RECENZIA Halloweensky horor v kine? Rozhodne stav na Úsmev, nič lepšie v kinosálach aktuálne nenájdeš

Horor Úsmev

Horor Úsmev sa v kine oplatí vidieť (Zdroj: Paramount Pictures)

#Halloween je za dverami a ak ho chceš stráviť v kinosále, venuj nám na chvíľu pozornosť. Kiná hrajú tento október viaceré horory, no zďaleka divácky najúspešnejší a podľa nás aj najlepší je Úsmev, ktorý v niektorých mestách doslova vypredáva kinosály. Prečo ti ho odporúčame a aké hodnotenie sme mu napokon udelili?

Keď sa mŕtvi začnú usmievať

Keď sa doktorka Rose Coterová stane svedkom zvláštnej traumatickej udalosti jedného zo svojich pacientov, začne zažívať nevysvetliteľné príhody. Jej život ovládne zdrvujúci teror a aby prežila, musí sa postaviť svojej znepokojujúcej minulosti. Je to jediný spôsob, ako uniknúť tejto desivej realite.

Horor Úsmev vyvoláva strach svojím názvom. Ľudia vrátane obetí sa začínajú na hlavnú hrdinku usmievať a predpovedajú jej smrť. Creepy úsmevov je vo filme habadej. Pôsobia totiž ako preberanie štafety – hlavná hrdina Rose ho videla a teraz je ďalšia v poradí, ktorá má zomrieť a strašiť iných. Tento cyklus musí pretrhnúť, ak si chce zachrániť holý život.

Príbeh je lineárny a ľahko sa v ňom dá orientovať. Má však dve hodiny a tempo je pomalé. Nie je to vôbec na škodu – tvorcovia si na vybudovanie atmosféry dávajú načas a niektoré desivé scény budú trvať dlhšie, ako by si chcel. Ku koncu však pomalé tempo môže prekážať.

Hlavná herečka je skvelá
Hlavná herečka je skvelá (Zdroj: Paramount Pictures)

Dobrý herecký výkon je pilierom filmu

Jasné, že do kina ideš na horor kvôli jumpscarom a atmosfére, ale ako ti ju má film predať bez dobrého hereckého výkonu? Sosie Bacon síce nie je žiadna profesionálna herečka (má na konte len pár vedľajších úloh v seriáloch a filmoch), tu sa našla. Úloha psychologičky jej sadla a vo filme podáva nadpriemerný herecký výkon. To sa v horore často nevidí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Čo si želáš ty? Džin je vo fľaši zavretý už tritisíc rokov a rád by komukoľvek splnil tri želania

O ostatných hercoch sa nedá hovoriť v superlatívoch, no na nich nestojí, ani nepadá celý film. Príbeh sa sústredí na Rose a túto postavu neopustíš až do konca filmu. Viem si predstaviť hneď niekoľko herečiek na jej poste, no Sosie to dala parádne. Jej herectvo je tiché, využíva často mimiku tváre a jej neistotu a strach vieš čítať z jej očí.

Jumpscarov je pomerne dosť, aj keď osobne som voči nim všeobecne nejaký imúnny. Musím však potvrdiť, že som bol v plnej kilosále a najme dievčatá sa teda riadne ľakali. Niekedy nevydržali ani chalani. Ľakačky sú dobre naplánované a aj keď niekedy okato podané, sú minimálne účinné a vystrašia takmer každého. Núdza o ne nebude.

Čakajú ťa aj napínavé scény
Čakajú ťa aj napínavé scény (Zdroj: Paramount Pictures)

Scenáristická a režisérska prvotina so známymi zvratmi

Najviac ma na filme zaujímal režisér a scenárista v jednom – Parker Finn. Po dvoch krátkometrážnych filmoch je Úsmev jeho scenáristickou aj režisérskou prvotinou. Prezradím však, že je lepším režisérom ako scenáristom. Príbeh nie je zlý, no jeho nevýhodou je čerpanie z viacerých, často lepších filmov.

Niektoré scény sú dokonca presnou kópiou starších a lepšie vymyslených aj napísaných hororov. Tento žáner pritom ponúka možnosť, aby aj sci-fi prvky dávali zmysel a odomyká tvorcom dvere do psychiky človeka. To do istej miery Finn využíva, no nijako originálne. A kto si myslí, že to originálne už nejde, nech si pozrie Midsommar, Us, Hereditary či Babadook a potom nech komentuje.

Réžia je však dobrá, v hororovom žánri dokonca parádna. Vďaka pomalému tempu máme čas zorientovať sa v scénach. Obmedzený počet replík donúti diváka zamyslieť sa nad informáciami, ktoré neboli povedané, no vyplývajú zo skutočností. Kameraman však mohol obmedziť používanie reverzných záberov, keď sa sníma dolu hlavou. Nie vždy to bolo potrebné a osobne ma to skôr vyrušovalo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Mŕtvi sa stretnú so živými: Slovenský triler Svetlonoc ťa na dve hodiny ponorí do sedadla a traumatizuje
Film je prvotina Parketa Finna
Film je prvotina Parketa Finna (Zdroj: Paramount Pictures)

Úsmev je strašidelný len v kine

Doma by som Úsmev nechcel vidieť. Nie preto, že by išlo o film na jedno videnie, ale kvôli kinovému faktoru – funguje totiž kvôli svojmu veľkému pomeru strán a hlučnému zvuku. Nejde o nič prelomové, no konečne tu máme poctivo nakrútený horor, ktorý dokonca potešil aj kritikov.

Najsilnejšia je však sila slova a práve preto sú kinosály plné. Síce filmu udelím len tri body, teda lepší priemer, odporúčam ísť do kina a poriadne si ho užiť. Je to aktuálne to najlepšie (nielen) z hororového žánru, čo v kinách hrajú. Dokonca, ako tak pozerám halloweensky program, možno na Slovensku neexistuje lepšie miesto na kvalitný film ako v kinosále, kde práve hrajú Úsmev.

Hodnotenie: #####

P.S.: Lístky odporúčam kupovať pár dní vopred, tento horor nečakane vypredáva kinosály (osobná skúsenosť z Trnavy).

Ako hodnotíš film Úsmev?


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame