Reštaurácia Fatcat prepája slovenskú a ázijskú kuchyňu: Čo by si povedal na Kimchi Szegedín?

Reštaurácia ponúka ultimátne prepojenie ázijskej a slovenskej kuchyne (Zdroj: FATCAT/osobný archív)

#Malá rodinná reštaurácia s unikátnym konceptom vyrazí dych aj tebe. Fatcat založil Riško (spolu so svojou manželkou Katkou), ktorý je zároveň šéfkuchárom tohto netypického podniku. Reštaurácia ponúka ultimátne prepojenie ázijskej a slovenskej kuchyne, ktoré ťa dostanú do kolien.

Ochutnáš toto nezvyčajné prepojenie odlišných kuchýň v podobe Kimchi Szegedínu, či si skôr pochutíš na rolke Surf & Turf (jemne pikantný uramaki sushi špeciál s držkami v tempure a majonézou s halászlé emulziou)?

Koncept reštaurácie je pomerne netradičný, keďže prostredníctvom jedla prepájate dve odlišné kultúry. Ako vznikol prvotný nápad vytvoriť niečo takéto?
Riško: Prvotný nápad vznikol pri tvorbe menu ešte v Záhorskej Bystrici, kde sme fungovali len ako donáška sushi. Mám rád ázijskú kuchyňu a tradičné veci pretvorené do moderného umenia. Za konceptom teda stojím ja, ale do finálnej podoby som ho priviedol spolu s kuchárom a kamarátom Milanom Slámom.

Miňo má strašne rád slovenskú a ázijskú kuchyňu rovnako ako ja, a tak sme si povedali, že spravíme fúziu dvoch kuchýň nášmu srdcu blízkych.

Nemali ste obavy ísť do niečoho takého na Slovensku? Predsa len, „Ázia“ tu je už pomerne rozšírená a nezvyčajným kombináciám sa zvyčajne ľudia bránia…
Katka:
Samozrejme, obavy sú vždy a najmä vtedy, ak do projektu investujete všetky svoje úspory a ešte sa aj zadlžíte. Keby sme však o svojom projekte neboli presvedčení, nešli by sme doň. A dovolíme si tvrdiť, že náš nápad slovensko-ázijskej fúzie je na Slovensku unikátny.

Sushi podľa Fatcat (Zdroj: Osobný archív/Fatcat)

V čom pre vás spočíva filozofia tohto konceptu netradičných chutí?
Katka:
Tu asi najlepšie za nás hovorí náš názov Fatcat Lab., keďže sme mali chuť vymýšľať a skúšať z Fatcat Sushi Delivery vznikol názov Fatcat Lab., a teda skratka z Fatcat Laboratory.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Veľa zábavy za málo peňazí: Tieto športiaky kúpiš za menej ako 4000 eur!

Čiže chceme vymýšľať a skúšať nové chute a prinášať tak našim zákazníkom netradičné kulinárske zážitky v príjemnom prostredí so cyber-punkovým nádychom.

Instagram máte plný tradično-netradičných kombinácií. Je niečo, pri čom ste už boli „na vážkach“, či to nie je už príliš?
Riško:
Naše jedlá vždy poctivo pripravujeme, ochutnávame a vylepšujeme až dovtedy, kým nie sme s nimi maximálne spokojní my sami. Takže niečo, čo môže byť pre niekoho príliš, pre nás nemusí. Vždy však veríme, že naše jedlá budú rovnako chutiť aj našim zákazníkom a nájdu si svojich fanúšikov.

Je nejaké jedlo, ktoré si aj napriek svojej inakosti získalo fanúšikovskú základňu?
Riško:
Je ich niekoľko, napríklad Katsu Sando, Kari Paprikáš, Kimchi Szegedín či Fazuľový prívarok Garam Masala. Nie všetky však stále nájdete v našom menu.

Aktuálne fungujeme spôsobom, že v menu máme menej stálych položiek a každý týždeň pripravujeme nové slovensko-ázijské špeciály v obmedzenom počte, ktoré ponúkame len do vypredania. Ak ich teda zákazník chce skúsiť, je dobré sledovať nás na Instagrame a poznať ich medzi prvými.

