Michal navštívil raj surferov v Južnej Amerike: Salvádor je bezpečný, no platenie tu má jeden háčik

Michal Herlík

Michal precestoval takmer celý Salvádor (Zdroj: Archív MH)

#Miluje všetko latino – krajiny, hudbu, tanec, jedlo, ľudí, jazyk aj festivaly. Cestovateľ, fotograf, dokumentarista, dobrodruh, zberateľ a španielčinár Michal Herlík vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu. Dianie vo svete, geopolitika, história a geografia ho vždy zaujímali, jeho najväčšou vášňou je však objavovanie nových krajín a ich kultúr.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Michal Hertlík (@michalhertlik)

Láska k Latinskej Amerike

Michal sa vďaka znalosti španielskeho jazyka cíti doma hlavne v Latinskej Amerike, ktorú má takmer celú precestovanú. Videl už Venezuelu, Kubu, Mexiko, Bolíviu, Čile, Argentínu, Uruguaj, Paraguaj, Brazíliu, Ekvádor aj Nikaraguu. Ktoré krajiny si zamiloval najviac a prečo? Posledné tri, ktoré som navštívil, a síce Salvádor, Nikaraguu a Ekvádor. Zamiloval som si ich asi najmä preto, že som v nich strávil najviac času a najintenzívnejšie sa mi ich podarilo preskúmať, zdokumentovať a preniknúť pod povrch miestnej kultúry,“ vraví.

Na svojej poslednej ceste do Latinskej Ameriky strávil najviac času v neokukanom Salvádore. O krajine, ktorá kedysi patrila k najnebezpečnejším na svete a ktorá prešla nevídaným prerodom, sme už písali. Mladý, iba 41-ročný prezident Nayib Bukele, poslal desiatky tisíc členov smrtiacich gangov do väzenia a zaviedol kryptomenu bitcoin ako oficiálne štátne platidlo.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Michal Hertlík (@michalhertlik)

Ideálne miesto pre digitálnych nomádov

Michal vraví, že bitcoin zdvihol povedomie o Salvádore na celom svete, no keďže nemal aplikáciu, ktorá platbu kryptomenou umožňuje, sám túto technologickú novinku neodskúšal. „Ľudia si všeobecne myslia, že sa s ním dá platiť všade, keďže ide o oficiálnu menu. Realita? Bitcoinom sa síce dá kúpiť jeden banán či avokádo, no iba na vybraných miestach, kde menu akceptujú. Takých miest je v krajine pramálo, nachádzajú sa najmä v hlavnom meste, vo väčších mestách a v turistickej oblasti Surf City,“ vysvetľuje.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Seriál Pán profesor: Čo na ňom najviac milujeme a kedy uvidíš ďalšie časti?

V Salvádore strávil celý mesiac a hovorí, že v súčasnosti ide o bezpečnú krajinu. Kam by v krajine poslal digitálneho nomáda, mladú rodinku a sólo cestovateľku? „Digitálneho nomáda by som poslal na juh od hlavného mesta, smerom k pobrežnej oblasti, kde sa nachádzajú tie najznámejšie a najturistickejšie pláže ako El Tunco, El Sunzal, El Zonte, El Majahual,“ radí Michal. „Všetky nájdeš okolo mesta La Libertad v časti zvanej aj Surf City. Ide o projekt súčasnej vlády na podporu cestovného ruchu, zvlášť surfovania, rozvoja pláží, hotelov, reštaurácií a celkovej infraštruktúry. V tejto oblasti sa koncentruje najviac turistov a dá sa tu platiť aj spomínaným bitcoinom, takže digitálny nomád by sa tu podľa mňa cítil veľmi príjemne.“

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Michal Hertlík (@michalhertlik)

Pohostinní a srdeční Salvádorčania

„Mladú rodinku by som poslal na Cestu kvetov a potom ešte ďalej do dedinky Chalchuapa, ktorá v sebe ukrýva najväčšiu mayskú pyramídu na území Salvádoru. Po návšteve mayských ruín sa cez jedno z najväčších miest Santa Ana dá krásne dostať až k jazeru Coatepeque, ktoré je obľúbenou dovolenkovou destináciou miestnych. Nájdeme tam celé rodiny s deťmi vo víre zábavy,“ dodáva Michal. „Sólo cestovateľke by som odporučil prejsť si všetky vyššie menované miesta, ale preniknúť aj hlbšie do salvádorskej kultúry prostredníctvom menej poznaných miest, dedín, prírodných krás či bývania priamo u domácich v ich príbytkoch. Salvádorčania sú veľmi pohostinný a dobrosrdečný národ, takže v ich domovoch sa budeš cítiť veľmi útulne.“

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame