnotná a znovu použiteľná fľaša, ktorú môžu používať počas celého roka. Pre ostatných sme pripravili zdravú kašu plnú dobrôt alebo čerstvé smoothie plné vitamínov a živín. Pre samotných víťazov vekových kategórií sú pripravené balíčky v koncepte Less Waste – niečo čo nezahodia hneď po darovaní, alebo nebude mať využitie.

Na aký sprievodný program sa môžu účastníci a návštevníci tešiť?

Po dobehu na nich bude čakať EXPO zóna, kde naši partneri behu odprezentujú ako sa aj firmy a spoločnosti môžu správať zodpovedne voči planéte. Snažili sme sa priniesť aj kúsok edukácie na športové podujatie. Taktiež, budeme sa snažiť o čo najviac edukačných aktivít, ktoré aktuálne doťahujeme.

Prečo by sa ľudia mali zúčastniť práve vášho podujatia? Čím iným je špeciálne okrem toho, že im neponúknete reklamné predmety v igelitkách alebo plastové fľaše?

Spájame koncept edukácie, udržateľného športu a zábavy. Ľuďom chceme dať zážitok z toho, že sa už len svojou účasťou stanú ambasádormi udržateľného životného štýlu a budú si ho môcť vyskúšať v praxi, nielen na podujatí, ale aj vo svojich životoch. Beh sa bude navyše konať v krásnom prostredí popri rieke Morava, tí ktorí pôjdu 12 kilometrovú trať, budú mať ďalší vizuálny zážitok aj prebehom cez dve dominanty – Cyklomost slobody a rakúsky zámok Schlosshof. Mnohokrát práve atmosféra a zážitok z podujatia zohráva 90% hodnoty. A práve na to vsádzame.

Foto: Matúš Pavlovič. Róbert Macháč

Registrujete záujemcov o túto udalosť aj zo zahraničia?

Áno, kontaktovali nás aj zahraničné médiá. Zistili, že športové podujatie sa dá robiť aj inak. Taktiež sa nám prihlasujú aj zahraniční bežci pôsobiaci na Slovensku: Píšu nám pozitívne ohlasy, čo nás samozrejme teší.

Uvažujete už teraz nad tým, že by ste takéto podujatie robili pravidelne?

Samozrejme. Už teraz máme výborné ohlasy, ktoré nás posúvajú vpred. Rovnako už teraz vieme, že budeme pomáhať na rôznych zaujímavých podujatiach s konceptom bezodpadovej organizácie. Túto myšlienku chceme šíriť, až kým sa nestane štandardom.

Odporúčame