Hanka s Jožkom cestujú spolu aj s malým Krištofkom: Jedného dňa sme obaja dali výpoveď a kúpili si letenky po celom svete

#Hanka a Jožko sú nevídaným párom, ktorého dobrodružstvá sa rozhodne oplatí sledovať aj na ich Instagrame @cestujemespolu. Sympatická dvojica ti porozpráva o tom, aké je to cestovať s karavanom, prezradí ti low cost tipy na výlety, dokonca sa dozvieš aj to, na čo sa máš pripraviť pri cestovaní s dieťaťom. Ak máš dobrodružného ducha a nehasnúcu túžbu objavovať, rozhodne si prečítaj tento rozhovor!


10 cestovateľov, ktorí donútia kúpiť letenku aj teba: Ich profily ťa prenesú na najkrajšie miesta Slovenska aj celého sveta


Hanka a Jožko, váš profil @cestujemespolu sa blýska krásnymi fotografiami z rôznych kútov sveta. Ako ste sa vlastne dostali k tomuto prekrásnemu koníčku a aké boli vaše prvé spoločné zážitky na cestách?

Ďakujeme krásne za milé slová. Cestovanie nám obom bolo vždy veľmi blízke. Ja (Hanka) som už počas vysokej školy mala potrebu absolvovať všetky možné stáže v zahraničí a Jožko mal tiež asi vždy túlavé topánky. Najviac sa to ukázalo, keď sme sa dali dokopy a začali plánovať prvé výlety. Najskôr len skromne po Európe a keď sme zistili, že my si aj cestovateľsky veľmi vyhovujeme, trúfli sme si na náš prvý výlet ďalej – do Číny. Jožko niekde „vyňúral” výhodné letenky, ja som našla nejaké ubytko za rozumnú cenu, zbalili sme ruksaky a išli sme sa na dva týždne túlať po čínskych veľkomestách. Doteraz sa smejeme na tom, že je zázrak, že sme sa v pekinskom metre nezasekli doteraz.

Bola to úžasná skúsenosť pre nás oboch a možno odvtedy zrela v našich hlavách myšlienka ísť si pozrieť svet aj trošku na dlhšie. Tento plán sa nám podaril asi po pár rokoch spoločného vzťahu. Obaja sme vtedy dali výpovede v prácach a kúpili si letenky po celom svete. Tak sa začali 4 najepickejšie mesiace nášho života. Aj po rokoch hodnotíme tento výlet ako najlepšiu investíciu, ktorú sme urobili. Spoznali sme viac sami seba aj jeden druhého navzájom a hlavne kus úžasnej planéty Zem, na ktorej žijeme. Každému by sme takúto skúsenosť dopriali, myslíme, že svet by bol potom krajším a tolerantnejším miestom pre život.

Diamantová pláž z Islandu na vašom profile vyzerá naozaj dychberúco, no krásnej farebnej Burane v Taliansku taktiež nič nechýba. Ak cestujete, preferujete teplejšie alebo chladnejšie lokácie?

S Jožkom sme sa raz bavili, že ak by sme mali zomrieť na horúcej púšti alebo niekde v ľadových horách, asi by sme obaja zvolili tú púšť. Čiže, ak chceme veľmi „generalizovať”, môžeme sa pridať do tímu „teplejších lokalít”. Ale krása v cestovaní a objavovaní je aj v tom, že sa človek vystaví iným podmienkam. Nie len to, čo je pre neho ľahšie a komfortnejšie. Práve vtedy, keď sa sem-tam dostanete za zónu komfortu, zažijete niečo výnimočné.

Napríklad takú islandskú polárnu žiaru alebo pozorovanie veľrýb v zasnežených islandských fjordoch. Toto ostane v našej pamäti asi tak silno vryté ako pláže na Maldivách či talianske pobrežie Amalfi.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa hanka & jozo & kristof (@cestujemespolu)


Ak by ste mali opísať tri top krajiny, ktoré by to boli a prečo práve tieto?

Toto je pre nás veľmi ťažká otázka, keďže sa v tomto nerada obmedzujem. Ideálne asi do každej krajiny (okrem Gibraltaru) by sme sa ešte vrátili, aby sme z nich zažili viac. Skúsime teda odpovedať tak, že ak by sme v najbližšej dobe mohli vycestovať kamkoľvek z miest, kde sme boli, tak by to boli… Určite Južná Amerika. Tu asi ťažko vybrať, ale určite chceme vidieť viac z Argentíny, ale pridali by sme napríklad aj Chile. Tam by sa aj Krištofovi mohlo páčiť. Tiež by sme s Krištofkom radi zažili Srí Lanku a Maldivy. To bola naša svadobná cesta a myslíme si, že by to mohla byť pecka aj v trojici. A radi by sme sa vrátili aj na Island, ideálne požičali nejaký karavan a prebrázdili spolu západné fjordy a vlastne celý ostrov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa hanka & jozo & kristof (@cestujemespolu)


Práve váš dvojročný synček Krištof je vaším spoločným šťastím. Ak by ste to mali porovnať, aké bolo cestovanie vo dvojici a aké je cestovanie s dieťaťom?

Je iné, ale ešte o kúsok naplňujúcejšie. Cestovanie vo dvojici je viac o slobode, bez plánovania, s lacnejším ubytovaním, niekedy aj plný itinerár aktivít a zažívanie nočného života (úsmev). Cestovanie s dieťatkom je pomalšie, je viac o časovom manažmente a zakomponovaní spánku dieťatka do plánovania presunov (toto ale časom zmizne) a tiež o bezpečnejšom a kvalitnejšom ubytovaní. Odmenou za tieto obmedzenia je však pocit, že vášmu človiečiku ukazujete svet. A to je skvelý pocit.

Hanka, máš teda nejaké tipy, ktoré by vedeli pomôcť mamičkám pri dovolenkovaní s dieťaťom? Ako sa na to pripraviť a čo nesmie chýbať v cestovnej výbave?

Neviem, či som v tomto už taká skúsená harcovníčka, že môžem dávať tipy, ale niečim možno pomôžem. Podľa mňa najdôležitejšia zásada je nemať očakávania a spomaliť. Keď sa na to človek pripraví, tak potom nie je sklamaný, že nestihol také múzeum, takú galériu atď. My si cestovanie s Krištofom chceme vychutnať tak, aby aj on mal z toho pozitívny zážitok, takže sme spomalili. Nemáme väčšinou v pláne viac ako jednu, maximálne dve aktivity či miesta za deň.

Čo sa týka nejakých materiálnych trikov, tu vie veľmi uľahčiť fungovanie technológia. Napríklad taký baby monitor je super vecička, ktorá vám vie dať extra pokoj na duši, keď dieťa spí a vy ste napríklad niekde mimo izbu, prípadne pred karavanom. Ak napríklad nevieme použiť monitor a potrebujeme Krištofa na diaľku kontrolovať, tak si spravíme hovor cez WhatsApp, a takto si vieme vytvoriť improvizovanú video pestúnku aj tam, kde napríklad dosah monitora nestačí.

Existuje nejaká bezpečná veková hranica, od ktorej sa dá cestovať spoločne s dieťatkom? Aký bol doposiaľ najnáročnejší výlet, ktorý ste spolu zvládli?

Toto je veľmi individuálne. Naozaj veľmi. Sú ľudia, ktorí sa neboja cestovať aj s novorodencom. V kempe sme raz stretli aj rodinku s trojtýždňovým bábätkom. My v tomto razíme teóriu, že každý rodič vie najlepšie odhadnúť, čo je pre neho a jeho rodinu najlepšie a najbezpečnejšie. Z nášho pohľadu je práve cestovanie karavanom veľmi príjemné a vhodné aj pre menšie detičky. Dieťatko má tak šancu, si na prostredie zvyknúť a hoci ty sa presúvaš a cestuješ, tak stále spinká na rovnakom mieste. My si tento spôsob cestovania nevieme vynachváliť a asi ani nevieme o tom, že by sme nejaký výlet označili ako náročný.

A čo Krištof? Má rovnako dobrodružného ducha ako jeho rodičia?

Doposiaľ vyzerá, že mu je s nami na výletoch a našich dlhších cestách skvelo. Takže buď je to dedičného pôvodu alebo si proste zvykol (úsmev). Tak či onak, zatiaľ sa javí ako veľký cestovateľský parťák. Zažil už niekoľkomesačné karavanové výlety po Chorvátsku, strávil týždeň na plachetnici, objavoval Benátky aj tirolské hory. Nedávno absolvoval aj svoj prvý let do Londýna, kde býva jeho sesternica.

Všetky naše spoločné výlety nás utvrdzujú v tom, že to naozaj pozitívne vplýva nielen na nás, ale aj na neho. Po každom výlete je vidieť, koľko toho zo sveta navnímal a ako sa v niečom opäť posunul. Vidíme to aj na jeho nálade a odkedy rozpráva, tak už nám aj povie svoje pocity. Základ pre nás je, že vidíme, že je šťastný, keď sme spolu, či už na výletoch alebo doma.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa hanka & jozo & kristof (@cestujemespolu)


Na vašom profile sme zahliadli aj Karola – váš karavan. V čom sú cesty v ňom špecifické?

Cestovanie karavanom je úplne iné a pre nás úžasné. Je to cestovanie spojené s komunitou ľudí, atmosférou dobrodružstva, táborákmi, rodinami a deťmi, krásnymi miestami, ktoré sú často priamo pod lesom alebo takmer na pláži. Veľa času trávite vonku, grilujete, výletujete po okolí, a keď sa vám zažiada zmena, tak len naštartujete. Ten pocit slobody pri cestovaní s karavanom sme asi zažili, len keď sme sa pár mesiacov túlali s ruksakmi na chrbte po svete. Teraz sa do ruksaku všetci už len ťažko zbalíme, ale karavan napráskame všetkým, čo potrebujeme a bez plánu vieme vyraziť k moru či do hôr. To je pre nás najväčší luxus – sloboda.

A tú pomyselnú nevýhodu, že je v ňom menej miesta, ako v byte… tú pri všetkých pozitívach často ani neevidujeme. Takže nám komfort nechýba, naopak, je to pre nás omnoho komfortnejšie vzhľadom na to, že aj keď meníme lokalitu, nemusíme sa baliť a vybaľovať. Zbalíme markízu, gril a štartujeme ďalej.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa hanka & jozo & kristof (@cestujemespolu)


Ak momentálne necestujete karavanom, aké sú vaše alternatívy?

Stále by sme radi cestovali aj inak ako karavanom. Často rozmýšľame aj nad nejakou exotikou, hlavne teraz v zime. Už pár zím snívame o Srí Lanke alebo Kanárskych ostrovoch. Vzhľadom na pandemickú situáciu za uplynulé dva roky, sme sa rozhodli naše letecké výlety minimalizovať. Uvidíme ako sa to zmení, keď pandémia opäť ustúpi. Ale veľmi dúfame, že táto jar a leto budú intenzívne karavanové.

Cestovanie je podľa niektorých drahým špásom. Je to naozaj tak alebo máte nejaké overené tipy ako cestovať doslova za babku?

Záleží od očakávaní a nastavenia. Dá sa cestovať od low costu až po luxusné dovolenky. My sme si odcestovali low-costovejšie časy pred šiestimi rokmi. Hostely a lacnejšie penzióny v Indii a Nepále. Presuny lokálnou dopravou. Spánok vo vozni v indickom vlaku, kde sme sa niekoľko tisíc kilometrov presunuli v prepočte za pár eur.

Čiže, ak chcete cestovať za babku, tak sa dá skúsiť Couch Surfing, kde spíte u niekoho doma zadarmo. Viete ísť stanovať. Prípadne skúsiť službu Trusted Housesitters, kde strážite niekomu dom a jeho domáce zviera a vy pritom spoznáte iné miesto. Takéto cestovanie si však často vyžaduje časovú flexibilitu a extra energiu, aby ste si ubytovanie zorganizovali.

Čo sa dopravy týka, lacné letenky sa teraz už dajú zohnať cez rôzne aplikácie a letenkové agregátory, kde sa vyskytnú aj letenky za pár eur. Tam tiež treba však veľkú mieru flexibility, ktorú už rodičia často nemajú.

Pokiaľ sa jedná o cestovanie karavanom, i keď tento spôsob dovolenkovania sa u ľudí možno spája s lacnejšou dovolenkou, vôbec to tak nie je. Len požičanie karavanu na deň stojí okolo 100 až 150 eur. To mnoho ľudí ani netuší. Za takú sumu máte už veľmi fajn ubytovanie v apartmáne či hoteli. A to ešte treba zaplatiť za státie v kempe, benzín atď. Takže, ak nemáte vlastný karavan, o lacnú dovolenku sa zďaleka nejedná, ani keď idete len po okolí.

Viete si spomenúť na nejaký cestovateľský zážitok, ktorý vám naveky utkvie v pamäti?

Je ich asi dosť, takže problém bude vybrať. Ale z nedávnych rokov to určite budú napríklad momenty, keď sme sa prvýkrát kúpali s Krištofom v mori v super kempe na ostrove Krk. Pre niekoho úplná banalita, ale to sú také magické momenty, že si ich treba uchovať v hlave.

Z takých možno dávnejších časov by som spomenula moment, kedy ma Jožko na námestí San Marco v Benátkach požiadal o ruku. Milujeme to mesto a každý rok, keď sa tam vrátime, na ten moment spomíname. Bolo to brutálne krásne. A aj ten Aperol spritz na námestí San Marco za 11 Eur sa nám nezdal v ten moment taký drahý (úsmev).

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa hanka & jozo & kristof (@cestujemespolu)


Na cestách určite pociťujete aj rôzne kultúrne rozdiely. Ktoré vás milo prekvapili a naopak, z akých ste boli takpovediac jemne pohoršení?

Na cestovaní je kultúrna rozmanitosť to najkrajšie. Je to práve dôvod, prečo cestujeme. Milo nás prekvapil fakt, že hoci nás mnoho ľudí a bedekrov pred tými šiestimi rokmi strašilo, aký je svet desivé a nebezpečné miesto, my sme nemali vtedy jedinú zlú skúsenosť. Teraz myslím v tom v zmysle, že by nás niekto okradol či prepadol. Je možné, že to bola kombinácia šťastia, ale aj prípravy.

Nepríjemne vie prekvapiť, že sa ťa v Indii často snažia oklamať a nalákať na veľmi nevýhodnú dohodu. Ale ak si na to pripravený, tak sa to dá zvládnuť.

Ja som ale napríklad vždy skľúčená, keď v chudobných rozvojových krajinách vidím detskú prácu, zneužívanie detí na žobranie alebo okrádanie turistov. A tiež ma vie veľmi trápiť týranie zvierat, ktoré je taktiež v chudobných krajinách bežné. Je to súčasť reality týchto krajín a patrí to podľa mňa k skúsenosti, ktorá môže človeka posunúť vo svojom rozmýšľaní a hodnotách.

Pandémia mnohým z nás skazila dobrodružstvo v zahraničí, ako ste túto situáciu prežívali vy? Máte nejaké destinácie, ktoré v budúcnosti plánujete navštíviť?

Pandémiu sme intenzívne vnímali hlavne preto, že sa nám na jej začiatku narodil Krištofko. Jeho zdravie a bezpečnosť boli a je pre nás prioritou, preto sme zo začiatku cestovali len minimálne. Situácia nás utvrdila aj v tom, že kúpa karavanu má veľký zmysel práve v tomto čase, keď sa človek potreboval strániť preplnených hotelov, reštaurácií a rizikových miest. V našom prípade sa len urýchlilo to, čo sme dlhšie plánovali.

Plán na najbližšie obdobie je zatiaľ v procese tvorby, tak nechcem nič zakríknuť. Ale prezradíme, že sa chystáme poriadne vyvetrať Karola po Európe (klop klop na drevo).

V závere už len jedna otázka smerovaná pre našich čitateľov: Ak by existoval základný cestovateľský balíček, kam by sa, podľa vás, rozhodne mali ísť pozrieť? 

Aby nabrali takú nejakú predstavu o svete, bolo by ideálne navštíviť aspoň pár miest na každom kontinente. Nám chýba ešte Antarktída. Konkrétne tipy by boli India, Bolívia, Azorské ostrovy, New York v USA, Maroko… ale je toho strašne veľa. Svet je nádherne rozmanitý (úsmev).

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa hanka & jozo & kristof (@cestujemespolu)


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame