Jakub vytvoril neďaleko Bojníc unikátne ubytovanie na motívy Harryho Pottera: Niektoré rekvizity má z Londýna, iné vyrobil sám!

Rokfort v oblakoch

Unikátny Rokfort v oblakoch nájdeš v Slovenskej obci Čavoj (Zdroj: Rokfort v oblakoch)

#Ak si aj ty ako malý čakal na list z Rokfortu, ktorý nikdy neprišiel, môžeš si aspoň čiastočne splniť svoj čarodejnícky sen. A to vďaka 26-ročnému Jakubovi Kovaličkovi, ktorý vytvoril unikátny Rokfort v oblakoch. Nájdeš ho v slovenskej obci Čavoj, neďaleko Bojníc. Krásna príroda, ktorá ukrýva nápaditú stavbu v „oblakoch“ inšpirovanú Harrym Potterom, je skvostom široko ďaleko! Ubytovanie v domčeku je celoročne k dispozícií, a teší sa veľkému záujmu fanúšikov, ktorí si túžia skúsiť magický život na vlastnej koži!

Jakub premyslel svoj projekt do posledného detailu. V písomnej komunikácii s nami dokonca vystupoval ako Albus Dumbledore! Mladý šikovný Slovák nám priblížil svoj sen o čarodejníckej škole i zákulisie výstavby tejto slovenskej rarity. Ak si fanúšik ságy o malom chlapcovi menom Harry Potter, určite čítaj ďalej.

Predpokladáme, že máš veľmi dobrý vzťah k ságe o Harrym Potterovi. Ale predsa len, odkedy patríš k fanúšikom?
Áno, samozrejme. Môj vek už aj trošku napovedá, že v priebehu môjho útleho detstva postupne vychádzali filmy o mladom čarodejníkovi. Úplne som tejto ságe prepadol tak ako asi drvivá väčšina detí, ktorá verí v kúzla a mágiu a sníva a ideálnom svete, akým Rokfort bol aj stále je. Behal som po dedine s prútikom, s bratom sme na seba vrhali rôzne kúzla a snívali, že jedného dňa aj nám príde taký list ako vtedy Harrymu. (smiech)

Jakub v detstve tiež čakal na list z Rokfortu (Zdroj: Rokfort v oblakoch)

Kým bol podľa teba Jakub Kovaliček predtým, než vznikol tento projekt, a kto je dnes?
Jakub bol nenáročný chalan, ktorý vyrastal na skromnej Orave, v skromnej mladej rodine. Následne sme sa presťahovali do Bánoviec, rodičia začali podnikať v stavebníctve, takže už od mala som vnímal, že stavbárčina je môjmu srdcu blízka podobne ako svet podnikania, ktorý je veľmi náročný. Začal som tomu rozumieť vďaka rodičom, ktorí boli väčšinu svojho života v stresujúcom prostredí.

Z toho som si zobral veľmi veľa. A podobne si nemálo nakladám na plecia, pretože táto snaha zabezpečiť svoju rodinu, alebo sa minimálne o to snažiť namiesto ponocovania v kluboch, sa vo mne zapísala veľmi silno. Už teraz sa venujem niekoľkým odvetviam. Do tohto ešte pribudol Rokfort, ale mne to nevadí. Hovorím si, kedy viac vládať, ak nie teraz, keď je človek mladý.  

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kedysi boli ženy menejcenné a nesmeli ani voliť: Ako sme bojovali a s čím zápasíme dnes?

Čo stálo za nápadom vytvoriť Rokfort v oblakoch?
Keďže mám vyštudovanú stavebnú školu a taktiež sa venujem 3D návrhom, nejaký zmysel pre kreativitu som musel zapojiť. A tak som sa dlhé dlhé desiatky hodín po práci snažil navrhnúť niečo, čo by bolo možno iné. Niečo, čo zatiaľ Slovensko nemá. 

Samozrejme, že existuje veľa pekných domčekov. Ale prečo nevytvoriť niečo odlišné, niečo, čo (aspoň podľa mojich informácií) zatiaľ nie je ani vo svete. Prečo by to nemohlo vzniknúť práve tu na našom malebnom Slovensku? Teraz môžeme konečne povedať: Toto sme tu mali prví my a nič nekopírujeme. (úsmev)  

Rokfort v oblakoch leží naozaj na krásnom mieste (Zdroj: Rokfort v oblakoch)

Podieľal si sa na projekte sám, alebo si mal pomocníkov?
Samozrejme, takéto niečo nie je reálne možné urobiť v réžii jedného človeka. Napríklad, na konštrukciu krovu som musel zavolať na pomoc chlapov s technikou z našej stavebnej firmy. Veľakrát sme začínali o šiestej ráno a končili za tmy pred deviatou.

Dalo sa to určite urobiť oveľa rýchlejšie, lacnejšie a celkovo jednoduchšie, ale to by som išiel proti svojmu presvedčeniu. Len samotné schody sme spoločne piati chlapi zhotovovali päť až šesť dní. Sú tam totiž použité staré zložité tesárske spoje, pretože som to nechcel mať samú skrutku. Tam sme sa potrápili aj s takýmto detailom (smiech).

Čo hralo hlavnú rolu vo výbere lokality?
Výber lokality bol pre mňa kľúčový. Určite som nechcel mať projekt, ktorý som v mojej hlave už vtedy s nádejou vnímal ako zaujímavý, umiestniť len tak hocikde. Toto je premyslené do detailu – tak, ako som robil celý domček. Po obhliadke asi 30 lokalít som konečne našiel veľmi pekný pozemok v obci Čavoj, v ktorej má naša rodina aj chatu. Začal som robiť návrh, kde čo a ako dať, aby to pekne vyzeralo a aby to pochopiteľne bolo v poriadku aj po statickej stránke.

Urobil som projektovú dokumentáciu, podľa ktorej som to začal postupne dávať dokopy, veľa vecí v interiéri, ako nábytok, postele, obrazy a linka. Takisto šindle v exteriéri, ktorých je približne tritisíc. Mnohí z rodiny sa ma veľakrát pýtali, načo si to tak komplikujem, veď nikto by to takto nerobil. Ale ja som vedel, respektíve dúfal, že ľudia túto mravčiu prácu v každom ohľade ocenia. A teda, zatiaľ oceňujú. (smiech)

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vybitá autobatéria ťa už neprekvapí: Ako sa o ňu starať, aby dlho vydržala?
Unikátny domček získal obrovskú popularitu (Zdroj: Rokfort v oblakoch)

Kde presne sa teda domček nachádza?
Podľa mňa je Rokfort situovaný vo veľmi peknej lokalite. Je pol hodiny cesty na diaľnicu D1, v dosahu sú napríklad aj Čičmany, ZOO Bojnice a zámok, kúpalisko či priehrady. Takže veľa ľudí, ktorí k nám prídu, má presný rozvrh plánov, čo v ktorý deň navštívia (úsmev). O samotnom výhľade na nádhernú prírodu o siedmej večer pri západe slnka, s pohárom vína a v blízkosti milovanej osoby ani nehovorím. 

Prezradíš nám nejaké zákulisné pikošky z výstavby a zo zariaďovania Rokfortu?
Ako som spomínal, všetko interiérové vybavenie som sa snažil vyrábať v dielni po večeroch sám. Milujem vôňu dreva a prácu s ním, napríklad aj techniku opaľovania. Ale čo sa týka špecifických rekvizít, ako napríklad prehadzovačka, na tú som z Londýna čakal takmer štyri mesiace, keďže ju bolo dosť ťažké zohnať.

Čarodejníci v Rokforte nájdu napríklad aj zlatú strelu alebo Nimbus 2000, ktorý som taktiež vlastnoručne vyrobil. A neraz som si povedal, že tam ten nimbus asi nebude, keďže vyrezávanie presne do toho tvaru a ohýbanie oceľových nožičiek či tvorba z prútia boli veľmi zdĺhavými a náročnými procesmi (smiech).

Čaro Rokfortu spočíva aj v detailoch (Zdroj: Rokfort v oblakoch)

Tento unikát sa aspoň na chvíľu stáva domovom mnohým čarodejníkom žijúcim vo svete muklov. Očakával si taký záujem, akému sa v súčasnosti Rokfort v Oblakoch teší?
Takýto záujem som naozaj vôbec nečakal! Veľmi ma však prekvapilo, že na Slovensku máme až toľko čarodejníkov, ktorí by takéto niečo chceli vyskúšať. Zo začiatku to bolo aj 30 – 40 telefonátov a približne 70 až 80 mailov denne. Priznám sa, veľmi ťažko (až nemožne) som to stíhal popri inej robote.

Ľudia sa pýtali, či sa dá v Rokforte aj ubytovať alebo to je len pre mňa. Chceli sa prísť pozrieť a podobne… Našli sa aj takí, ktorí mi len napísali, že sú extrémne radi za to, že takéto niečo vyrástlo zo všetkých krajín sveta ako prvé práve na Slovensku. Takýto feedback veľakrát dostávam dodnes. Veľmi ma teší, že ľudia to vedia oceniť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KRIMI PRÍPADY Kliatba, krvavé sušienky a mydlo z ľudí: Žena vraždila, aby ochránila syna

Koľko ľudí sa v domčeku naraz ubytuje? Prípadne, akým ľuďom je určený?
Domček je určený najmä pre rodinu s deťmi, keď chcú rodičia svojim ratolestiam pripraviť krásny zážitok, prípadne aj pre partnerov, ktorí chcú svojej polovičke dopriať veľkú romantiku na pokojnom mieste. Čiže určite sa tu neubytujú štyri dospelé osoby, ani si tu neusporiadate veľké oslavy.

Nádherný pohľad priamo z postele (Zdroj: Rokfort v oblakoch)

Musia sa hostia pripraviť na nejaké obmedzenia? Ako je to s vodou a hygienou „v oblakoch“?
Ak sa k nám ľudia budú chystať, samozrejme, si treba uvedomiť, že nejde o klasické ubytovanie, akých sú na Slovensku a vo svete tisíce. Ide o zážitkový pobyt, ktorý má človeka práve vytiahnuť z každodennej rutiny, možno až nudy. Je určený každému, kto chce zažiť niečo, na čo bude spomínať ešte dlho.

A keďže domček leží za dedinou v jednom z lazov pri lese, bolo nemožné dotiahnuť sem napríklad vodu. Ale snažili sme sa to maximálne ľudom uľahčiť, hosťom nosíme čerstvú horskú čavojskú pitnú vodu, tiež vodu pre exteriérovú kempingovú sprchu, ak by ju niekto chcel využiť. Všetky bližšie informácie ľudia nájdu na našej stránke, prípadne nám môžu pokojne napísať alebo zavolať.

Máš nejakú úsmevnú či bizarnú príhodu s hosťami?
Čo sa týka príhod, v talóne máme skôr úsmevné a milé než bizarné. Veľakrát k nám chodia hostia, ktorí sú doslova potetovaní (s tematikou Harryho Pottera), detičky často plačú, keď už musia ísť domov a rodičia sa ich snažia naložiť do auta (smiech).

Našli sa ľudia, ktorí mali svadbu v takomto štýle, dokonca jeden pán z Čiech vymyslel ozaj originálnu žiadosť o ruku. Našťastie, budúca nevesta povedala áno. Drvivú väčšinu tvoria skutočne len krásne zážitky.

Nechýba ani typické potterovské auto (Zdroj: Rokfort v oblakoch)

Plánuješ vybudovať viacero Rokfortov po Slovensku, alebo bude tento jedinečný?
Čo sa týka ďalších projektov, určite zatiaľ ostanem pri tomto jednom. Pre mňa nie je cieľom urobiť veľa jednoduchých domčekov, ale radšej takýto, myslím si, že originálny.

A taktiež, ako jediný je kompletne zateplený, s plastovými oknami, kachľami a robený do posledného detailu množstvo mesiacov. Keď sa takéto veci sčítajú, uvedomíte si, že je to naozaj náročný projekt, a to po finančnej aj pracovnej stránke.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame