Príbeh kryptomien: Spoznaj históriu Bitcoinu a dôvody, ktoré ovplyvňujú jeho cenu

bitcoin

Prečítaj si, ako vznikla prvá kryptomena Bitcoin (Zdroj: Unsplash/executium)

#Najpopulárnejšia kryptomena na svete oslávi koncom októbra svoje 13. narodeniny. Čo odštartovalo jej príbeh, prečo je bitcoin vzácny „materiál“ a čo spôsobuje prudké zmeny jeho ceny?

Kde bolo, tam bolo

Bitcoin vznikol v roku 2009 na krídlach ekonomickej recesie. Túžba po paralelnom a samostatnom elektronickom peňažnom systéme spojila už v minulosti množstvo osudov, no ako prvej kryptomene sa podarilo vďaka prvým kryptonadšencom a nebojácnym investorom presadiť práve bitcoinu.

Všetko odštartoval tento dokument z roku 2008, ktorý detailne popisuje fungovanie block-chain technológie a samotnej kryptomeny. Pod dokumentom je podpísaný vynálezca Satoshi Nakamoto. Ide, samozrejme, o pseudonymum a reálne meno človeka, ktorý za bitcoinom stojí, dodnes nepoznáme. Médiá špekulujú aj o tom, či ide o krycie meno jedného človeka alebo celej skupiny ľudí. Bitcoin ako menu bolo oficiálne možné zakúpiť od 3. januára 2009.

Duplikát či falzifikát? Nehrozí

Pri spustení predaja novej kryptomeny jej tvorcovia stanovujú množstvo parametrov. Koľko mincí bude dostupných, pravidlá nákupu a predaja, ako možno vyťažené mince pridať na trh, a podobne. Všetky parametre sú vopred stanovené a nemožno ich zmeniť. Maximálny vydaný počet mincí bitcoinu je stanovený na 21 miliónov kusov a viac ich nikdy nebude.

Experti hovoria, že práve z týchto dôvodov považujú bitcoin za jednu z najbezpečnejších dlhodobých investícií. Pravidlá, ktorými sa bitcoin dodnes riadi, vznikli pred rokmi a žiadna vláda, a dokonca ani Satoshi, na ne dnes nemajú žiaden vplyv. Bitcoin navyše nemožno duplikovať ani sfalšovať! Toto všetko z neho robí skutočne vzácnu „komoditu“.

Je bitcoin nové zlato?

Porovnanie so zlatom preto nie je celkom na mieste. Každý deň sa vyťaží množstvo novej rudy, ktorá vstupuje na trh, raz za čas sa tiež niekde na svete objaví nové nálezisko zlata. Okrem toho, v porovnaní so zlatom možno bitcoin omnoho jednoduchšie skladovať aj s ním obchodovať. Pri presune zlata potrebuješ ochranku a obrnený transport a bude ťa to stáť množstvo peňazí. Bitcoin možno zaparkovať napríklad aj na nenápadný USB kľúč.

Trh ženú emócie aj sociálne siete

Ako vysvetľujú jeho zakladatelia, bitcoin vznikol ako náhrada elektronických peňazí. Masové používanie kryptomien na platby v obchodoch však tak skoro nehrozí. Môže za to jednoduché vysvetlenie — nestálosť trhu.

Neoplatilo by sa to obchodníkom, ani zákazníkom. V jeden deň ťa môže káva pri platbe v bitcoinoch vyjsť na 3 eurá, v iný až 30 eur, v ďalší len 60 centov. Takáto vrtkavosť v hodnote bitcoin podľa expertov odpisuje v jeho ambícii nahradiť elektronické peniaze.

Dôvodom tejto nestálosti je fakt, že trh ešte nie je dospelý. Obchodníkov poháňajú emócie, ale aj strach či chamtivosť, takže na trhu dodnes vidno extrémne reakcie, citlivé na každú novú reguláciu. No a potom sú tu aj sociálne siete, prostredníctvom ktorých ovplyvňuje svet kryptomien už aj Elon Musk. Odborníci vysvetľujú, že ľudia nakupujú bitcoin nie pre to, aby ho míňali za bežné nákupy v supermarkete, ale podobne ako zlato či diamanty, ako dlhodobú investíciu.

V ďalšej časti série o kryptomenách ti prezradíme, ako si možno bitcoin vyťažiť a čo ťažba kryptomien znamená.

Investoval si už do kryptomien? Napíš nám svoj názor na túto tému do komentára!

Zdroj: hashtag.sk, time.com, investopedia.com
Odporúčame