Vo Fatcat ješ aj očami (Zdroj: Osobný archív/Fatcat)

Čo je bestsellerom vo vašom jedálneho lístku?
Katka:Z teplej kuchyne máme viac bestsellerov – Bravčové Bao, Tonkotsu Ramen a Kimchi Szegedín. Rovnako obľúbené je však aj naše sushi, kde je náročnejšie špecifikovať len jednu sushi rolku, ale z dlhodobého hľadiska je to Uramaki s tuniakom a hľuzovkou.

Čo považujete za svoju najväčšiu špecialitu, ktorá sa kedy objavila vo vašej ponuke?
Riško:
Povedal by som, že z fúzie je to opäť Kimchi Szegedín. Ukrýva v sebe kimchi pripravené zo stupavského zelé, domácu bao žemľu naplnenú mäsom z kopaničiarskej sviňky, espumu zo zakysanky a pohánku. Bol medzi prvými jedlami, pre ktoré sme boli rozhodnutí, že budú figurovať na našom jedálnom lístku, a okamžite si získal svojich fanúšikov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 otázok pre Mojmíra Procházku: Fejkovými reportážami dostáva ľudí do kolien, čo mu pomáha zvládať hejty?

A to, čo je našou špecialitou od našich začiatkov, je sushi. Najmä sushi z rýb tuniaka modroplutvého a Hamachiho, ktoré berieme od renomovaných dodávateľov a ryby sú tak zaručene najvyššej kvality.

Je náročné vybrať správnych dodávateľov pre takúto reštauráciu?
Riško: Keďže kvalitné a čerstvé suroviny sú pre nás základom, nie je to jednoduché. Našťastie máme výborných dodávateľov, s ktorými máme dlhodobú spoluprácu.

Primárne sa snažíme suroviny brať od lokálnych dodávateľov, ako vajíčka, zeleninu a ovocie od domácich chovateľov a pestovateľov zo Stupavy, mikrobylinky od našich kamarátov z Microgreens Slovakia, hovädzie mäso z Farma Kuchyňa, bravčové mäso od výrobcu Kopaničiarska sviňka a kuracie od chovateľa Nemšovské kurča.

Keďže však niektoré suroviny na Slovensku nezoženieme, máme aj zahraničných dodávateľov, ako je napríklad dodávateľ tuniaka modroplutvého Balfégo, ktorý je poprednou svetovou spoločnosťou v oblasti lovu, kŕmenia, štúdie a predaja tuniaka modroplutvého.

Dodávateľov surovín si starostlivo vyberajú (Zdroj: Osobný archív/Fatcat)

Dobré jedlo je zásluhou kvalitného personálu. Podľa akých kritérií si vyberáte zamestnancov? Je nejaká špeciálna požiadavka, ktorú musia spĺňať?
Katka:
Ako sa nám už viackrát potvrdilo, jednou z najťažších vecí je zohnať kvalitný personál, ktorý udrží nami nastavenú kvalitu jedál a služieb, akú chceme našim zákazníkom ponúkať.

Pozeráme sa najmä na skúsenosti, vystupovanie a prvotné vzájomné sympatie. Podarilo sa nám zostaviť skvelý tím ľudí, ale stále zháňame šikovných čašníkov, takže ak o niekom viete, nech sa nám určite ozve na Instagrame alebo napíše na mail (úsmev).

Byť úspešným vo svete gastronómie môže byť niekedy fuška. Čo považujete vy za to najťažšie?
Katka:
Náročné boli najmä začiatky, či už po finančnej alebo časovej stránke. Nie je to však jednoduché ani teraz. Ak chcete, aby podnik fungoval podľa vašich predstáv a zákazníkom chcete poskytovať kvalitné služby, je v začiatkoch nutné v prevádzke tráviť čo najviac času.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Martin Harich ako ho nepoznáš: Cestovanie je liek, najradšej kráčam sám s batohom do neznáma

Niekedy, žiaľ aj na úkor súkromia a voľného času. Snažíme sa však vybudovať tím ľudí, na ktorých sa vieme a budeme vedieť v budúcnosti spoľahnúť.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame