Sabi a Maťo spájajú dobrodruhov po celom Slovensku: Sme totálne rozdielni, no v každom z nás je kus vandráka

van drák

Za projektom SOM VAN DRÁK stojí dvojica milovníkov cestovania a dobdrodružstiev, Sabi a Maťo (Zdroj: Instagram/bohemskyanarchista)

#Miluješ cestovanie, si spontánny a máš dušu tuláka, ktorá túži po nekončiacom dobrodružstve? Ak si odpovedal na tieto otázky kladne, unikátne doplnky od slovenskej firmy VAN DRÁK budú pre teba presne to pravé! Sabi a Maťo tvoria pár a zároveň aj vyrábajú tieto originálne kúsky z nerezovej ocele venované všetkým, ktorí si chcú užívať život na cestách v spojení s prírodou. V rozhovore okrem iného prezradili, aké boli ich začiatky, čo všetko pre nich táto značka znamená a hlavne to, aký odkaz ňou chcú vo svete zanechať, pretože ako sami hovoria: „V každom z nás je kus vandráka.“ 

Čo vás priviedlo k výrobe takýchto originálnych doplnkov a ako by ste vašu značku najlepšie charakterizovali?

Sabi: Povedala by som, že VAN DRÁK je prirodzeným spojením toho najlepšieho z nás oboch. Sme pár, ktorý je na úrovni našich osobností a záujmov veľmi rozdielny, a jedna z vecí čo nás – dve rozdielne duše – spája, je láska k prírode a určitá vášeň pre dobrodružstvá. Tá sa stala pre nás určujúcou.

To, čo nás priviedlo k výrobe takýchto šperkov, vzniklo niekde v začiatkoch nášho vzťahu, keď sa spojil môj cit k umeniu a neustále chrlenie nápadov s Maťovým vzťahom k podnikaniu a schopnosťou veci realizovať. Na tomto princípe funguje celá naša značka. Ja spravujem naše sociálne siete, zabezpečujem tvorbu dizajnov, celkový náš vizuál a komunikáciu. Maťo zabezpečuje technickú a finančnú stránku – spravuje financie, marketing, nákup materiálu, samotnú výrobu a doručovanie produktov.

Aké je hlavné posolstvo vašich výrobkov?

Sabi: Tvoríme doplnky gravírované laserom, dizajnované a vyrobené na Slovensku. Naša značka produkuje doplnky pre všetkých vandrákov, dobrodruhov a beznádejných vetroplachov. Chceme, aby vďaka nám mohli ľudia nosiť svoje dobrodružstvá stále so sebou. Či už tie, ktoré zažili, tie, ktoré plánujú alebo o nich len snívajú. Dobrodružstvom nemusí byť len výlet či zážitok, ale napríklad aj človek, či vzťah. Preto sú naše produkty do veľkej miery prispôsobiteľné, aby si do nich mohol každý vniesť to, čo pre neho veľa znamená.

Snažíme sa tak tvoriť doplnky s hlbším významom a veríme, že na tomto krásnom svete dostaneme len veľmi málo času, a preto je vcelku dôležité to, ako s ním naložíme. Našou značkou chceme ľuďom pripomínať, že život sa deje tu a teraz. Chceme, aby si ľudia život užívali, odviazali sa, nachádzali spojenie s prírodou a zažívali nekonvenčné dobrodružstvá.

Pamätáte si na svoj prvý vyrobený kúsok a na prvú osobu, ktorej ste ho predali? Čo na to vaši blízki?

Sabi: Prvý vyrobený kúsok bol náhrdelník s dizajnom hôr, lesa a stanu pri malom ohníku pod touto scenériou. Dodnes sa príznačne volá STAN KLASIK, pretože stále je to jeden z najpredávanejších dizajnov – jednoducho taká naša klasika. Na úplnom začiatku sme mali len dva dizajny; tento a ešte VAN KLASIK, v podstate jednoduchý obrázok vanu, ktorý má namiesto okien vpísané slová VAN DRÁK. Istú dobu sme ho používali aj ako logo. Táto slovná hračka reprezentovala absolútne celú našu dobrodružnú podstatu. Vandrák je krásne slovenské slovo pre ľudí ako my a zároveň obsahuje slovo van, ktoré je pre nás určitým symbolom ciest a dobrodružstiev.

Úplne prví zákazníci boli najmä naši kamaráti. Ja som v tom čase ešte chodila na strednú školu a pamätám si, ako som tam niektorým osobne odovzdávala prvé kúsky na školskej chodbe. Touto cestou ich chcem pozdraviť a poďakovať im za podporu a nadšenie, ktorými nás obklopujú dodnes.

Veľmi podobne na tom bola rodina,  všetci boli vždy veľmi podporujúci. U nás doma si síce podľa mňa zo začiatku mysleli, že je to len taká mladícka zábavka, z ktorej nič veľké nebude, no je však krásne vidieť, ako sa tešia s každým naším úspechom, keď vidia ako rastieme, a v istom bode si mohli povedať: „Wow, vám sa to fakt predáva, to je pecka!“

Maťo: Na začiatku sme nemali vyladené procesy výroby. Bolo to veľmi o testovaní. Málokto vie, že sme pôvodne gravírovali iba na bielo. Kvôli nepopularite a nepraktickosti sme s tým potom prestali. Myslím, že moja rodina ani poriadne nevie, že niečo ako Van Drák existuje.

Mohli by ste bližšie prezradiť postup výroby? Aké veci na to potrebujete? 

Sabi: Celý proces sa začína u mňa, keď v grafickom programe nakreslím obrázok a odošlem ho Maťovi, ktorý následne pomocou nastavení v počítači vygravíruje obrázok laserom na doplnok z chirurgickej ocele. Väčšinu objednávaných dizajnov máme v ponuke na našom webe a zákazníci majú možnosť si na druhú stranu doplnku nechať dogravírovať niečo navyše – napríklad dátum, meno, citát, venovanie… Ponúkame však aj možnosť prípravy custom (špecializovaného) dizajnu. Po objednaní takejto služby kontaktujeme zákazníka a vypočujeme si jeho predstavu. Ja mu následne pripravím dizajn na mieru v našom štýle.

Maťo: Výrobu sme skúšali rôzne zdokonaliť. Nie je to však také jednoduché. Aj keď si niekto môže povedať, že to robí stroj, tak za tým stojí množstvo ručnej práce. Samozrejme, to celé musí byť ručne nakreslené, ale zároveň treba neskôr všetky grafiky pripraviť tak, aby ich vedel stroj aj spracovať. Ďalším umením je nájsť tie najlepšie nastavenia, ktoré spravia želaný efekt. Možností sú stovky a často sa menia s rôznymi vzormi, takže je stále čo optimalizovať, aby boli vzory dobre viditeľné a hlavne odolné voči tvrdšiemu zaobchádzaniu (keďže napríklad psíkom nepovieš, aby si dávali na doplnok pozor).

Ako dlho to trvá? Čo vás na tom baví najviac?

Sabi: Dĺžka celého procesu závisí najmä od toho, ako veľmi si zákazník customizuje doplnok. Ak sa jedná o produkt s dizajnom z ponuky, proces je pomerne rýchly. Každá úprava navyše čas výroby a dodania trochu predlžuje, ale aj doplnky s kompletne personalizovanými návrhmi väčšinou vyrobíme a dodáme do jedného týždňa.

Mňa osobne asi najviac baví tvoriť personalizované produkty. Je veľmi čarovné čítať správy ľudí, ktorí vám popisujú miesto či obraz, ktoré majú pre nich určitý význam. Ešte krajšie je môcť vidieť a zdieľať s nimi ich radosť, keď zbadajú finálny vizuál toho, ako ich predstavy či spomienky nabrali fyzickú formu.

Odkiaľ prichádza chuť tvoriť a zdroje vašej inšpirácie?

Sabi: Inšpiráciou je jednoducho život a to, čo je na ňom krásne a vzácne. Je z nás výrazne cítiť, že sme silne inšpirovaní prírodou, zážitkami a múdrosťami, ktoré nám ponúka. Chuť tvoriť je podľa mňa prirodzenou súčasťou našich osobností. Tvoríme spolu tím, kde máme priestor slobodne dávať von idey, ktoré sa mi preháňajú neustále hlavou, pričom ich Maťo následne uchopuje a usmerňuje k realite. Tak nejak sme obaja automaticky poháňaní túžbou tu po sebe niečo zanechať.

Sledujete niekoho s rovnakým konceptom?

Sabi: Sledujeme kopec perfektných lokálnych tvorcov. Myslím si, že si dostatočne neuvedomujeme, koľko šikovných ľudí na Slovensku máme. Domnievam sa však, že zatiaľ nepoznáme niekoho ďalšieho s rovnakým konceptom. Určite existujú značky, ktoré sú tiež sústredené na dobrodružstvá, a určite sú aj iné značky, ktoré robia custom šperky, ale zatiaľ som u nikoho nevidela konkrétne doplnky podobné tým s našimi dizajnami.

Aký je to pocit, keď postupom času vnímate svoju tvorbu?

Sabi: Naša tvorba má pre mňa hlboký význam. V umeleckom štýle, v ktorom tvoríme, som sa skutočne našla, je mi blízky a prirodzený. Nachádzam veľkú slobodu v tom, že mám možnosť sa ráno zobudiť s nápadom a večer ho mať zhmotnený na stole. Zároveň platí to, čo som povedala v úvode; verím, že VAN DRÁK je produktom spojenia toho najlepšieho z nás oboch. Vytvára nám obom priestor rásť a učiť sa. Mne osobne dáva celý náš koncept perfektný zmysel, teší ma a užívam si každý krok na tejto ceste, ktorá vie byť aj náročná či vyčerpávajúca, tak ako každé dobrodružstvo. Ale stojí to za to.

Pripravujete niečo, na čo sa môžu zákazníci čoskoro tešiť?

Sabi: VAN DRÁK je priestorom, kde sa neustále chrlia nejaké nápady. Jednou z mojich najobľúbenejších častí je tiež vymýšľanie nových produktov. A musím povedať, že v najbližšom období našich vandráckych kamošov čaká kopa noviniek. Myslím, že môžem prezradiť, že čoskoro budeme rozširovať našu ponuku dizajnov, ale aj produktov, ktoré isto ocení každá vandrácka duša. Rozšírime ponuku doplnkov o nové kúsky a zároveň vykročíme z našej komfortnej zóny.

Maťo: Samozrejme, že chceme tento koncept posúvať ďalej. Takmer určite prídu tento rok nové produkty a nebude to iba o nových vzoroch na aktuálne šperky. Boli by sme radi, keby vandrácke doplnky zapĺňali aj iné funkčné potreby v živote turistov či dobrodruhov.

Vaša komunita sa rýchlo rozrastá. Napadlo by vám niekedy, že budete takto úspešní? 

Sabi: Naša komunita je úplná láska. Nevieme ani slovami popísať, akí úžasní ľudia nás obklopujú. Či už naši zákazníci alebo naši sledovatelia, priatelia a fanúšikovia, ktorí nás podporujú a zdieľajú s nami svoje dobrodružstvá – všetci sú proste fantastickí.

Určite sme celý projekt začínali s ambíciou a cieľom, aby to rástlo a bolo úspešné, ale vždy sme k celej veci pristupovali s určitou pokorou. Postupovali sme krok po kroku, nikam sme sa neponáhľali. Možno aj preto sa to stalo akousi štandardnou súčasťou nášho života a úspech a povedomie o nás, ktoré pomaly, ale isto narastajú, nás neprestávajú udivovať a tešiť.

Ako by reagovalo vaše mladšie ja, keby sa dozvedelo, že raz budete tvoriť takéto originálne kúsky?

Sabi: Celý život som kreslila a keď som bola malá, bola som presvedčená, že moja kariéra sa vybuduje v umení. Ako som rástla a nabrala presvedčenie, že sa umením nikdy neuživím, usmernila som svoje štúdium a životné plány iným smerom. Predstavte si, aké krásne by bolo toto dievča stretnúť a povedať jej, že si raz bude zarábať tým, čo miluje a ľuďom bude svojou tvorbou robiť radosť? Myslím, že by bola nadšená.

Maťo: Nerobme z toho tak veľké veci. VAN DRÁK nie je veľký projekt. Je príjemné, že máme okolo seba komunitu, a že sa nájde dostatok ľudí s podobným vkusom či záujmami. Veľkým úspechom, na ktorý by muselo reflektovať moje mladšie ja, by som to však nenazval. Robíme to pre radosť a sme radi, ak nám VAN DRÁK zaplatí pár výletov v roku navyše.

Odkiaľ sa vzal nápad vyrábať produkty aj pre domácich miláčikov?

Sabi: Psy sú štandardnou súčasťou dobrodružstiev mnohých vandrákov, či už ich so sebou brávajú na turistiku alebo spoločne cestujú, alebo možno len život so psom je pre nich fantastickým dobrodružstvom a chcú ho zaznamenať v nositeľnej podobe. Nepamätám si, kedy presne tento nápad vyrábať psie známky prišiel, ale prirodzene sedel do nášho konceptu. Je možné, že si niekedy dávno niekto objednal náš náhrdelník, rozhodol sa ho použiť ako psiu známku a my sme si vtedy uvedomili, že by o niečo také medzi našimi zákazníkmi mohol byť záujem.

Stalo sa už, že sa niečo nedalo vyrobiť presne podľa požiadaviek zákazníka? A odkiaľ pochádzajú vaši zákazníci?

Sabi: Vytvorenie personalizovaného návrhu robíme štandardne, no stáva sa však, že nám občas napíšu ľudia s požiadavkou vygravírovať im ich vlastný obrázok. Keďže sme aj umelecký projekt, cudzie dizajny negravírujeme. Radi im však vždy pripravíme dizajn v našom štýle podľa ich predstavy. Ľudia nás môžu nájsť na našej stránke a na Sashe. Sústreďujeme sa hlavne na Slovensko a Česko, kam aj smeruje väčšina našich produktov. Určite zvažujeme rozšíriť ponuku ďalej do zahraničia, musíme sa na to však kvalitne pripraviť a podniknúť určité kroky, ktoré vyžadujú viac času, napríklad preložiť web do anglického jazyka, či začať predávať na zahraničných platformách.

Obaja študujete. Ako zvládate skombinovať školu, biznis a ostatné aktivity? Plánujete dopredu, alebo ste skôr spontánni a tvoríte, len keď máte chuť?

Sabi: Občas je to masaker. Obaja sme veľmi vyťažení, pretože študujeme, pracujeme (nielen vo VAN DRÁKOVI) a venujeme sa aj dobrovoľníctvu. VAN DRÁK je však krásny v tom, že je to náš projekt a my sami si nastavujeme jeho fungovanie. Keď máme viac času a priestoru, investujeme ho práve doňho, ale keď potrebujeme, vieme poľaviť a prispôsobiť si veci v našom podnikaní tak, aby sme zvládli všetko, čo treba. V určitých oblastiach mávame plány a postupy, ktorých sa držíme, snažíme sa pracovať systematicky, spontánnosť má ale napriek tomu u nás pomerne veľký priestor.

Na VAN DRÁKOVI pracujeme momentálne len my dvaja, sme jeho hlavná a jediná pracovná sila. Celkom bežné pre nás je, že v náročných obdobiach alebo počas dovolenky zastavíme predaj a dáme zákazníkom dostatočne včas vedieť o našej nedostupnosti, no dovtedy vybavíme všetky objednávky. Zakladáme si na ľudskej a priateľskej komunikácii, s našimi zákazníkmi si tykáme, sú to naši kamoši. Vždy, keď potrebujeme zastaviť, normálne a ľudsky to odkomunikujeme a naši zákazníci to rovnako tak prijímajú.

Maťo: Je to veľmi o prioritách. Sú obdobia, kedy máme viac času, a tak sa viac pozornosti dostane aj VAN DRÁKOVI. Momentálne však fungujeme skôr spontánne ako systematicky.

Plánujete sa do budúcna s biznisom niekde usadiť? Máte nejaké väčšie ambície, ktoré chcete dosiahnuť? 

Maťo: Nemá pre nás úplne zmysel vytvárať si vlastné fyzické predajné priestory. Korona ukázala, akou dvojsečnou zbraňou takéto formy predaja môžu byť. Určite by sme časom radi videli naše produkty aj vo fyzických predajniach. Takmer určite to však nebudú naše predajne, ale skôr predajne prípadných partnerov.

Ambície do budúcna sa držia najmä rozširovania ponuky o produkty a dizajny, ktoré budú v ľuďoch podporovať ich vnútorných vandrákov a dobrodruhov. Keď raz budeme takí veľkí, že dokážeme nejakou zmysluplnou čiastkou peňazí byť prospešní pre nejaký iný projekt, radi by sme podporovali programy týkajúce sa pomoci či už prírode, ľuďom alebo zvieratám. Raz možno dokonca vykročíme z predaja produktov do služieb, ale to je skutočne hudba ďalekej budúcnosti, ak vôbec. Všeobecne chceme ďalej rásť, robiť, čo nás baví, inšpirovať sa s našou komunitou navzájom, užívať si spoločne život a snažiť sa, aby po nás zostávalo niečo, čo má zmysel.

 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame