Stará elektronika sa nemusí premeniť na odpad: Vedci prišli na to, ako poslúži v potravinárstve

Švajčiarsky výskumný tím prišiel s objavom, ktorý by mal byť prelomovým pre svet recyklácie (Zdroj: Freepik/jcomp)

#Moderný svet plný technológií rozhodne potrebuje očistu. Stará, nefunkčná a pokazená elektronika často končí na skládkach, ktoré na jej likvidáciu často nie sú ani prispôsobené. Elektronickými zariadeniami, ktoré doslúžili si však nevedomky zahlcujeme planétu. Aj v tejto problematike je potrebné myslieť na environmentálnu stránku a s odpadom nakladať rozumne.

Špecifická recyklácia

Švajčiarsky výskumný tím prišiel s objavom, ktorý by mal byť prelomovým pre svet recyklácie. Prišli na spôsob, vďaka ktorému by malo byť jednoduchšie spracovať elektronický odpad a vyťažiť z neho maximum. Myšlienka sa sústredí hlavne okolo vyberania drahých kovov zo zvyškov starej elektroniky pomocou veľmi špecifickej metódy.

Portál Futurism predpokladá, že návratnosť nákladov do tejto prelomovej novinky bude astronomická – podľa dostupných zdrojov by sa malo vrátiť tímu zlato v hodnote 50 dolárov za každú jeden investovaný dolár!

Uplatnenie v potravinárstve

Podľa informácií zo spomínaného zdroja má ísť o veľmi ekologickú alternatívu spracovania elektro odpadu. Samotný výťažok v podobe zlata zo starej elektroniky by mal byť ešte opakovateľne využiteľný. Podľa výskumného tímu nájde uplatnenie v potravinárstve – spojením odpadu s bielkovinami, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt výroby syra, by mali byť schopní vyrobiť špeciálne fibrilované špongie.

„Najviac ma teší, že na získanie zlata z elektronického odpadu používame vedľajší produkt potravinárskeho priemyslu. Už to nemôže byť udržateľnejšie,“ povedal spoluautor výskumu vo svojom vyhlásení.

Ako to funguje?

Vedci denaturovali srvátkové proteíny za kyslých podmienok a vysokých teplôt, vytvorili tak kašu proteínových nanofibrilov, z ktorých vznikol gél. Ten následne vysušili a vytvorili špongiu. Rozpustené kovové kúsky z elektroniky pridali do roztoku spolu so špongiou, ktorá mala pritiahnuť častice zlata. Zahriatím a redukciou iónov vytvorili 450 miligramový kúsok, ktorý obsahoval až 91 percent zlata a 9 percent medi a jeho hodnota sa pohybuje približne okolo 30 dolárov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ľadovec Thwaites predstavuje hrozbu: Jeho roztopenie by mohlo priniesť katastrofu, odvrátiť ju bude pekne drahé

Náklady na výrobu takýchto kúskov sú v približnej pätine reálnej sumy zlata, ktoré dokážu z odpadu vydolovať. Vedci pracujú na spôsobe, vďaka ktorému by mohli svoj nápad uviesť na trh.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame