Takto to vyzerá v krajine, kde funguje bitcoin ako oficiálne platidlo: Vznikne nové mesto Bitcoin City?

Zdroj: YURI CORTEZ/AFP via Getty Images

#Všetko sa začalo nenápadnou pomocou zo zahraničia. Anonymný americký investor poslal do zabudnutej pobrežnej salvadorskej dedinky El Zonte bitcoinový príspevok v hodnote 100-tisíc dolárov, aby naštartoval miestne sociálne programy. Z dediny na konci sveta, ktorú dnes volajú „Bitcoin beach“, sa tak stal domov jedného z najväčších krypto-experimentov vôbec. Krajina El Salvador, v ktorej sa pokroková dedinka nachádza, medzičasom adoptovala bitcoin aj ako svoje oficiálne platidlo. Ako to zmenilo životy bežných ľudí?


Žijeme v časoch ekonomickej krízy: Čo to je a prečo o nej tak často počúvaš?


Najcoolovejší diktátor

El Salvador sa v septembri 2021 stal prvou krajinou na svete, v ktorej je bitcoin (po boku amerického dolára) oficiálnym platidlom. Vláda prinútila všetky miestne podniky akceptovať platby aj v kryptomene a aby im túto zmenu uľahčila, vybudovala po celej krajine viac ako 200 bitcoinových bankomatov. Spustila aj digitálnu peňaženku Chivu. Aby naštartovala bitcoinovú ekonomiku, do peňaženky dokonca pripísala každému občanovi El Salvadoru bitcoiny v hodnote 30 dolárov.

Prezident Nayib Bukele hovorí, že zo 6 miliónov obyvateľov peňaženku po viac ako polroku použila už takmer polovica. Bukele, ktorý sa na svojom Twitteri sám ironicky nazval „najcoolovejším diktátorom na svete“, má len 40 rokov, ležérny šatník a komunikáciu šéfa technologického startupu.

Podľa Nayiba je bitcoin šancou zmeniť imidž krajiny z chabej ekonomiky ovládanej gangovým násilím na progresívny domov inovácií. Domáci majú podľa neho prevodmi v kryptomene ušetriť na drahých bankových poplatkoch.

Prezident sa domnieva, že ak bude jediné percento všetkých bitcoinov investované v El Salvadore, zvýši to hrubý domáci produkt o 25 %. V snahe prilákať krypto nadšencov zašiel ešte ďalej, keď každému, kto do krajiny investuje aspoň 3 bitcoiny, na oplátku ponúkne v El Salvadore trvalý pobyt. Okrem daňových úľav krypto investorov v El Salvadore čaká „krásne počasie, surferské pláže svetovej kvality aj výhodné nehnuteľnosti priamo pri mori“.

Surfer na pieskovej pláži v El Zonte.
Dedinka El Zonte vyzerá skutočne ako raj na zemi (Zdroj: Unsplash.com/Erick Chévez)

Vyzerá to nádejne

Podľa posledných prieskumov až 7 z 10 Salvadorčanov nesúhlasí s bitcoinom ako oficiálnym platidlom. Ani podľa ekonómov tento celonárodný experiment s bitcoinom nemusí dopadnúť dobre. Domáci prezidenta už dnes kritizujú, že vláda míňa na kryptomeny trikrát viac ako napríklad na domáce poľnohospodárstvo. Napriek všetkému to Bukelemu na popularite neuberá.

Krajina už nakúpila bitcoiny zhruba za stovku miliónov dolárov a za každý token zaplatila v priemere 47 500 dolárov. Teraz, keď hodnota bitcoinu klesá, sa na prvý pohľad zdá, že Salvadorčania na experimente prerábajú. Bitcoin však v minulosti viackrát vystrelil na hodnotu takmer 65 tisíc dolárov za token a predpokladá sa, že by ešte mohol pokoriť hranicu 80 tisíc/token.

Zatiaľ je teda priskoro hodnotiť, či sa Bukeleho sen o bitcoinovom raji naplní. Je pravdou, že dedinky ako El Zonte v posledných mesiacoch zažívajú nápor zahraničníkov, nových podnikov aj investícií. Všetci dúfajú, že časom si na bitcoin a novú technológiu aj pravidlá zvykne čoraz viac ľudí.

Prezident tiež stihol ohlásiť, že v krajine plánuje vybudovať nové mesto s názvom Bitcoin city a projekt financovať, ako inak, vďaka spomínanej kryptomene. Či sa mu to podarí, ukáže čas.

Hlavné mesto Salvádoru – San Salvador.
Sal Salvador, hlavné mesto krajiny, s bitcoinom a zahraničnými investormi prekvitá (Zdroj: Unsplash.com/Mauricio Cuéllar)

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame